För andra gången inom loppet av fyra dagar ställdes LIF Lindesberg på fredagskvällen mot norskt motstånd. Denna gång slutade det med förlust, då Halden vann träningsmötet i Strömstad med 29-27. Matchen var LIF:s andra på försäsongen och nya tränaren Tobias Pettersson fick viktiga besked.
– Jag tycker att vi gör en bra prestation. Ett steg i rätt riktning jämfört med i måndags, både i försvar, anfall och kontring. Det blir en bättre tajming och ett bättre samspel, det gör att vi kommer upp en nivå, analyserar Tobias Pettersson.
Efter att ha öppnat försäsongen med seger hemma mot Bodö i måndags anlände tränaren och hans trupp till Strömstad under torsdagen. LIF Lindesberg har där ett fyra dagar långt träningsläger att vänta, något man valt att kombinera med nya träningsmatcher. På fredagskvällen ställdes LIF därför mot Halden, hemmahörande precis på andra sidan landgränsen.
Det norska topplaget bjöd som väntat på tufft motstånd, men LIF stod upp väl. Ledningen svängde åt båda håll och när lagen gick till halvtidsvila var ställningen 17-15 till norrmännen. LIF fortsatte sedan att matcha motståndet väl och laget var även uppe i ledning vid flera tillfällen. Slutligen var det dock Halden som lade in det avgörande rycket, något som gav slutresultatet 29-27.
– Det skiftade fram och tillbaka, vissa perioder ledde de och andra perioder vi. Det var en jämn match både spel- och resultatmässigt, summerar Pettersson matchutvecklingen.
Vänsternian lyfte sig: ”Fick betydligt bättre utdelning”
Som brukligt under försäsongen är tränaren allt annat än fixerad vid resultatet. Istället såg Pettersson många positiva tendenser hos sitt LIF Lindesberg, som gjorde sin blott andra träningsmatch sedan sommarvilan. Bland de spelare som imponerade fanns pigge Sebastian Hammar och målfarliga Bashkim Gashi. Duon visade framfötterna redan i måndags, men mot Halden var det en annan spelare som satte starkast avtryck på tränare Pettersson.
– Jesper Nilsson var kanske den som lyfte sig allra mest jämfört med i måndags. Han hade det trögt då, men fick en betydligt bättre utdelning för sitt spel idag.
Förlusten mot Halden följs nu upp av dubbla träningar på lördagen. LIF bor sedan kvar i Strömstad till söndag, då laget vänder hemåt via ett stopp i Skövde och träningsmatch mot Country. Allt som allt blir det fyra fullmatade lägerdagar för den brandgula truppen.
– Självklart är det bra, det blir mycket gjort när man har det så här koncentrerat flera dagar. Sen är det bra för mig som får lära känna spelarna och de får lära känna mig. Jag ser bara fördelar med den här typen av läger, menar Pettersson och berättar om träningsupplägget.
– Vi försöker att göra klart rollfördelningen i försvarsspelet och i kontringsspelet. Det är fortfarande tidigt på säsongen, så vi arbetar med grunderna i alla delar av spelet.
Matchfakta Halden-LIF Lindesberg:
Resultat: 29-27 (17-15)
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett bra skick som gjorde att man kunde ta del av riktigt travgodis. Chamberi galopperade i starten men visade sig ändå bäst i gänget samtidigt som Åke Lindblom blev svaret i årets upplaga av Fornaboda Grand Prix.