Den Allsvenska säsongen inleddes med två poäng för LIF Lindesberg. Men laget fick slita för premiärsegern hemma mot Rimbo. Tre måls överläge i halvtid höll i sig genom den andra halvleken, något som gav LIF segern med 26-23.
Arenan målades på lördagen brandgul, då LIF Lindesberg drog igång sitt Allsvenska spel för säsongen. I premiären väntade Rimbo HK, ett lag med en väldigt speciell spelstil baserad på intensivt spel. LIF öppnade bra och kopplade en tidig ledning på ett par mål.
Avståndet höll sig sedan intakt genom den första halvleken och till halvtid hade brandgult ledningen med 16-13. Rimbo var hela tiden hack i häl, men hade samtidigt svårt att ta sig ikapp målmässigt. Med ett stabilt försvar lyckades LIF stänga ner gästerna och hålla siffrorna nere.
– Rimbo är jobbiga att möta, men vi visar en riktigt bra moral. Det är lätt att man tappar fokus och blir irriterad om något enkelt mål trillar in. Men vi håller oss till planen och får till det bra i försvaret, menar Sébastien Ehnevid.
LIF-målvakten kunde slutligen även fira två färska premiärpoäng. Hemmalaget höll ledningen genom hela matchen och vann med siffrorna 26-23. Ovanligt lite mål för att vara en match mot oortodoxa Rimbo, men då fungerade även LIF-försvaret väl.
– Det är alltid skönt att få en bra start. Nu tar vi två poäng, trots att spelet kanske inte är bländande. Men om vi spelar på det här sättet med samma moral så kommer vi att ta fler tvåpoängare den här säsongen, slår ”Sebban” Ehnevid fast.
Fatlum målade i comebacken
Med i premiärsegern fanns Fatlum Ahmeti. Mittsexan gjorde en bejublad comeback efter ett års skadeuppehåll och spelade runt tio minuter i vardera halvlek. Fatlum hamnade även i målprotokollet två gånger om, något som gladde hans lagkamrater.
– Formen hos honom är ju inte den bästa, och det är ju inte så konstigt för han har knappt kunnat spela. Men Fatlum är Allsvenskans bästa tvåvägsspelare, även om han inte är i maximal form. Han bidrar med oerhört mycket för oss, berömmer ”Sebban”.
En annan LIF-profil som presenterade sig för hemmapubliken var Joakim Bååk. Hemvändaren stod för fyra mål i premiären, ett färre än den främste målskytten Oskar Erixon.
Med två poäng inspelade blickar nu LIF fram mot nästa match på schemat. Den spelar man nästa söndag, borta mot nykomlingen Alstermo. Stärkt av premiärtriumfen ger ”Sebban” en kort analys om det motstånd som väntar.
– Det blir väl lite samma typ av match. Alstermo har gjort en grej av att de inte ska vara som alla andra, de vill vara ett gäng bönder. Men kan vi bara spela med rätt moral och rätt koncentration så vinner vi den matchen. För i är ett bättre handbollslag än vad de är.
Matchfakta LIF Lindesberg-Rimbo HK:
Resultat: 26-23 (16-13)
Publik: 410
Mål LIF: Oskar Erixon 5, Bashkim Gashi 4, Gustaf Ekström 4, Joakim Bååk 4, Fatlum Ahmeti 2, Sebastian Hammar 2, Jacob Nelson 2, Jesper Nilsson, Freddy Lindblad, Jesper Jakobsson
Övriga resultat från Allsvenskan:
Önnered-Alstermo 29-23
IFK Ystad-OV Helsingborg 23-23
Tyresö-IFK Tumba 34-30
VästeråsIrsta-Varberg 32-25
HK Country-Vinslöv 25-27
Tabellen från Svensk Handboll:

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.