LIF förlorade på nytt hemma: ”Klart att det är tungt”

LIF Lindesberg var med ända fram till slutet av första halvlek och hade tvåmålsunderläge i halvtid – sen sprang Skånela ifrån. Gästerna dödade matchen tidigt i andra halvlek och LIF föll till sist med 25-29 (13-15), lagets andra raka hemmaförlust.

– Det känns tungt, speciellt att förlora hemma. Det ska man inte göra. Men de var hungriga och vi fick inte till det där flowet någon gång i matchen, suckar Fatlum Ahmeti.

Det blev som så många gånger förr under säsongen. LIF Lindesberg lyckades inte följa upp ett positivt resultat med en ny vinst, utan istället blev det förlust. Skillnaden var att det denna gång blev en plump i hemmaprotokollet, sedan LIF senast tagit sin blott andra bortaseger för säsongen mot RP Linköping. Men på lördagen väntade match hemma mot Skånela och det gick tidigt åt fel håll.

Gästerna trampade direkt ifrån till en 1-5-ledning, vilket inte alls var den start som LIF hade önskat. Först med tio minuter spelade kunde Oskar Erixon från straffpunkten göra brandgults andra mål i matchen. Det blev samtidigt starten på en fin period för LIF och laget hämtade sakta men säkert upp avståndet, något som gav ledning med 12-11. Men strax före halvtidsvilan kom LIF in i en ny svacka och Skånela vann den första halvleken med 13-15.

Rycket skulle fortsätta med ökad kraft i andra, där det kvickt rann iväg till 15-21. LIF fick inte alls till sitt anfallsspel, körde fast på nio meter och utdelningen framåt sjönk därför rejält. När 22 minuter hade spelats av den anda halvleken hade LIF Lindesberg bara producerat sex mål.

– De är ute tidigt och smäller på, de spelar ett helt annat försvarsspel. Vi kommer inte igenom dem och det blir tufft då, förklarar Fatlum.

Slutdelen av matchen blev klart bättre i offensiv riktning, men även Skånela växlade upp sin målskörd. LIF kom aldrig särskilt nära på resultattavlan och tillställningen var avslagen under de avslutande minuterna. Ett straffmål för Skånela fick sätta punkt för matchen och gästerna vann med 25-29.

Kvaltruppen nu ett mittenlag: ”Vi får inte till extraprocenten”

Förlusten var LIF:s tredje på hemmaplan för säsongen, men den andra i rad i Arenan. Samtidigt var det även ett stort steg tillbaka från förra helgens seger över RP Linköping och brandgult blandar vidare i sina prestationer. Faktum är att LIF tagit två raka vinster vid ett enda tillfälle under säsongen.

– Det är för jävligt egentligen. Jag vet inte vad det beror på, för det är lätt att bara kolla på tabellen och tycka att vi blandar. Vi är ojämna helt enkelt, menar Fatlum Ahmeti och försöker sätta ord på hur förra vårens kvallag nu kan prestera så pass svagt.

– Jag tycker att vi tränar bra, men när det blir match och när det gäller är något som händer. Vi får inte till det till 100 procent. Det var de där extraprocenten som vi hade förra året och då vann vi också många matcher.

Lördagens hemmaförlust mot Skånela stänger med all sannolikhet dörren till kvalspel uppåt. Med sex omgångar kvar att spela får LIF istället fokusera på att försöka hålla sig kvar på åttondeplatsen, där laget står på 18 poäng. Är det tungt att spela handboll i LIF Lindesberg just nu?

– Ja, det är tungt för jag börjar bli gammal, svarar Fatlum ironiskt innan han fortsätter.

– Nej, men det är klart att det är tungt. När man tränar så mycket som vi gör vill man ligga högre upp och slåss om något. Men vi ger fan inte upp, det har varit en lärorik säsong och vi ska göra det bästa av de här sista matcherna.

Matchfakta LIF Lindesberg-Skånela:
Resultat: 25-29 (13-15)
Publik: 425
Mål LIF: Joakim Bååk 5, Oskar Erixon 4, Jesper Nilsson 4, Fatlum Ahmeti 3, Jesper Jakobsson 3, Bashkim Gashi 3, Linus Olausson, Albin Järlstam, Jacob Nelson

Övriga resultat från Allsvenskan:
Rimbo HK-Önnered 36-32
Tyresö-VästeråsIrsta 32-14
Varberg-Drott 29-25

Tabellen från Svensk Handboll:
Allsvenskan tabell

Publicerad 18 februari 2017 klockan 15:40


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lennart "Lelle" Hermansson. Arkivfoto: Hasse Persson

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.

22 november 2025 klockan 11:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Tillsammans med sin publik och sina samarbetspartners så är Lindlöven med och bidrar med 8 800 kronor till Prostatacancerförbundet. Arkivfoto: Hasse Persson.

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.

20 november 2025 klockan 11:38 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en ...

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. ...

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte ...

Foto: Kostadin Andonov/EJU

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.

3 november 2025 klockan 13:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Mona Ek och Alexander Pettersson är två av initiativtagarna till Lindesbergs första discgolfbana vid Fritidsbyn. Man hoppas att kunna öppna upp banan till våren. Foto: Timmy Lundegård

bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.

3 november 2025 klockan 09:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av sä...
2 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid tv...
31 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka ...
30 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tillsammans med sina samarbetspartners och åskådare så fick LIF Lindesberg ihop en fin summa som gick till Cancerfondens Rosa Bandet-kampanj. På handbollsplanen blev det även seger för damerna och LIF Blå som tog med sig två poäng vardera. Foto: Hasse Persson

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning

Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.

23 oktober 2025 klockan 11:25 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Tamara Kulumbegashvili, IJF

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima

Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.

13 oktober 2025 klockan 15:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher

Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den ...

Första helgmatchen slutar med solklar seger

Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat...

bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”

Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lö...

Karl Zetterlund är tillbaka i LIF Lindesberg med besked. Till söndagens hemmapremiär gjorde han ett tungt jobb och hjälpte sin moderklubb till två poäng. Foto: Hasse Persson

bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär

Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.

5 oktober 2025 klockan 20:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Benjamins minne spelas för fjärde året

På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen ...

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC

Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man...

bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng

Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan ...

Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur

Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför ...

bildspel Linde Judo Open lockade hundratals tävlande: ”Fantastiskt roligt”

Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg ...

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i ...

För fjärde året i rad kommer fina hästar inom kallblodsrasen att visas upp för hästälskaren. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.

12 september 2025 klockan 16:58 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM
Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i augusti 2026. Som uppladdning inför världsm...
5 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Silver i Nordiska Mästerskapen för Amanda och Elin
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt...
26 augusti 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindblom tar sin tredje seger i Fornaboda Grand Prix
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett ...
22 augusti 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-07-29

2025-07-12

2025-07-09

2025-07-07

2025-07-02

2025-06-27

2025-05-20

2025-05-19

2025-05-19

2025-05-13

2025-05-12

2025-05-07

2025-04-17

2025-04-11

2025-11-22 14:15