Fyra omgångar återstår av Allsvenskan och LIF Lindesberg har ett guldläge inför avslutningen. Med två poäng ner till femteplatsen sitter laget i en bra sits i kvalstriden. Men nu väntar två riktiga ödesmatcher, där laget först inleder mot tabellettan Ricoh.
I den gångna helgen föll LIF Lindesberg med 30-26 hemma mot IFK Ystad. Förlusten var oväntad, inte minst då laget dominerat hemma i Lindesberg Arena under hela säsongen. Som om det inte räckte med det föll man även i matchen innan mot dåvarande tabelljumbon Alstermo.
De båda nederlagen har spetsat till en sedan tidigare redan tight streckstrid om kvalplatserna. För LIF handlar det nu om att studsa tillbaka och komma på rätsida igen.
– Vi har fått oss några näsbrännare. Vi har ett ganska ungt lag och har inte spelarprofilerna som gör att vi bara kan spela av matcher. Men jag tror att vi har lärt oss mycket av det här, förklarar Richard Eriksson.
Den effektiva målgöraren dementerar dock att plumparna i protokollet kommer av pressen. Han tror istället att det är en kombination av saker. Dels går man själv ner sig lite, samtidigt som motståndarna alltid höjer sig när det vankas möte med mäktiga LIF.
Under veckan har laget tränat på som vanligt och spelarna hade en individuell träning i måndags. Igår hade man träningsledigt, men idag har man genomgång och värmning inför morgondagen. För då väntar en ny match, när kampen om kvalspel går vidare. Tabelläget och den svaga formen är något som man inte ska låta sig påverkas av.
– Vi har pratat mycket om att hade vi innan säsongen fått chansen att ligga på kvalplats med fyra omgångar kvar hade vi tagit den. Det står vi fast vid. Vi har underpresterat i några matcher mot sämre motstånd. Men summan är ändå tabellen, där är vi på fjärdeplats och det ska vi se till att göra när säsongen är slut, menar Ola Anto.
Den assisterande tränaren berättar att laget hade en diskussion med sin mentale coach i veckan.
– Vi pratade helt enkelt om det vi brukar när han är här. Det var ingen grej bara för att vi förlorade en match. Vi vilade helt igår, sen har vi matchföreberedande idag.
Imorgon är det alltså dags för en ny match. Då tar LIF emot serieledaren Ricoh hemma i Lindesberg Arena med matchstart 17.00. Richard Eriksson beskriver motståndet som mycket spelskickligt, dessutom har de en bred trupp att gå runt på. Något han ser som väldigt stimulerande är känslan att ha allt i egna händer.
– Det gäller att försöka komma tillbaka till vårat aggressiva försvarsspel som vi haft i några matcher i år. Det är det som gjort att vi fått det här angenäma läget ändå. Vi har allt i egna händer nu och det är inte många lag som har det.
Även Ola Anto instämmer i att det krävs en helgjuten insats imorgon.
– Vi ser verkligen fram emot matchen. Det är många som är revanschsugna och jag kan inte tänka mig att vi underpresterar igen, avslutar Anto.
Klockan 17.00 på söndagseftermiddagen drar mötet med Ricoh igång. Helgen därefter tornar en ny utmaning upp sig för LIF. Då ska laget resa till Helsingborg och möte med OV Helsingborg, det lag som jagar två poäng bakom under kvalstrecket.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.