FOTO: LindeNytt

LIF skyndar långsamt efter Sjöbergs avgång

Sedan tidigare står det klart att Anders Sjöberg väljer att sluta som klubbchef i LIF Lindesberg. Nu arbetar styrelsen med att finna en ersättare, ett arbete man har tålamod med. Anders Sjöberg berättar nu om sitt avhopp och Herman Arenvang och Fredrik Öster ger sina röster om klubbchefsrollen.

Över en vecka har passerat sedan det Anders Sjöberg meddelade att han kliver av sitt uppdrag klubbchef för LIF Lindesberg. Sedan dess har arbetet med att finna en ersättare rivit igång. Själv säger huvudpersonen att han känner att hans uppdrag är slutfört.

– Jag känner mig färdig just nu när vi tagit rätt kliv och är på väg åt rätt håll. Jag känner väl att jag inte har energi att ta klubben vidare till nästa steg just nu. Då blir det varken bra för föreningen eller mig, så då låter jag någon annan ta klubben vidare, säger Anders Sjöberg.

Den före detta sportjournalisten klev på sitt uppdrag för drygt ett och ett halvt år sedan. Men redan nu känner han sig alltså färdig med sitt verke i Linde-klubben. Ett definitivt adjö är det dock inte, utan han öppnar för en fortsättning i en mindre roll.

– Jag vill gärna vara med lite grann i grupper för att arbeta och bidra på ideell basis.

För styrelsen kom beskedet att Sjöberg slutar inte som någon chock. LIF:s ordförande Fredrik Öster berättar att diskussioner förts under säsongens gång från och till.

Sjöberg berättar själv att han har en två månader lång uppsägning, vilket innebär att han sitter kvar in under sommarmånaderna. När LIF nu står med en avgående klubbchef är frågan är mycket av verksamheten som påverkas.

– Det är klart att vi måste hitta en alternativ lösning, så att säga. Men hur det påverkar är för tidigt att säga, det får jag svara på senare i så fall, svarar Fredrik Öster.

En som tycker att Sjöberg lämnar ett hål efter sig är a-lagstränaren Herman Arenvang. Enligt tränaren hänger mycket nu på hur LIF väljer i rekryteringsarbetet. Men att Sjöbergs avhopp påverkar planerna inför nästa säsong är Arenvang inte orolig över.

– Det påverkar väl på så sätt att det nu försvinner en kraft i föreningen. Nu beror det på hur föreningen omorganiserar sig och hur man vill göra med den som tillsätts och vilken roll den ska få. Vi får se hur det påverkar, men det är aldrig bra när folk försvinner, säger tränaren.

Själv har Arenvang som tränare givetvis haft ett nära samarbete med klubbchefen. Att inneha just den rollen kräver mycket menar tränaren, då arbetet inte är begränsat till a-lagsverksamheten utan rör all verksamhet.

– Anders har ju varit klubbchef och har verkat före hela föreningen. A-laget är en del av det och sen finns det många andra delar också. Men vi har jobbat bra tillsammans tycker jag. Att vara klubbchef är ändå en komplex roll, där det är en hel förening med många medlemmar och många inriktningar, förklarar Arenvang som inte kommer att ha någon röst i rekryteringsarbetet.

– Det är väl inte min roll att tillsätta eller tycka till om klubbchefen. Det blir tränarens chef så det blir en svår situation haha.

Istället vilar ansvaret för att finna nästa klubbchef på styrelsens bord. Där pågår ett intensivt arbete i detta nu, men man är försiktiga med att stressa fram en lösning. LIF bekräftar dock att diskussioner förs med flera möjliga kandidater.

– Ja vi för dialoger med personer. Men vi skyndar långsamt i det här läget och vi får se vad det landar i så småningom, berättar Fredrik Öster.

Rollen som klubbchef är ett övergripande ansvar för föreningen och innebär att man ska leda verksamheten. Öster jämför det med att leda företag, där man ska upprätthålla budgeten och se till att man sköter sina förpliktelser i sponsoravtal och liknande. När LIF nu jagar en ersättare är det vissa egenskaper man söker efter.

– Vi vill ju att det ska vara en person som kan leda mot styrelsens beslut och känner ett stort engagemang och brinner för föreningen. En god ledare helt enkelt. Mer av en ledare än en inbiten handbollsfantast, förklarar Öster.

– Vi är öppna för vad som helst på så sätt att det inte behöver vara en som jobbat i föreningen tidigare. Men om man vet någonting om handboll så skadar det ju inte direkt haha.

Publicerad 7 maj 2014 klockan 11:24

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


På söndag kan WSK Lindesberg ta klivet uppåt till Division 1. Arkivfoto: Timmy Lundegård

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.

4 april 2026 klockan 12:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.

2 april 2026 klockan 21:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för ...

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från ...

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till ...

Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.

28 mars 2026 klockan 20:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.

25 mars 2026 klockan 23:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven är klara för semifinal!
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram ...
18 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg ...
16 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motst...
11 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Mikael Wedegård från Fellingsbro blev i helgen svensk mästare tillsammans med burkslaven Daniel Asplund. Foto: Patricia Wedegård

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.

3 mars 2026 klockan 14:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sara Gunnarsson sätter in 4-1 och låser i princip måndagens kvalmatch till IFK Lindesbergs fördel. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.

2 mars 2026 klockan 22:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som ...

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar sä...

Arkivfoto: Timmy Lundegård

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan

Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.

28 februari 2026 klockan 19:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter

Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer k...

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan

Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för ...

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen

Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan ...

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF

Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp ...

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung

Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo ...

LIF Lindesbergs landslagsdebutant Benjamin Stolth. Foto: LIF Lindesberg

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”

Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.

20 februari 2026 klockan 13:44 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande ...
20 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort n...
20 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

IFK Lindesbergs damer laddar för kval till högsta futsalligan
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens h...
19 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-13

2026-02-09

2026-02-08

2026-02-04

2026-02-01

2026-01-25

2026-01-21

2026-01-17

2026-01-16

2026-01-15

2026-01-14

2026-01-13

2026-01-06

2026-01-04

2026-04-04 14:19