Självklart är träning och matchspel den viktigaste och självklara sysselsättningen för handbollsklubben LIF Lindesberg. Men man genomför också en mängd arrangemang som innebär att tusentals människor från olika delar av landet har anledning att besöka Lindesberg. Om detta berättade Anders Sjöberg, klubbchef hos LIF Lindesberg, när han idag besökte Rotarys lunchmöte. Vidare berättade han att det finns planer på att en av LIFs matcher i årets allsvenska kommer spelas i det nya idrottshuset inne i Örebro.
LIF Lindesberg är en relativt stor förening med en omfattande idrottslig verksamhet. Klubben omsatte cirka 5, 5 miljoner kronor förra året och har i dagsläget drygt tjugo lag och barngrupper igång varje vecka.
Mest uppehöll sig Sjöberg kring de olika arrangemang och aktiviteter som föreningen genomfört under det senaste året. Syftet med arrangemangen är att bredda verksamheten och att öka intresset för handbollen. En viktig sidoeffekt av alla arrangemang är att de ger effekter också för besöksnäringen i Lindesberg.
UngdomsDM är ett exempel på ett stort ungdomsarrangemang som lockar många till Lindesberg. Förutom de över 450 deltagarna så finns det alltid en svans av föräldrar och syskon som knallar runt i staden mellan matcherna och som ska ha någonstans att bo.
– Vi har inte försökt att beräkna hur många besökare våra arrangemang drar till Lindesberg, men nog måste det vara flera tusen, sade Anders Sjöberg.
Ett annat arrangemang Sjöberg berättade om är LIF Lindesberg HandballCamp. Under en sommarvecka kommer det hit killar och tjejer i åldern elva till fjorton år för att träna handboll. I år hade man också för första gången deltagare från Norge. Med på campen fanns också deltagare från Norrköping och Göteborg, två orter som har egna stora handbollscamper.
– Kul att vi kan attrahera ungdomar också från de stora städerna, sade Sjöberg.
Innan Anders Sjöberg avslutade berättade han att man i föreningen också planerar för att en av a-lagets tretton hemmamatcher kommer att spelas i Örebro.
Planen är att någon av matcherna efter nyår ska spelas i det nybyggda idrottshuset som ligger alldeles intill det gamla, där LIF skördade så många framgångar under sin elitseriesejour.
– Vi vill skapa en möjlighet för våra Lindesbergssponsorer att synas i Örebro och samtidigt locka Örebroarna att komma och titta på LIF igen, avslutade Anders Sjöberg.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.