Som enda svenska lag deltog LIF Lindesberg i danska Dronninglund Cup. Sent i lördags nådde tappra spelare och ledare hem till Lindesberg igen. Med sig från andra sidan Öresund hade man fyra dagars turneringsspel, mängder med matcher och även en finalplats.
LIF Lindesberg är hemma från sitt Danmarks-äventyr. Vid midnatt i lördags satte man punkt för sju dagar i grannlandet, där man deltog i Dronninglund Cup med åtta lag. Redan inför cupspelet hade LIF laddat upp med ett två dagar långt träningsläger hemma i Lindesberg.
– Vi är väldigt nöjda med både lägret och turneringen. Det känns jättebra att komma iväg med alla våra ungdomar tillsammans. Man får jobba över gränserna, hjälpa varandra och ledarna får chansen att prata om framtiden, förklarar Mikael Martinsson.
– Plus att vi inte bara spelar handboll, vi gör andra aktiviteter också. Jag tycker att det är så här som man bygger en förening, genom att åka iväg på turneringar tillsammans.
Dronninglund Cup inleddes i tisdags, men LIF ankom redan på söndagskvällen. Måndagen ägnade ledarna åt att diskutera sätt att utveckla samarbetet inom föreningen, samtidigt som ungdomarna kopplade av på stranden. Under kvällen hölls sedan invigningen och på tisdagen var det dags för den efterlängtade turneringsstarten.
Internationell prägel på cupen
LIF fanns på plats med sex av sina ungdomslag, men med åtta deltagande lag i turneringen. Herrjuniorernas och A-pojkarnas stora trupper gjorde att man valde att ställa upp med dubbla lag för att ge spelarna maximal speltid.
För juniorernas båda lag blev det A-slutspel, där det ena gänget föll i semifinal. I A-pojkarnas fall hade lagen fått förstärkning av höstens nya gymnasieelever och fokus låg därför mest vid att lära känna varandra. Det hindrade dock inte det ena laget från att ta hem segern i B-slutspelet.
A- och B-flickorna stod för goda insatser, där båda lagen växte ju längre turneringen led. Allra bäst gick det för Damjuniorerna, som med sju vinster och endast två förluster nådde fram till final. Även om det blev förlust där kan laget vara stolta över sin turnering. Stolta kan även B-pojkarna vara, som med ett vasst spel såg ut som ett lag för A-finalen.
– B-pojkarna var det lite synd om, för de spelade riktigt bra. Tyvärr så åkte de ut i kvartsfinal efter förlängning mot hemmaklubben Dronninglund. De fick inte riktigt till det i kvarten och det är små marginaler som avgör, konstaterar Mikael Martinsson.
Totalt deltog uppemot 200 lag i turneringen, med LIF som enda svenska representant. Dronninglund Cup har annars en internationell prägel med klubbar från Tyskland, Frankrike, Norge, Brasilien och Taiwan. Mikael Martinsson ser tillbaka på en vecka som gett många nya kunskaper.
– Summa summarum är vi helnöjda med handbollsresultaten. Dessutom gör ledarna ett jättejobb som åker med hit en hel vecka. Det är verkligen värt att hyllas.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.