Den Allsvenska säsongen inleddes med två poäng för LIF Lindesberg. Men laget fick slita för premiärsegern hemma mot Rimbo. Tre måls överläge i halvtid höll i sig genom den andra halvleken, något som gav LIF segern med 26-23.
Arenan målades på lördagen brandgul, då LIF Lindesberg drog igång sitt Allsvenska spel för säsongen. I premiären väntade Rimbo HK, ett lag med en väldigt speciell spelstil baserad på intensivt spel. LIF öppnade bra och kopplade en tidig ledning på ett par mål.
Avståndet höll sig sedan intakt genom den första halvleken och till halvtid hade brandgult ledningen med 16-13. Rimbo var hela tiden hack i häl, men hade samtidigt svårt att ta sig ikapp målmässigt. Med ett stabilt försvar lyckades LIF stänga ner gästerna och hålla siffrorna nere.
– Rimbo är jobbiga att möta, men vi visar en riktigt bra moral. Det är lätt att man tappar fokus och blir irriterad om något enkelt mål trillar in. Men vi håller oss till planen och får till det bra i försvaret, menar Sébastien Ehnevid.
LIF-målvakten kunde slutligen även fira två färska premiärpoäng. Hemmalaget höll ledningen genom hela matchen och vann med siffrorna 26-23. Ovanligt lite mål för att vara en match mot oortodoxa Rimbo, men då fungerade även LIF-försvaret väl.
– Det är alltid skönt att få en bra start. Nu tar vi två poäng, trots att spelet kanske inte är bländande. Men om vi spelar på det här sättet med samma moral så kommer vi att ta fler tvåpoängare den här säsongen, slår ”Sebban” Ehnevid fast.
Fatlum målade i comebacken
Med i premiärsegern fanns Fatlum Ahmeti. Mittsexan gjorde en bejublad comeback efter ett års skadeuppehåll och spelade runt tio minuter i vardera halvlek. Fatlum hamnade även i målprotokollet två gånger om, något som gladde hans lagkamrater.
– Formen hos honom är ju inte den bästa, och det är ju inte så konstigt för han har knappt kunnat spela. Men Fatlum är Allsvenskans bästa tvåvägsspelare, även om han inte är i maximal form. Han bidrar med oerhört mycket för oss, berömmer ”Sebban”.
En annan LIF-profil som presenterade sig för hemmapubliken var Joakim Bååk. Hemvändaren stod för fyra mål i premiären, ett färre än den främste målskytten Oskar Erixon.
Med två poäng inspelade blickar nu LIF fram mot nästa match på schemat. Den spelar man nästa söndag, borta mot nykomlingen Alstermo. Stärkt av premiärtriumfen ger ”Sebban” en kort analys om det motstånd som väntar.
– Det blir väl lite samma typ av match. Alstermo har gjort en grej av att de inte ska vara som alla andra, de vill vara ett gäng bönder. Men kan vi bara spela med rätt moral och rätt koncentration så vinner vi den matchen. För i är ett bättre handbollslag än vad de är.
Matchfakta LIF Lindesberg-Rimbo HK:
Resultat: 26-23 (16-13)
Publik: 410
Mål LIF: Oskar Erixon 5, Bashkim Gashi 4, Gustaf Ekström 4, Joakim Bååk 4, Fatlum Ahmeti 2, Sebastian Hammar 2, Jacob Nelson 2, Jesper Nilsson, Freddy Lindblad, Jesper Jakobsson
Övriga resultat från Allsvenskan:
Önnered-Alstermo 29-23
IFK Ystad-OV Helsingborg 23-23
Tyresö-IFK Tumba 34-30
VästeråsIrsta-Varberg 32-25
HK Country-Vinslöv 25-27
Tabellen från Svensk Handboll:

Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.