Oskar Erixon bidrog med tre mål i LIF:s bortavinst mot Alstermo. ARKIVFOTO: Hannes Feldin

LIF höll undan mot nykomlingen

LIF Lindesberg är fullpoängare efter två omgångar av Allsvenskan. Borta mot Alstermo fick brandgult återigen slita för segern. Den småländska nykomlingen tog sig tillbaka från två stora underlägen, men LIF höll undan och vann till slut med 26-31.

Med förra helgens premiärseger i ryggen ställdes LIF Lindesberg på söndagen mot Alstermo på bortaplan. Joakim Bååk gav LIF en bra start, när han i den andra matchminuten trampade runt på vänsterkanten och fick utrymme. Bashkim Gashi fyllde på till 0-2 från samma kant, men därefter stagnerade målskyttet. Karlo Seric visades ut och med ett skickligt försvarsspel och flera räddningar från Sébastien Ehnevid kunde LIF hålla tätt.

Jacob Nelson kunde sedan skicka in 1-3, ett mål som kom med sju minuter spelat. Några minuter senare låg samma Nelson ner efter en otäck närkamp där knäet tycktes ha tagit stryk. Högernian var dock snart tillbaka på planen och i hans frånvaro kunde Joakim Bååk fortsätta att leverera.

I de defensiva leden höll LIF igen och stängde ner Alstermos framstötar. Ledningen ökade därmed successivt och med tjugo minuter spelat var avståndet uppe i 7-13. Så långt hade den brandgula offensiven flutit på med bra fart, men den farten tappade man i halvlekens slutskede.

Alstermo åt sig samtidigt allt närmare och krympte avståndet från sex till två mål. Albin Järlstam kunde slutligen få LIF:s målskytte att lossna, men laget åkte sedan på två snabba utvisningar. Med två man kort tvingades Ehnevid i LIF-målet släppa ytterligare reduceringar förbi sig. När lagen gick till halvtid var ställningen endast 13-14 till brandgults fördel.

– Det var en hel del utvisningar på slutet som gjorde att de kom ifatt, samtidigt som vi brände lite lägen. Tankarna och snacket i halvtid var att vi skulle mala på och att det skulle ta ut sin rätt, säger Joakim Bååk om känslan inför andra halvlek.

Ryckte ifrån igen i andra

När matchen sedan återupptogs dröjde det inte länge innan kvitteringen föll. LIF svarade snabbt med att återta ledningen och Ehnevid klev i samma veva fram med en viktig straffräddning. Joakim Bååk kunde några minuter därpå skicka in 14-16 i krysset, något som gav laget andrum.

Med kvarten spelad lade sedan LIF i en högre växel och ryckte ifrån. När Fatlum Ahmeti skickade in 17-24 såg laget ut att gå mot seger, men Alstermo ville annat. Hemmalaget kämpade sig återigen tillbaka och inom ett par minuter hade man halverat avståndet.

Närmare än så släppte dock LIF inte upp motståndet. Brandgult stängde igen bakåt, mycket tack vare en storspelande Ehnevid och god hjälp av målramen. Jacob Nelson kunde sedan definitivt avgöra när han tre minuter från slutet ökade på avståndet till klara sex mål. LIF vann till slut med 26-31 och inkasserade därmed två nya poäng.

”En tuff bortamatch på alla sätt”

– Det är en tuff bortamatch på alla sätt. Så det känns väldigt bra att ha med oss två poäng på vägen hem, konstaterar ”Jocke” Bååk i bussen hem genom de småländska skogarna.

Vänsternian fick mycket speltid och landade på fyra mål, där flertalet kom i matchupptakten. Själv upplever ”Jocke” att laget agerade med en stor trygghet ute på planen. Även om Alstermo flera gånger om åt sig tillbaka tappade LIF aldrig sin spelidé.

– Jag var väl aldrig riktigt orolig under matchen. Även när de smög ikapp så behöll vi lugnet. På ett sätt visste vi att över 60 minuter skulle vi vinna matchen, om vi bara höll oss till vårat spel, förklarar ”Jocke” och ger sin syn på seriestarten med två raka segrar.

– Vi hoppas ju på att vinna alla matcher som vi spelar. Vi kommer att jobba hela säsongen på att inte tänka för mycket, varken fram eller tillbaka. Nu gäller det att fokusera på nästa match och se till att göra den bra.

Och nästa match för ”Jockes” och LIF:s del spelas nästa lördag. Då ställs man mot ytterligare en nykomling, i form av Country på bortaplan. Till dess kan LIF njuta av en topplacering i Allsvenskan med sina maximala fyra poäng.

Matchfakta Alstermo-LIF Lindesberg:
Resultat: 26-31 (13-14)
Publik: 401
Mål LIF: Gustaf Ekström 6, Jacob Nelson 5, Joakim Bååk 4, Bashkim Gashi 4, Oskar Erixon 3, Albin Järlstam 3, Fatlum Ahmeti 2, Sebastian Hammar 2, Freddy Lindblad, Jesper Nilsson

Övriga resultat från Allsvenskan:
IFK Tumba-Country 31-22
Warta-IFK Ystad 25-25

Tabellen från Svensk Handboll:
Allsvenskan tabell

Publicerad 27 september 2015 klockan 17:47


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Efter två raka säsonger i Division 3 så tar IFK Lindesbergs damlag klivet upp till Division 2 till den kommande säsongen. Foto: IFK Lindesberg

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.

5 oktober 2026 klockan 08:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Det blev ett kramkalas på hemmaisen efter att Carl Johan Sälle blev säsongens första målgörare inom HockeyEttan i Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.

2 oktober 2026 klockan 23:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. ...

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde ...

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och ...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.

25 september 2026 klockan 13:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Elias Andersson kommer denna säsong att få bära passet som A-tränare för LIF Lindesberg. Arkivfoto: Hasse Persson

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.

25 september 2026 klockan 11:27 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg ...
7 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens...
24 juli 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ...
20 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.

11 juli 2026 klockan 18:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.

2 juli 2026 klockan 09:15 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan ...

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Femåriga Love to Know blev under midsommaren den första och hittills enda hästen att springa snabbare än 1.10,0 på Fornaboda. Foto: Anneli Lundegård

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.

22 juni 2026 klockan 08:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. ...

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.

27 april 2026 klockan 09:16 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med ...
18 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska ...
14 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden s...
9 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-08

2026-04-06

2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-25

2026-03-18

2026-03-16

2026-03-11

2026-10-06 11:59