Oskar Erixon bidrog med tre mål i LIF:s bortavinst mot Alstermo. ARKIVFOTO: Hannes Feldin

LIF höll undan mot nykomlingen

LIF Lindesberg är fullpoängare efter två omgångar av Allsvenskan. Borta mot Alstermo fick brandgult återigen slita för segern. Den småländska nykomlingen tog sig tillbaka från två stora underlägen, men LIF höll undan och vann till slut med 26-31.

Med förra helgens premiärseger i ryggen ställdes LIF Lindesberg på söndagen mot Alstermo på bortaplan. Joakim Bååk gav LIF en bra start, när han i den andra matchminuten trampade runt på vänsterkanten och fick utrymme. Bashkim Gashi fyllde på till 0-2 från samma kant, men därefter stagnerade målskyttet. Karlo Seric visades ut och med ett skickligt försvarsspel och flera räddningar från Sébastien Ehnevid kunde LIF hålla tätt.

Jacob Nelson kunde sedan skicka in 1-3, ett mål som kom med sju minuter spelat. Några minuter senare låg samma Nelson ner efter en otäck närkamp där knäet tycktes ha tagit stryk. Högernian var dock snart tillbaka på planen och i hans frånvaro kunde Joakim Bååk fortsätta att leverera.

I de defensiva leden höll LIF igen och stängde ner Alstermos framstötar. Ledningen ökade därmed successivt och med tjugo minuter spelat var avståndet uppe i 7-13. Så långt hade den brandgula offensiven flutit på med bra fart, men den farten tappade man i halvlekens slutskede.

Alstermo åt sig samtidigt allt närmare och krympte avståndet från sex till två mål. Albin Järlstam kunde slutligen få LIF:s målskytte att lossna, men laget åkte sedan på två snabba utvisningar. Med två man kort tvingades Ehnevid i LIF-målet släppa ytterligare reduceringar förbi sig. När lagen gick till halvtid var ställningen endast 13-14 till brandgults fördel.

– Det var en hel del utvisningar på slutet som gjorde att de kom ifatt, samtidigt som vi brände lite lägen. Tankarna och snacket i halvtid var att vi skulle mala på och att det skulle ta ut sin rätt, säger Joakim Bååk om känslan inför andra halvlek.

Ryckte ifrån igen i andra

När matchen sedan återupptogs dröjde det inte länge innan kvitteringen föll. LIF svarade snabbt med att återta ledningen och Ehnevid klev i samma veva fram med en viktig straffräddning. Joakim Bååk kunde några minuter därpå skicka in 14-16 i krysset, något som gav laget andrum.

Med kvarten spelad lade sedan LIF i en högre växel och ryckte ifrån. När Fatlum Ahmeti skickade in 17-24 såg laget ut att gå mot seger, men Alstermo ville annat. Hemmalaget kämpade sig återigen tillbaka och inom ett par minuter hade man halverat avståndet.

Närmare än så släppte dock LIF inte upp motståndet. Brandgult stängde igen bakåt, mycket tack vare en storspelande Ehnevid och god hjälp av målramen. Jacob Nelson kunde sedan definitivt avgöra när han tre minuter från slutet ökade på avståndet till klara sex mål. LIF vann till slut med 26-31 och inkasserade därmed två nya poäng.

”En tuff bortamatch på alla sätt”

– Det är en tuff bortamatch på alla sätt. Så det känns väldigt bra att ha med oss två poäng på vägen hem, konstaterar ”Jocke” Bååk i bussen hem genom de småländska skogarna.

Vänsternian fick mycket speltid och landade på fyra mål, där flertalet kom i matchupptakten. Själv upplever ”Jocke” att laget agerade med en stor trygghet ute på planen. Även om Alstermo flera gånger om åt sig tillbaka tappade LIF aldrig sin spelidé.

– Jag var väl aldrig riktigt orolig under matchen. Även när de smög ikapp så behöll vi lugnet. På ett sätt visste vi att över 60 minuter skulle vi vinna matchen, om vi bara höll oss till vårat spel, förklarar ”Jocke” och ger sin syn på seriestarten med två raka segrar.

– Vi hoppas ju på att vinna alla matcher som vi spelar. Vi kommer att jobba hela säsongen på att inte tänka för mycket, varken fram eller tillbaka. Nu gäller det att fokusera på nästa match och se till att göra den bra.

Och nästa match för ”Jockes” och LIF:s del spelas nästa lördag. Då ställs man mot ytterligare en nykomling, i form av Country på bortaplan. Till dess kan LIF njuta av en topplacering i Allsvenskan med sina maximala fyra poäng.

Matchfakta Alstermo-LIF Lindesberg:
Resultat: 26-31 (13-14)
Publik: 401
Mål LIF: Gustaf Ekström 6, Jacob Nelson 5, Joakim Bååk 4, Bashkim Gashi 4, Oskar Erixon 3, Albin Järlstam 3, Fatlum Ahmeti 2, Sebastian Hammar 2, Freddy Lindblad, Jesper Nilsson

Övriga resultat från Allsvenskan:
IFK Tumba-Country 31-22
Warta-IFK Ystad 25-25

Tabellen från Svensk Handboll:
Allsvenskan tabell

Publicerad 27 september 2015 klockan 17:47


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.

27 april 2026 klockan 09:16 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.

18 april 2026 klockan 18:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare...

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till...

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun ...

LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.

6 april 2026 klockan 23:49 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

WSK Lindesberg framför den stora hemmapubliken som stöttade laget till Division 1. Foto: Privat

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.

5 april 2026 klockan 19:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsä...
5 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger ...
4 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...
2 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Bild från gårdagens mål av Isak Jonsson. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.

31 mars 2026 klockan 22:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.

30 mars 2026 klockan 22:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till ...

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men ...

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det ...

Lindlöven är klara för semifinal efter 3-1 i matcher i kvartsfinalen mot Forshaga. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.

18 mars 2026 klockan 21:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas ...

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för ...

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från ...

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. ...

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som ...

Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.

1 mars 2026 klockan 21:24 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där ...
28 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde ...
26 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin...
26 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-25

2026-02-23

2026-02-22

2026-02-22

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-19

2026-02-13

2026-02-09

2026-02-08

2026-02-04

2026-02-01

2026-01-25

2026-04-27 20:31