Formsvackan växer sig längre för LIF Lindesberg – på lördagen kom lagets fjärde raka nederlag. Serieledande IFK Ystad vägde för tungt och segrade med 26-35 (13-19), trots nio mål signerat Albin Järlstam.
– De är starkare än oss och de är bättre än oss. Vi får inte riktigt träff på dem bakåt och de springer ifrån oss lite grann. Vi gör enkla misstag, får någon utvisning och där blir Ystad för starka för oss i dagsläget, summerar Richard ”Solis” Nelson-Eriksson.
Tränaren och hans LIF Lindesberg gick på sin fjärde raka förlust på lördagen. Laget styrde söderut för bortamöte med IFK Ystad, en tuff utmaning där Albin Järlstam öppnade målskyttet för LIF. Brandgult stod för en fin matchupptakt och höll jämna kliv fram till 8-8. Då började Ystad att trampa ifrån till ledning, som sedan växte fram till 13-19 lagom innan halvtid.
I andra halvlek jagade LIF kontakt. Gästerna från Bergslagen hade dock svårt att närma sig och istället utökades det målmässiga avståndet till Ystad alltmer. Med en kvart kvar skiljde åtta bollar och matchen var där avgjord. Som mest var underläget uppe i elva mål, innan LIF snyggade till slutresultatet något som landade vid 26-35.
– Vi brister i att vi slarvar för mycket. Vi är inte tillräckligt noggranna för att möta ett sånt här lag. Hade vi spelat så här mot Country senast hade vi vunnit, men nu möter vi ett bättre motstånd och de synar oss när vi inte är skarpa nog, förklarar ”Solis” och fortsätter;
– Skarpheten är det lilla som saknas, både bakåt och framåt. Det är inga stora saker, men det blir stort totalt sett.
”Solis”: ”En hel del mentalt är det”
Torsk med nio bollars marginal med andra ord, något som innebar en fortsättning på LIF Lindesbergs svacka. Efter sin tre matcher långa segerrad har brandgult halkat tillbaka och nu förlorat fyra matcher i sträck. Mycket arbete läggs på att försöka vända trenden. Samtidigt är det mycket som går emot LIF för tillfället, inte minst mentalt.
– Absolut, en hel del mentalt är det. Men vi ska komma ihåg att se det utifrån att vi mött tre av de fyra topplagen nu under de här fyra matcherna. Vi skulle gärna ligga topp fyra, men vi gör inte det och då räcker det inte att göra okej insatser mot lagen som ligger där. Vi blir synade mot så här bra lag och Ystad är seriens bästa lag, de kommer att spela i Elitserien nästa år, konstaterar LIF-tränaren ”Solis”.
Tabelläget är pressat för LIF och laget håller sig kvar på rätt sida kvalstrecket via målskillnad. Man riskerar dessutom att bli passerade av Rimbo HK, som spelar senare på lördagskvällen. Tre matcher återstår att spela av Allsvenskan och kampen för överlevnad ställs nu på sin absoluta spets. Mycket krävs av spelarna i LIF-truppen, något som ”Solis” försöker att sätta ord på.
– Jag förväntar mig att alla ger allt, i varje situation på varje träning och varje match. Vi hoppas att det räcker för att undvika kval. Men behöver vi gå in i ett kval ska vi vara så pass stärkta av de här matcherna att vi ska känna oss jävligt trygga.
Matchfakta IFK Ystad-LIF Lindesberg:
Resultat: 35-26 (19-13)
Publik: 787
Mål LIF: Albin Järlstam 9, Jesper Nilsson 4, Karl Zetterlund 3, Oskar Erixon 3, Fatlum Ahmeti 3, Bashkim Gashi 3, Fredrik Karlsson
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.