Inget drömläge att i Lindesbergs sits åka 53 mil enkel resa för att ta sig an serieledarna på bortaplan, som dessutom var obesegrade. Man kan ju se det som att LIF hade allt att vinna och absolut inget att förlora, men tyvärr räckte LIF inte till idag. Matchen slutade 33-22 i H43:s favör.
Finns det några glädjeämnen att plocka fram trots förlusten Herman Arenvang, tränare LIF?
– Ja de första 20-25 minuterna spelar vi riktigt bra. Vi håller jämna steg fram till ställningen 10-9, men där efter börjar det växla mellan två och tre bollars ledning till dom, som blir fyra i paus. Efter paus är vi sen inte med utan dom får plussa på några till och då har vi en jobbig uppförsbacke som vi inte klarar av att bestiga.
Tycker du att ni har gjort någon helt gedigen match, verkar som att ni har för stora svackor?
– Hemmamatchen som vi vann var bra och Önnered borta, fast då förlorade vi snöpligt med ett mål. Vi behöver bli bättre under längre perioder.
Finns det någon du vill plussa i ditt lag i dag?
– Ja hela laget är bra i 20-25 minuter, men sen är Erik Persson bra, han går på mål och sätter dit chanserna.
Närmast väntar Tumba hemma på torsdag, vad tror du om utsikterna till vinst?
– Det är ju en lättare match än H43 borta, men dock en tuff uppgift. Men visst ska vi ha en bra chans att vinna.
Är Petter Lidstedt tillbaka i spel på torsdag?
– Vi får se, vi vill ta det lugnt med honom så han inte slår upp skadan. Han har börjat träna så det ser positivt ut så här långt. Risken är ju att han blir som en kalv på grönbete, så vi får bromsa lite, avslutar Herman.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.