För andra gången inom loppet av fyra dagar ställdes LIF Lindesberg på fredagskvällen mot norskt motstånd. Denna gång slutade det med förlust, då Halden vann träningsmötet i Strömstad med 29-27. Matchen var LIF:s andra på försäsongen och nya tränaren Tobias Pettersson fick viktiga besked.
– Jag tycker att vi gör en bra prestation. Ett steg i rätt riktning jämfört med i måndags, både i försvar, anfall och kontring. Det blir en bättre tajming och ett bättre samspel, det gör att vi kommer upp en nivå, analyserar Tobias Pettersson.
Efter att ha öppnat försäsongen med seger hemma mot Bodö i måndags anlände tränaren och hans trupp till Strömstad under torsdagen. LIF Lindesberg har där ett fyra dagar långt träningsläger att vänta, något man valt att kombinera med nya träningsmatcher. På fredagskvällen ställdes LIF därför mot Halden, hemmahörande precis på andra sidan landgränsen.
Det norska topplaget bjöd som väntat på tufft motstånd, men LIF stod upp väl. Ledningen svängde åt båda håll och när lagen gick till halvtidsvila var ställningen 17-15 till norrmännen. LIF fortsatte sedan att matcha motståndet väl och laget var även uppe i ledning vid flera tillfällen. Slutligen var det dock Halden som lade in det avgörande rycket, något som gav slutresultatet 29-27.
– Det skiftade fram och tillbaka, vissa perioder ledde de och andra perioder vi. Det var en jämn match både spel- och resultatmässigt, summerar Pettersson matchutvecklingen.
Vänsternian lyfte sig: ”Fick betydligt bättre utdelning”
Som brukligt under försäsongen är tränaren allt annat än fixerad vid resultatet. Istället såg Pettersson många positiva tendenser hos sitt LIF Lindesberg, som gjorde sin blott andra träningsmatch sedan sommarvilan. Bland de spelare som imponerade fanns pigge Sebastian Hammar och målfarliga Bashkim Gashi. Duon visade framfötterna redan i måndags, men mot Halden var det en annan spelare som satte starkast avtryck på tränare Pettersson.
– Jesper Nilsson var kanske den som lyfte sig allra mest jämfört med i måndags. Han hade det trögt då, men fick en betydligt bättre utdelning för sitt spel idag.
Förlusten mot Halden följs nu upp av dubbla träningar på lördagen. LIF bor sedan kvar i Strömstad till söndag, då laget vänder hemåt via ett stopp i Skövde och träningsmatch mot Country. Allt som allt blir det fyra fullmatade lägerdagar för den brandgula truppen.
– Självklart är det bra, det blir mycket gjort när man har det så här koncentrerat flera dagar. Sen är det bra för mig som får lära känna spelarna och de får lära känna mig. Jag ser bara fördelar med den här typen av läger, menar Pettersson och berättar om träningsupplägget.
– Vi försöker att göra klart rollfördelningen i försvarsspelet och i kontringsspelet. Det är fortfarande tidigt på säsongen, så vi arbetar med grunderna i alla delar av spelet.
Matchfakta Halden-LIF Lindesberg:
Resultat: 29-27 (17-15)
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.