För andra gången inom loppet av fyra dagar ställdes LIF Lindesberg på fredagskvällen mot norskt motstånd. Denna gång slutade det med förlust, då Halden vann träningsmötet i Strömstad med 29-27. Matchen var LIF:s andra på försäsongen och nya tränaren Tobias Pettersson fick viktiga besked.
– Jag tycker att vi gör en bra prestation. Ett steg i rätt riktning jämfört med i måndags, både i försvar, anfall och kontring. Det blir en bättre tajming och ett bättre samspel, det gör att vi kommer upp en nivå, analyserar Tobias Pettersson.
Efter att ha öppnat försäsongen med seger hemma mot Bodö i måndags anlände tränaren och hans trupp till Strömstad under torsdagen. LIF Lindesberg har där ett fyra dagar långt träningsläger att vänta, något man valt att kombinera med nya träningsmatcher. På fredagskvällen ställdes LIF därför mot Halden, hemmahörande precis på andra sidan landgränsen.
Det norska topplaget bjöd som väntat på tufft motstånd, men LIF stod upp väl. Ledningen svängde åt båda håll och när lagen gick till halvtidsvila var ställningen 17-15 till norrmännen. LIF fortsatte sedan att matcha motståndet väl och laget var även uppe i ledning vid flera tillfällen. Slutligen var det dock Halden som lade in det avgörande rycket, något som gav slutresultatet 29-27.
– Det skiftade fram och tillbaka, vissa perioder ledde de och andra perioder vi. Det var en jämn match både spel- och resultatmässigt, summerar Pettersson matchutvecklingen.
Vänsternian lyfte sig: ”Fick betydligt bättre utdelning”
Som brukligt under försäsongen är tränaren allt annat än fixerad vid resultatet. Istället såg Pettersson många positiva tendenser hos sitt LIF Lindesberg, som gjorde sin blott andra träningsmatch sedan sommarvilan. Bland de spelare som imponerade fanns pigge Sebastian Hammar och målfarliga Bashkim Gashi. Duon visade framfötterna redan i måndags, men mot Halden var det en annan spelare som satte starkast avtryck på tränare Pettersson.
– Jesper Nilsson var kanske den som lyfte sig allra mest jämfört med i måndags. Han hade det trögt då, men fick en betydligt bättre utdelning för sitt spel idag.
Förlusten mot Halden följs nu upp av dubbla träningar på lördagen. LIF bor sedan kvar i Strömstad till söndag, då laget vänder hemåt via ett stopp i Skövde och träningsmatch mot Country. Allt som allt blir det fyra fullmatade lägerdagar för den brandgula truppen.
– Självklart är det bra, det blir mycket gjort när man har det så här koncentrerat flera dagar. Sen är det bra för mig som får lära känna spelarna och de får lära känna mig. Jag ser bara fördelar med den här typen av läger, menar Pettersson och berättar om träningsupplägget.
– Vi försöker att göra klart rollfördelningen i försvarsspelet och i kontringsspelet. Det är fortfarande tidigt på säsongen, så vi arbetar med grunderna i alla delar av spelet.
Matchfakta Halden-LIF Lindesberg:
Resultat: 29-27 (17-15)
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.