FOTO: Hannes Feldin

LIF rustar för stormatch – ”Vi har lärt oss mycket”

Fyra omgångar återstår av Allsvenskan och LIF Lindesberg har ett guldläge inför avslutningen. Med två poäng ner till femteplatsen sitter laget i en bra sits i kvalstriden. Men nu väntar två riktiga ödesmatcher, där laget först inleder mot tabellettan Ricoh.

I den gångna helgen föll LIF Lindesberg med 30-26 hemma mot IFK Ystad. Förlusten var oväntad, inte minst då laget dominerat hemma i Lindesberg Arena under hela säsongen. Som om det inte räckte med det föll man även i matchen innan mot dåvarande tabelljumbon Alstermo.

De båda nederlagen har spetsat till en sedan tidigare redan tight streckstrid om kvalplatserna. För LIF handlar det nu om att studsa tillbaka och komma på rätsida igen.

– Vi har fått oss några näsbrännare. Vi har ett ganska ungt lag och har inte spelarprofilerna som gör att vi bara kan spela av matcher. Men jag tror att vi har lärt oss mycket av det här, förklarar Richard Eriksson.

Den effektiva målgöraren dementerar dock att plumparna i protokollet kommer av pressen. Han tror istället att det är en kombination av saker. Dels går man själv ner sig lite, samtidigt som motståndarna alltid höjer sig när det vankas möte med mäktiga LIF.

Under veckan har laget tränat på som vanligt och spelarna hade en individuell träning i måndags. Igår hade man träningsledigt, men idag har man genomgång och värmning inför morgondagen. För då väntar en ny match, när kampen om kvalspel går vidare. Tabelläget och den svaga formen är något som man inte ska låta sig påverkas av.

– Vi har pratat mycket om att hade vi innan säsongen fått chansen att ligga på kvalplats med fyra omgångar kvar hade vi tagit den. Det står vi fast vid. Vi har underpresterat i några matcher mot sämre motstånd. Men summan är ändå tabellen, där är vi på fjärdeplats och det ska vi se till att göra när säsongen är slut, menar Ola Anto.

Den assisterande tränaren berättar att laget hade en diskussion med sin mentale coach i veckan.

– Vi pratade helt enkelt om det vi brukar när han är här. Det var ingen grej bara för att vi förlorade en match. Vi vilade helt igår, sen har vi matchföreberedande idag.

Imorgon är det alltså dags för en ny match. Då tar LIF emot serieledaren Ricoh hemma i Lindesberg Arena med matchstart 17.00. Richard Eriksson beskriver motståndet som mycket spelskickligt, dessutom har de en bred trupp att gå runt på. Något han ser som väldigt stimulerande är känslan att ha allt i egna händer.

– Det gäller att försöka komma tillbaka till vårat aggressiva försvarsspel som vi haft i några matcher i år. Det är det som gjort att vi fått det här angenäma läget ändå. Vi har allt i egna händer nu och det är inte många lag som har det.

Även Ola Anto instämmer i att det krävs en helgjuten insats imorgon.

– Vi ser verkligen fram emot matchen. Det är många som är revanschsugna och jag kan inte tänka mig att vi underpresterar igen, avslutar Anto.

Klockan 17.00 på söndagseftermiddagen drar mötet med Ricoh igång. Helgen därefter tornar en ny utmaning upp sig för LIF. Då ska laget resa till Helsingborg och möte med OV Helsingborg, det lag som jagar två poäng bakom under kvalstrecket.

Publicerad 8 mars 2014 klockan 07:23

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.

28 mars 2026 klockan 20:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.

25 mars 2026 klockan 23:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas ...

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för ...

Mikael Wedegård från Fellingsbro blev i helgen svensk mästare tillsammans med burkslaven Daniel Asplund. Foto: Patricia Wedegård

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.

3 mars 2026 klockan 14:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sara Gunnarsson sätter in 4-1 och låser i princip måndagens kvalmatch till IFK Lindesbergs fördel. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.

2 mars 2026 klockan 22:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra...
2 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra ...
2 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket...
1 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Timmy Lundegård

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan

Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.

28 februari 2026 klockan 19:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter

Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.

26 februari 2026 klockan 15:59 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan

Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för ...

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen

Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan ...

Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF

Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.

22 februari 2026 klockan 18:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung

Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo ...

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”

Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som ...

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besö...

Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen

Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. ...

IFK Lindesbergs damer laddar för kval till högsta futsalligan

Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK ...

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra ...

Foto: Frövi judo

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM

7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.

9 februari 2026 klockan 18:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i ...
8 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på ...
4 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans...
1 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-25

2026-01-21

2026-01-17

2026-01-16

2026-01-15

2026-01-14

2026-01-13

2026-01-06

2026-01-04

2026-01-01

2025-12-31

2025-12-29

2025-12-17

2025-12-13

2026-03-29 09:40