Bergslagens Sparbank Cup avgörs den här helgen. Den traditionstyngda handbollsfesten har i år tre klasser och LIF ställer upp med sina A-herrar, A-damer och utvecklingslag. För herrarna blev det en knapp förlust i lördagens första test inför hemmapubliken.
I många år har Bergslagens Sparbank Cup varit det tydligaste startskottet för kommande handbollssäsong. LIF Lindesberg har även den här hösten hållit fast vid sitt evenemang, som denna gång lockat starka lag till Bergslagen. Totalt tre klasser finns med på cupschemat; en elitturnering för A-herrar, en för A-damer och ett cupspel för utvecklingslag där LIF Blå ingår.
Damerna föll i sina båda inledande lördagsmatcher, via klara 14-25 mot storsatsande IFK Örebro och mer knappt mot Göksten (20-23). LIF Blå å sin sida inledde cupspelet redan under fredagskvällen med ett möte med Norrköping som slutade i förlust. För A-herrarna är cupen en så kallad ”final four”, där fyra lag gjorde upp i två semifinaler på lördagen.
LIF ställdes där mot det blivande seriemotståndet Varberg. Efter en svag start åt sig brandgult in i matchen, som sedan var jämn hela vägen. Ett underläge med tre bollar i halvtid hämtades upp i andra innan Varberg på nytt tog kommandot och slog LIF med dramatiska 18-19. Resultatet och framförallt insatsen var ändå ett stort fall framåt för Bergslagsgänget.
– Jag tror att hela laget gick ifrån matchen med positiva känslor. Det är många nya gubbar och mycket som måste komma på plats. Försvarsspelet tog stora steg, för vi släpper 19 mål och det är ett riktigt bra facit tycker jag, summerar Jesper Nilsson.
”Nisse”: ”Det viktigaste är att försvaret sitter”
Vänsternian är en av de klart mest rutinerade spelarna kvar i LIF-truppen. En stor föryngring har gjorts de senaste två åren, dessutom med en ny tränare till i år i form av Ivica Zubac.
Bergslagens Sparbank Cup är kroatens första matcher i hemmaborgen. I och med förlusten i semifinalen ställs LIF under söndagen mot rivalen VästeråsIrsta, en match som spelas 12.30. ”Nisse” hoppas att brandgult kan ta ytterligare steg i rätt riktning och är nöjd med sin nya tränare.
– Jag tycker att det känns bra, vi hittar varandra mer och mer. Ivica går in mycket på detaljer. Det är väldigt inspirerande för mig, det är något jag ser som väldigt positivt, förklarar ”Nisse” och fortsätter;
– Sen är anfallsspelet något som kämpar, där måste vi titta på vad vi gör fel. Men vi har inte direkt haft svårt att göra mål under mina tidigare år här. Det viktigaste är ändå att försvaret sitter och det gjorde det nu.
LIF Lindesbergs resultat från fredag och lördag:
A-herrar:
LIF Lindesberg-Varberg 18-19 (8-11)
A-damer:
LIF Lindesberg-IFK Örebro 14-25 (9-10)
LIF Lindesberg-Göksten 20-23 (12-10)
Utvecklingslag:
LIF Blå-Norrköping 19-26 (7-10)
LIF Blå-Järnvägen 22-27 (8-12)
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.