LIF nära cupseger – sänkte Elitserie-laget

Ricoh fick ta emot segerpokalen när Bergslagens Sparbank Cup avslutades på söndagen. Men avgörandet blev mycket dramatiskt, då LIF Lindesberg stundtals bara var två mål ifrån förstaplatsen. LIF vann till slut mot Elitserie-motståndet med 27-22 och hyllades för sin cupinsats.

Samtidigt som Ricoh firade sin vinst i Bergslagens Sparbank Cup fick LIF Lindesberg ta emot hyllningar från publiken. Det var hyllningar som laget gjort sig väl värda, genom en stor laginsats präglad av hårt jobb.

– Vi är tydliga, vi maler på hela tiden och det som funkar kör vi vidare på. De är väldigt stora i försvaret så då försökte vi trycka så mycket som möjligt för att få lätta mål via kontringar, summerar Oskar Erixon vinsten över Ricoh.

För via siffrorna 27-22 satte LIF punkt för helgen med att vinna mot Elitserie-nykomlingarna. Det var även mycket nära att man nådde hela vägen till cupvinst.

Stundtals två mål från förstaplatsen

LIF:s segerryck kom i början av den andra halvleken. Precis som genom hela matchen utnyttjade laget sitt fina omställningsspel, något som gjorde att man stundtals var uppe i en sjumålsledning. I det läget var man dessutom endast två mål från förstaplatsen.

Om det var något som rörde sig i LIF-spelarnas huvuden är oklart. Oskar Erixon var i efterhand själv förvånad över andraplatsen och den assisterande tränaren Ola Anto menade att man inte kände till förutsättningarna. Prestationen i sig var dock mer värd än resultatet.

– Framförallt så har vi velat visa upp de steg som jag vet att vi har tagit även för våran hemmapublik. Därför var det kanske mer viktigt för oss att vinna matchen idag än turneringen, förklarar Anto.

Växte under helgens gång

Den sköna vinsten mot Ricoh innebar en fin avslutning på LIF:s cupspel. Helgen utvecklade sig på så vis att man växte sig starkare ju längre den led. Inom laget var man dessutom överens om att det var en stor skillnad i fredagens prestation och de övriga matcherna.

– Det blev bättre och bättre, precis som det ska vara. Man ska se att det går framåt. Det var kul att vi kunde resa oss efter fredagen och bjuda på ett bättre spel för vår publik, säger Oskar Erixon och får medhåll från Ola Anto.

– Om man ser till fredagen var vi inte nöjda någonstans och det tror jag inte de på läktarna var heller. Den matchen var inte bra, men det är en klart godkänd helg sett till hur vi avslutar den.

”Har en annan bredd i år”

Redan inför cupen hade LIF skadebesvär med Richard Eriksson, William Domås och Sébastien Ehnevid borta. Till mötet med Ricoh saknades dessutom Jacob Nelson. Att man trots detta kunde vinna är ett gott tecken enligt Anto.

– Vi är rätt vingklippta med fyra spelare borta som vi har tänkt att använda oss ganska mycket av. Det visar ju på att vi har en annan bredd i år.

I de skadade spelarnas ställe tog de unga killarna chansen att visa upp sig. En av dessa var 96:an Karlo Seric, som med sin respektlöshet och spelförståelse imponerade på Anto.

– Det är aldrig kul när spelare är skadade. Men det finns andra som har växt den här helgen och det kommer vi som lag ha jättestor nytta av, konstaterar han.

Nu väntar ett två veckor långt matchuppehåll för LIF. Laget kommer under perioden att träna hårt och försöka få tillbaka de skadade spelarna. Nästa helg tar man dock helt ledigt, en ledighet man gjort sig väl värda av.

Matchfakta LIF Lindesberg-Ricoh:
Resultat: 27-22 (13-11)
Publik: 310
Mål LIF: Gustaf Ekström 6, Oskar Erixon 5, Jesper Jakobsson 5, Albin Järlstam 3, Fatlum Ahmeti 3, Ricky Nordahl 3, Sebastian Hammar 2

Tabellen:
1 Ricoh                    3     2     0     1     +14     4
2 LIF Lindesberg     3     2     0     1     +6       4
3 Önnered               3     2     0     1     0         4
4 Lilleström              3     0     0     3     -20     0

Publicerad 24 augusti 2014 klockan 15:50

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Den åttaåriga valacken Certainly (Inringad i rött) går i mål som trea, vilket även är Fornabodatränaren Jimmi Ehlers första placering på fransk mark. Den franska hästen Hippie du Breil vann loppet med bara en tiondel före Certainly. Foto: Skärmdump från Atg Live/Equidia Pro

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.

29 december 2025 klockan 20:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Energiklapparna för 2025 är utdelade. Foto: Camilla Lagerman

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.

17 december 2025 klockan 19:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi ...

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka

Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra ...

Artikel innehåller bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch

LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har...

IK Bolton hade full koll på LIF Lindesbergs lagkapten, Elin Nilsson, genom större delen av matchen. Ändå fick hon in två bollar i målet när LIF-damerna vinner lördagens match med 23-17. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort

Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.

6 december 2025 klockan 18:27 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin sjätte nolla för säsongen. 5-0 blir onsdagens slutsiffror mot Strömsbro. Arkivfoto: Hasse Persson.

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen

För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.

3 december 2025 klockan 23:11 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. ...
2 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter...
1 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet st...
24 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Trots att speltempot inte var det högsta för säsongen så var Lindlöven alldeles för bra mot det gästande Wings HC Arlanda. Sebastian Falk låste matchen med 4-0 efter en kort duell om pucken bakom Wings-målvakten. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.

23 november 2025 klockan 20:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lennart "Lelle" Hermansson. Arkivfoto: Hasse Persson

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.

22 november 2025 klockan 11:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster...

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en ...

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. ...

11 740 kronor samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden Mellansverige i år. Foto: Camilla Lagerman

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.

7 november 2025 klockan 12:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i ...

Artikel innehåller bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor...

Artikel innehåller bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans ...

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlö...

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så ...

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning

Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas ...

Foto: Tamara Kulumbegashvili, IJF

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima

Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.

13 oktober 2025 klockan 15:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under s...
12 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Första helgmatchen slutar med solklar seger
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig ...
11 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde å...
6 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-05

2025-10-02

2025-10-02

2025-10-01

2025-09-30

2025-09-30

2025-09-16

2025-09-12

2025-09-05

2025-08-26

2025-08-22

2025-07-29

2025-07-12

2025-07-09

2025-12-30 09:20