En pigg start och jämna kliv med motståndet under den inledande kvarten – sedan trampade OV Helsingborg ifrån. Skånelaget körde över LIF Lindesberg som lämnade den Allsvenska premiären utan poäng efter 22-38 (11-19).
På fredagen var det dags för den nya Allsvenska handbollssäsongen att kasta igång och LIF Lindesberg gjorde det borta mot OV Helsingborg. Det favorittippade motståndet öppnade målskyttet och gick under de tidiga minuterna upp till 0-2. LIF bet dock tillbaka, hämtade upp underläget och kunde genom Martin Boija även ta ledningen till 5-4.
Då hade åtta minuter spelats och lagen fortsatte att dra lika en stund till. Med tolv minuter på klockan skickade Albin Järlstam upp LIF i ny ledning, men det skulle visa sig bli lagets sista för kvällen. Istället kom ett ordentligt ryck från OV Helsingborgs sida när kvarten hade spelats och endast ett mål skiljde åt.
Skånelaget trampade ifrån rejält, stängde ner LIF:s samtliga attacker och utökade siffrorna. När halvtidssignalen ljöd hade en boll förvandlats till åtta och uppförsbacken var inför andra halvlek brant för LIF Lindesberg. De brandgula lyckades heller inte närma sig nämnvärt, även om man fick igång målskyttet kort efter halvtidsvilan.
Någon dramatik blev det däremot aldrig, utan OV Helsingborg höll undan. Under den avslutande kvarten rann avståndet iväg till en ren utklassning och LIF mäktade där endast med fyra mål framåt. Förlusten stannade till sist vid 22-38, en tuff start på den nya säsongen. Glädjande är däremot att seriespelet går vidare redan nästa helg, då LIF Lindesberg på söndagen spelar hemmapremiär mot Skånela.
Matchfakta OV Helsingborg-LIF Lindesberg:
Resultat: 38-22 (19-11)
Publik: 436
Mål LIF: Fatlum Ahmeti 5, Jesper Jakobsson 3, Albin Järlstam 3, Lucas Lidbeck 2, Filip Ottosson 2, Karl Zetterlund 2, Axel Magnusson 2, Jesper Nilsson, Bashkim Gashi, Martin Boija
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.