LIF Lindesbergs nygamle målvakt Sébastien Ehnevid spelade i helgen en förkvalsmatch till EM 2016 med det belgiska landslaget. Motståndare var Estland där förre LIF-spelaren Dener Jaanimaa återfanns och det var Estland och Dener som drog det längsta strået. Estland vann matchen med 32-23 och Dener lyckades sätta tre mål på Sébastien.
– Det var inte ett helt oväntat resultat, Estland är ett bra lag och Dener var riktigt duktig och gjorde en bra match, säger Ehnevid.
Dener Jaanimaa var en av det mest tongivande i det estländska laget och gjorde totalt sex mål, Sébastien är nöjd med det han uträttade.
– Jag fick cirka tjugo minuters speltid och är nöjd med min insats, berättar Sébastien.
För Sébastien har flyttlasset nu gått tillbaka från Norge och han trivs med tillvaron som känns lite som att komma hem trots en lyckad sejour i Norge.
– Första året gick jättebra, då kom vi tvåa i cupen och trea i serien. Till säsong två så åkte jag på en skada och var borta sex månader, det var inte lika kul. Nu känns det jättebra att komma tillbaka, tjejen kommer härifrån och jag har en massa vänner här.
Om LIF som förening har Ehnevid bara goda vitsord att ge.
– Det finns en anledning till att jag har spelat här två gånger tidigare. Det finns ett stort intresse i staden, bra med sponsorer så det finns alla möjligheter för klubben att komma tillbaka till elitserien. Det handlar om att göra saker i rätt ordning.
Med andra ord så tror Sébastien på en framtid för LIF i elitserien igen och att han ser gärna att han stannar länge i klubben.
– Jag ser längre än de två år som jag nu har skrivit kontrakt på och kan tänka mig att så småningom avsluta karriären i LIF Lindesberg.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.