LIF Lindesberg tog en väntad seger hemma mot IF Hallby på söndagen. Efter en trög start kom laget igång i den andra halvleken, där man drog ifrån och slutligen vann med 40-29. Segern gav inte bara laget två nya färska poäng i kampen om kvalspel. Den förkunnade även att LIF blev först i Allsvenskan med att passera 600 gjorda mål under säsongen.
Matchfakta LIF Lindesberg-IF Hallby:
Resultat: 40-29 (20-17)
Publik: 838
Mål LIF: Ricky Nordahl 10, Richard Eriksson 7, Fatlum Ahmeti 4, Sebastian Hammar 4, Gustaf Ekström 4, Jacob Nelson 4, Freddy Lindblad 2, Jesper Jakobsson 2, Albin Järlstam 2, Oskar Erixon 1
Övriga resultat från Allsvenskan:
Ricoh-VästeråsIrsta 20-23
Alstermo-RP Linköping 21-29
Hästö-Caperiotumba 34-20
Tabellen:
1 Ricoh 20 599-480 35
2 Skånela 20 540-489 33
3 LIF Lindesberg 20 616-551 28
4 VästeråsIrsta 20 582-484 25
5 OV Helsingborg 19 540-473 22
6 IFK Ystad 20 540-534 21
7 Aranäs 19 508-517 21
8 Hästö 20 506-535 20
9 RP Linköping 20 524-550 17
10 Caperiotumba 20 524-558 15
11 Varberg 20 525-570 15
12 BK Heid 20 509-543 13
13 Alstermo 20 492-633 7
14 IF Hallby 20 484-572 6
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.