Formsvackan växer sig längre för LIF Lindesberg – på lördagen kom lagets fjärde raka nederlag. Serieledande IFK Ystad vägde för tungt och segrade med 26-35 (13-19), trots nio mål signerat Albin Järlstam.
– De är starkare än oss och de är bättre än oss. Vi får inte riktigt träff på dem bakåt och de springer ifrån oss lite grann. Vi gör enkla misstag, får någon utvisning och där blir Ystad för starka för oss i dagsläget, summerar Richard ”Solis” Nelson-Eriksson.
Tränaren och hans LIF Lindesberg gick på sin fjärde raka förlust på lördagen. Laget styrde söderut för bortamöte med IFK Ystad, en tuff utmaning där Albin Järlstam öppnade målskyttet för LIF. Brandgult stod för en fin matchupptakt och höll jämna kliv fram till 8-8. Då började Ystad att trampa ifrån till ledning, som sedan växte fram till 13-19 lagom innan halvtid.
I andra halvlek jagade LIF kontakt. Gästerna från Bergslagen hade dock svårt att närma sig och istället utökades det målmässiga avståndet till Ystad alltmer. Med en kvart kvar skiljde åtta bollar och matchen var där avgjord. Som mest var underläget uppe i elva mål, innan LIF snyggade till slutresultatet något som landade vid 26-35.
– Vi brister i att vi slarvar för mycket. Vi är inte tillräckligt noggranna för att möta ett sånt här lag. Hade vi spelat så här mot Country senast hade vi vunnit, men nu möter vi ett bättre motstånd och de synar oss när vi inte är skarpa nog, förklarar ”Solis” och fortsätter;
– Skarpheten är det lilla som saknas, både bakåt och framåt. Det är inga stora saker, men det blir stort totalt sett.
”Solis”: ”En hel del mentalt är det”
Torsk med nio bollars marginal med andra ord, något som innebar en fortsättning på LIF Lindesbergs svacka. Efter sin tre matcher långa segerrad har brandgult halkat tillbaka och nu förlorat fyra matcher i sträck. Mycket arbete läggs på att försöka vända trenden. Samtidigt är det mycket som går emot LIF för tillfället, inte minst mentalt.
– Absolut, en hel del mentalt är det. Men vi ska komma ihåg att se det utifrån att vi mött tre av de fyra topplagen nu under de här fyra matcherna. Vi skulle gärna ligga topp fyra, men vi gör inte det och då räcker det inte att göra okej insatser mot lagen som ligger där. Vi blir synade mot så här bra lag och Ystad är seriens bästa lag, de kommer att spela i Elitserien nästa år, konstaterar LIF-tränaren ”Solis”.
Tabelläget är pressat för LIF och laget håller sig kvar på rätt sida kvalstrecket via målskillnad. Man riskerar dessutom att bli passerade av Rimbo HK, som spelar senare på lördagskvällen. Tre matcher återstår att spela av Allsvenskan och kampen för överlevnad ställs nu på sin absoluta spets. Mycket krävs av spelarna i LIF-truppen, något som ”Solis” försöker att sätta ord på.
– Jag förväntar mig att alla ger allt, i varje situation på varje träning och varje match. Vi hoppas att det räcker för att undvika kval. Men behöver vi gå in i ett kval ska vi vara så pass stärkta av de här matcherna att vi ska känna oss jävligt trygga.
Matchfakta IFK Ystad-LIF Lindesberg:
Resultat: 35-26 (19-13)
Publik: 787
Mål LIF: Albin Järlstam 9, Jesper Nilsson 4, Karl Zetterlund 3, Oskar Erixon 3, Fatlum Ahmeti 3, Bashkim Gashi 3, Fredrik Karlsson
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.