LIF-propaganda inför Örebropubliken: ”Väldigt skönt att få sån här match”

Det var med stil som LIF Lindesberg var tillbaka i Idrottshuset. Rivalen VästeråsIrsta sköljdes över fullständigt på onsdagen. Ledda av en fantastisk offensiv och med fint målvaktsspel lekte LIF hem två poäng, genom seger med förkrossande 35-25 (16-10).

Det var tillbaka till gamla goda tider för LIF Lindesberg på onsdagen. Laget intog åter Idrottshuset, där Örebropubliken bänkade sig för rivalmöte med ett pressat VästeråsIrsta. Gästerna kom till spel på negativ kvalplats och var i stort behov av poäng. Det började även fint för VästeråsIrsta, som tog ledningen och höll den mot ett LIF som länge var steget efter.

Avståndet var dock aldrig större än ett mål. LIF skulle dessutom ta sig både ikapp och förbi, för med tio minuter spelat skickade målfarlige Jesper Jakobsson in 6-5. VästeråsIrsta kvitterade direkt efter, men sedan ryckte LIF med fyra raka mål. Joakim Bååk tog upp brandgult i ledning med hela sju bollar innan gästerna reducerade till halvtidssiffrorna 16-10.

– Vi har fått väldigt många dåliga starter under säsongen. Nu fick vi en hyfsat bra start, då blir det mycket lättare och det flyter bara på. Vi har många att byta runt på och alla är spelsugna, förklarar Albin Järlstam.

En starkt bidragande faktor till den trygga LIF-ledningen var Niklas Jansson. Målvakten stod för en stabil första halvlek, kantad av flera räddningar och Jansson hade även god hjälp av LIF:s aggressiva presspel. Det skapade goda kontringslägen, en matchbild som höll sig efter vilan. Där fick VästeråsIrsta upp farten i sina attacker och gästerna närmade sig också målmässigt.

I alla fall till en början, sedan fick LIF kontroll bakåt samtidigt som inbytte Sébastien Ehnevid svarade för ett par parader. Framåt hade brandgult inga större problem med att få utdelning. Målskyttet spreds över många spelare och laget hade ett fint flyt i anfallen.

Med dryga kvarten kvar klev så Albin Järlstam fram och tryckte sin femte straff i nät. Fatlum Ahmeti prickade sedan öppet nät från egen planhalva innan Jesper Nilsson utökade till 26-17. Den nio bollar stora ledningen dödade matchen fullständigt, som fortsatte i en mycket målrik riktning. LIF Lindesberg vann till sist med 35-25, något som betyder att laget är tillbaka på vinnarspåret.

Albin har tagit chansen: ”Har varit tvungen att kliva fram”

– Det känns som första gången den här säsongen som vi kör över något lag. Det var väldigt skönt att få en sån här match. Vi pratade väldigt mycket efter Tumbamatchen och sa att nu är det bara tre matcher kvar, det gäller att koppla på. Som ”Sebban” sagt måste vi stämpla in, säger Albin Järlstam efter den överlägsna segern.

Besvikelsen hade som sagt varit mycket stor i LIF Lindesberg efter söndagens plattfall. Laget föll då med klara siffror mot nästjumbon IFK Tumba, en insats där Albin menar att ingen kom undan med godkänt i betyg. Den här kvällen var verkligheten totalt förändrad. LIF kontrollerade mötet med VästeråsIrsta från i princip start till slut – det inför ett häftigt stöd från publiken i Idrottshuset.

– Alla är sugna på att spela idag inför publiken. Det blir ett mäktigt tryck härinne, det blir kul att spela och alla vill in och bidra, säger Albin.

I och med vinsten plockade LIF två poäng som tar laget upp på plats åtta i tabellen, med två omgångar kvar. En spelare som verkligen stack ut i storsegern var Albin. Mittnian var hundraprocentig från straffpunkten och kryddade sina fem straffmål med ytterligare tre fullträffar. Det gav Albin priset som matchens lirare i LIF, absolut inte orättvist med tanke på hur ungtuppen vuxit in i säsongen.

– Det har varit upp och ner. Jag hade en tung höstsäsong och var inte på den kapacitet som jag vet att jag kan vara på, det är jag inte nu heller. Men jag har fått förtroendet och vi har också haft lite problem med skador. Då har man varit tvungen att kliva fram, berättar Albin som själv känner att han tagit chansen.

– Ja, det tycker jag! Sen menar jag inte att jag gjort några supermatcher, för det har jag absolut inte gjort. Men när man får förtroendet blir det lättare och det har släppt nu.

Matchfakta LIF Lindesberg-VästeråsIrsta:
Resultat: 35-25 (16-10)
Publik: 635
Mål LIF: Albin Järlstam 8, Jesper Jakobsson 6, Fatlum Ahmeti 6, Jesper Nilsson 4, Jacob Nelson 4, Bashkim Gashi 2, Oskar Erixon 2, Joakim Bååk 2, Gustaf Ekström

Tabellen från Svensk Handboll:
Allsvenskan tabell

Publicerad 15 mars 2017 klockan 20:25


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lindlöven har stått starka mot flera av den norra seriens lag. På söndag är det dags för ny match i Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.

31 oktober 2025 klockan 19:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven avgjorde veckans möte mot Vallentuna redan i den andra perioden. 6-0 blev slutsiffrorna efter ett hårt tryck mot bortalagets mål. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.

30 oktober 2025 klockan 23:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning

Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas ...

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima

Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-å...

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher

Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den ...

Lindlöven fick fira in fyra mål under lördagens match mot Kiruna. Imorgon gästas Lindehov av Kalix där Lindlöven hoppas på att vara fortsatt obesegrade när helgens matcher är förbi. Foto: Timmy Lundegård

Första helgmatchen slutar med solklar seger

Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.

11 oktober 2025 klockan 20:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Benjamins pappa, Namir Hejub, besökte cupen för första gången. Här tillsammans med Aleksander Lazarevic. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”

Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.

6 oktober 2025 klockan 16:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF ...
5 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Benjamins minne spelas för fjärde året
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att...
2 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges ...
2 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindlöven vinner direkt i säsongspremiären. Trots ett inledande 3-0 efter matchens första åtta minuter så blev det lite av en rysare när Falu IF kom ikapp med 4-3. Foto: Hasse Persson

bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng

Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.

1 oktober 2025 klockan 22:49 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven är minst sagt laddade för onsdagens säsongspremiär i HockeyEttan. Falu IF står för det inledande motståndet i en match som kan bli mycket snabbspelad. Arkivfoto: Hasse Persson

Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur

Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.

30 september 2025 klockan 14:27 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Linde Judo Open lockade hundratals tävlande: ”Fantastiskt roligt”

Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg ...

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i ...

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar ...

2022 avgjordes lag-SM senast i Lindesberg, där damerna tog sin sjätte seger. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM

Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i augusti 2026. Som uppladdning inför världsmästerskapet arrangerar man även lag-SM redan i december, där Frövi judos damer har en imponerande vinstsvit på hela åtta år i rad.
– Nu ska vi toppa EM från i år, säger Johan Orrbo glatt.

5 september 2025 klockan 14:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Silver i Nordiska Mästerskapen för Amanda och Elin

I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från b...

Lindblom tar sin tredje seger i Fornaboda Grand Prix

Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsä...

19-åriga Isabella är klar för Svenskt Kallblodsderby

Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell ...

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan

Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena ...

Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgörs i Lindesberg

För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare ...

Tvärnit för SHRA – Bergslagens Snabbaste ställs in

Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde ...

Hades de Vandel vinner Bergslagsloppet 2025 efter en rejäl styrkeduell mot Castor The Star. Vinnartiden blev snabba 10,4, bara en tiondel från banrekordet som sattes 2020. Foto: Anneli Lundegård

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken

2 juli 2025 klockan 23:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av ...
27 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i ...
20 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande...
19 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-05-19

2025-05-13

2025-05-12

2025-05-07

2025-04-17

2025-04-11

2025-04-10

2025-04-09

2025-03-13

2025-03-12

2025-03-09

2025-03-08

2025-03-08

2025-03-07

2025-11-01 03:00