Bergslagens Sparbank Cup avgörs den här helgen. Den traditionstyngda handbollsfesten har i år tre klasser och LIF ställer upp med sina A-herrar, A-damer och utvecklingslag. För herrarna blev det en knapp förlust i lördagens första test inför hemmapubliken.
I många år har Bergslagens Sparbank Cup varit det tydligaste startskottet för kommande handbollssäsong. LIF Lindesberg har även den här hösten hållit fast vid sitt evenemang, som denna gång lockat starka lag till Bergslagen. Totalt tre klasser finns med på cupschemat; en elitturnering för A-herrar, en för A-damer och ett cupspel för utvecklingslag där LIF Blå ingår.
Damerna föll i sina båda inledande lördagsmatcher, via klara 14-25 mot storsatsande IFK Örebro och mer knappt mot Göksten (20-23). LIF Blå å sin sida inledde cupspelet redan under fredagskvällen med ett möte med Norrköping som slutade i förlust. För A-herrarna är cupen en så kallad ”final four”, där fyra lag gjorde upp i två semifinaler på lördagen.
LIF ställdes där mot det blivande seriemotståndet Varberg. Efter en svag start åt sig brandgult in i matchen, som sedan var jämn hela vägen. Ett underläge med tre bollar i halvtid hämtades upp i andra innan Varberg på nytt tog kommandot och slog LIF med dramatiska 18-19. Resultatet och framförallt insatsen var ändå ett stort fall framåt för Bergslagsgänget.
– Jag tror att hela laget gick ifrån matchen med positiva känslor. Det är många nya gubbar och mycket som måste komma på plats. Försvarsspelet tog stora steg, för vi släpper 19 mål och det är ett riktigt bra facit tycker jag, summerar Jesper Nilsson.
”Nisse”: ”Det viktigaste är att försvaret sitter”
Vänsternian är en av de klart mest rutinerade spelarna kvar i LIF-truppen. En stor föryngring har gjorts de senaste två åren, dessutom med en ny tränare till i år i form av Ivica Zubac.
Bergslagens Sparbank Cup är kroatens första matcher i hemmaborgen. I och med förlusten i semifinalen ställs LIF under söndagen mot rivalen VästeråsIrsta, en match som spelas 12.30. ”Nisse” hoppas att brandgult kan ta ytterligare steg i rätt riktning och är nöjd med sin nya tränare.
– Jag tycker att det känns bra, vi hittar varandra mer och mer. Ivica går in mycket på detaljer. Det är väldigt inspirerande för mig, det är något jag ser som väldigt positivt, förklarar ”Nisse” och fortsätter;
– Sen är anfallsspelet något som kämpar, där måste vi titta på vad vi gör fel. Men vi har inte direkt haft svårt att göra mål under mina tidigare år här. Det viktigaste är ändå att försvaret sitter och det gjorde det nu.
LIF Lindesbergs resultat från fredag och lördag:
A-herrar:
LIF Lindesberg-Varberg 18-19 (8-11)
A-damer:
LIF Lindesberg-IFK Örebro 14-25 (9-10)
LIF Lindesberg-Göksten 20-23 (12-10)
Utvecklingslag:
LIF Blå-Norrköping 19-26 (7-10)
LIF Blå-Järnvägen 22-27 (8-12)
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.