Formsvackan växer sig längre för LIF Lindesberg – på lördagen kom lagets fjärde raka nederlag. Serieledande IFK Ystad vägde för tungt och segrade med 26-35 (13-19), trots nio mål signerat Albin Järlstam.
– De är starkare än oss och de är bättre än oss. Vi får inte riktigt träff på dem bakåt och de springer ifrån oss lite grann. Vi gör enkla misstag, får någon utvisning och där blir Ystad för starka för oss i dagsläget, summerar Richard ”Solis” Nelson-Eriksson.
Tränaren och hans LIF Lindesberg gick på sin fjärde raka förlust på lördagen. Laget styrde söderut för bortamöte med IFK Ystad, en tuff utmaning där Albin Järlstam öppnade målskyttet för LIF. Brandgult stod för en fin matchupptakt och höll jämna kliv fram till 8-8. Då började Ystad att trampa ifrån till ledning, som sedan växte fram till 13-19 lagom innan halvtid.
I andra halvlek jagade LIF kontakt. Gästerna från Bergslagen hade dock svårt att närma sig och istället utökades det målmässiga avståndet till Ystad alltmer. Med en kvart kvar skiljde åtta bollar och matchen var där avgjord. Som mest var underläget uppe i elva mål, innan LIF snyggade till slutresultatet något som landade vid 26-35.
– Vi brister i att vi slarvar för mycket. Vi är inte tillräckligt noggranna för att möta ett sånt här lag. Hade vi spelat så här mot Country senast hade vi vunnit, men nu möter vi ett bättre motstånd och de synar oss när vi inte är skarpa nog, förklarar ”Solis” och fortsätter;
– Skarpheten är det lilla som saknas, både bakåt och framåt. Det är inga stora saker, men det blir stort totalt sett.
”Solis”: ”En hel del mentalt är det”
Torsk med nio bollars marginal med andra ord, något som innebar en fortsättning på LIF Lindesbergs svacka. Efter sin tre matcher långa segerrad har brandgult halkat tillbaka och nu förlorat fyra matcher i sträck. Mycket arbete läggs på att försöka vända trenden. Samtidigt är det mycket som går emot LIF för tillfället, inte minst mentalt.
– Absolut, en hel del mentalt är det. Men vi ska komma ihåg att se det utifrån att vi mött tre av de fyra topplagen nu under de här fyra matcherna. Vi skulle gärna ligga topp fyra, men vi gör inte det och då räcker det inte att göra okej insatser mot lagen som ligger där. Vi blir synade mot så här bra lag och Ystad är seriens bästa lag, de kommer att spela i Elitserien nästa år, konstaterar LIF-tränaren ”Solis”.
Tabelläget är pressat för LIF och laget håller sig kvar på rätt sida kvalstrecket via målskillnad. Man riskerar dessutom att bli passerade av Rimbo HK, som spelar senare på lördagskvällen. Tre matcher återstår att spela av Allsvenskan och kampen för överlevnad ställs nu på sin absoluta spets. Mycket krävs av spelarna i LIF-truppen, något som ”Solis” försöker att sätta ord på.
– Jag förväntar mig att alla ger allt, i varje situation på varje träning och varje match. Vi hoppas att det räcker för att undvika kval. Men behöver vi gå in i ett kval ska vi vara så pass stärkta av de här matcherna att vi ska känna oss jävligt trygga.
Matchfakta IFK Ystad-LIF Lindesberg:
Resultat: 35-26 (19-13)
Publik: 787
Mål LIF: Albin Järlstam 9, Jesper Nilsson 4, Karl Zetterlund 3, Oskar Erixon 3, Fatlum Ahmeti 3, Bashkim Gashi 3, Fredrik Karlsson
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.