Det blev förlust med 37-31 i toppmötet borta mot Aranäs för LIF Lindesberg. Efter att ha gått till halvtid med likaläge rann sedan hemmalaget ifrån i den andra halvleken. Förlusten innebar att LIF tappade mark i toppstriden.
– Den enkla anledningen är att vi släpper in för mycket mål i andra halvlek. Jag tycker att vi gör en bra första halva och skulle kanske gått in med ledning där i halvtid. Sen går de upp i tvåmålsledning tidigt och vi tvingas jaga hela andra halvlek, summerade Herman Arenvang matchen.
Tränaren menade på att man hade svårt att få grepp om motståndarna. LIF skapade väldigt mycket chanser och producerade tillräckligt med mål för att vinna, men föll på försvarsspelet.
Bland spelarna valde Arenvang att trycka extra för Jesper Jakobsson. Med sina sex mål var han en bärande spelare, dessutom slet han hårt på sin kant i båda riktningarna. Även Fatlum Ahmeti jobbade väldigt hårt för laget.
Men förlust blev det och den innebar att toppstriden tätade till sig. I och med VästeråsIrstas seger föll LIF ner till fjärdeplatsen, jagade av både Aranäs och Helsingborg under strecket. Nio omgångar återstår och Arenvang trodde på en lång vår.
– Det kommer att bli tight ända in. Det är en väldigt jämn serie, så vi får kriga ända in i maj. Helsingborg har börjat vinna igen och Aranäs har varit i toppen länge. Så jag tror att det kommer stå mellan lagen runt strecket om vilka som når kvalspelet i slutändan.
Matchfakta Aranäs-LIF Lindesberg:
Resultat: 37-31 (14-14)
Publik: 341
Mål LIF: Ricky Nordahl 6, Jesper Jakobsson 6, Fatlum Ahmeti 5, Richard Eriksson 4, Sebastian Hammar 3, Albin Järlstam 3, Oskar Erixon 2, Gustaf Ekström 2
Övriga resultat från Allsvenskan:
VästeråsIrsta-Hallby 37-18
RP Linköping-IFK Ystad 28-29
BK Heid-Hästö 26-24
Skånela-Ricoh 27-21
Tabellen:
1 Ricoh 17 527-412 32
2 Skånela 18 488-443 29
3 VästeråsIrsta 17 502-398 23
4 LIF Lindesberg 17 515-472 22
5 Aranäs 17 464-461 21
6 Helsingborg 17 487-424 20
7 Hästö 18 449-488 18
8 IFK Ystad 17 455-456 15
9 RP Linköping 17 446-467 15
10 Caperiotumba 17 461-474 14
11 BK Heid 17 439-462 13
12 Varberg 17 440-495 11
13 Hallby 17 395-470 4
14 Alstermo 17 408-554 3
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk