LIF Lindesberg vinner komfortabelt mot topplaget Skånela IF med 32 – 18 efter 15 – 7 i halvlek och återtar därmed andraplatsen i herrallsvenskan. Nyckeln till segern var ett fantastiskt försvarsspel som redan i början av matchen gav Skånela stora problem. Bäst i ett mycket starkt LIF Lindesberg var målvakten Sèbastien Ehnevid.
Man ska aldrig säga att en seger var lätt eftersom det alltid bakom varje idrottsprestation döljer sig otroligt mycket träning, ofta hård och intensiv. Lägg därtill att det hos varje idrottsman eller kvinna finns en obändig vilja att alltid vara först eller göra flest mål. Men när allt stämmer, när allt det man pratat om före prestationen finns där, när alla jobbar tillsammans mot samma mål – då kan det se enkelt ut. Och det gjorde det idag, när handbollens allsvenska topplag LIF Lindesberg och Skånela IF möttes i Lindesberg Arena.
Om förra hemmamatchen mot Aranäs var en uppvisning i försvarsspel och tålmodigt anfallsspel så var den här matchen ännu mer. LIF lyckades med nästintill allt i motsats till motståndarlaget som inte gick att känna igen. Efter 16 minuters spel leder Lindesberg med 10 – 4 och Skånela hade både haft time-out och bytt målvakt.
När första halvlek är slut står det 15 – 7 på tavlan efter att ett lågt och aggressivt 3-2-1-försvar som fungerat klanderfritt hela halvleken och satt Skånela helt ur spel.
– Vi har ett väldigt go i laget just nu, säger en mycket nöjd Herman Arenvang.
Andra halvlek fortsatte nästan lika bra som den första. Försvarsspelet fungerade som i första och det dröjde till elfte minuter i halvleken innan Skånela nådde tvåsiffrigt. Anfallsspelet inleddes något mer stillastående och uddlöst än i första men efter en tidig time-out av LIF höjdes åter igen tempot och effektiviteten.
Matchen avslutades med att bänken luftades rejält och unga talangen Valon Istrefi (född 1996) kunde efter 51.40 göra sitt första allsvenska hemmamål.
Ett av lagets mål för säsongen är att bjuda på show, och dagens rekordpublik på 1390 personer fick just det. Efter dippen i bortamatchen mot Caperiotumba i söndags så vände man direkt.
– Vi diskuterade matchen och la den sedan bakom oss. Det är viktigt att lägga allt negativt snabbt bakom sig. Det positiva låter man följa med framåt, menar Herman.
Och han fortsätter.
– Vi vinner idag för att vi genuint ville vinna, inte för att vi måste. Och vi har fjorton spelare som gillar att spela tillsammans, och då kan det bli en fantastisk handboll.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.