Ända sedan ankomsten för knappa två år sedan har Jesper Nilsson imponerat stort i LIF Lindesbergströjan. Med en tuff attityd och ett fruktat skott har 20-åringen verkligen tagit för sig, något som inte gått övriga handbolls-Sverige förbi. Jesper har nu tagits ut som en av endast två Allsvenska spelare till det svenska U20-landslagets träningsläger denna sommar.
Under tisdagsmorgonen gick det svenska handbollsförbundet ut via sin hemsida och presenterade U20-landslagets trupp till denna sommar. Med bland de 22 namnen fanns Jesper Nilsson, LIF Lindesbergs vänsternia som den gångna säsongen var en nyckel i den brandgula offensiven. 20-åringen fick beskedet redan förra veckan och är glad över möjligheten.
– Det är första gången som man får chansen, så visst kom det som en liten överraskning. Men det har också gått bra för mig under säsongen, då är det kanske inte så konstigt att man får vara med på en sån här samling. Sen får man se hur långt det räcker, kommenterar Jesper uttagningen.
U20-truppen kommer att samlas den 15:e juni vid träningsanläggningen Bosön, strax utanför Stockholm. Där håller man sedan ett fyra dagar långt läger med fokus på såväl handboll som fys. Samlingen är en förberedelse till det U20-EM som avgörs i Danmark senare i sommar och de 22 spelarna kommer därför att gallras ur efter lägret. Jesper är medveten om att konkurrensen är tuff, men hoppas på en plats i mästerskapstruppen.
– Självklart drömmer man om att få vara med i något sådant, det är klart. Men det gäller bara att åka till Stockholm, göra allt man kan och se om det räcker hela vägen.
”Min kurva har pekat rakt upp”
Att Jesper är med i truppen får ses som något unikt i sammanhanget. Av de 22 uttagna spelarna kommer hela 20 från en säsong med spel i Elitserie-klubbar, endast Skånelas Fredrik Olsson gör Jesper sällskap från Allsvenskan.
Men att just LIF:s 20-åring får dra på sig landslagsdressen och kämpa för en EM-plats är fullt logiskt. Ända sedan han sommaren 2014 tog klivet till LIF Lindesberg har Jesper stått för en sensationell utveckling. Säsongen som gick blev hans riktiga genombrott, med närmare 100 mål i serien och fantastiska prestationer i Elitserie-kvalet. Framgångarna är svåra att ta in även för vänsternian själv.
– Det går inte riktigt att sätta ord på, min kurva har verkligen pekat rakt upp under de här åren. Jag kom ändå hit till Linde för bara två år sen och mycket har hänt under den här tiden, resonerar Jesper och förklarar varför allt gått så fort.
– Jag känner att Herman (Arenvang) så klart hjälpt mig väldigt mycket under de här åren. Även lagkamraterna och alla runt omkring, det är framförallt det som pushat mig. Sen har jag också haft viljan att utvecklas och gå framåt.
För tillfället tränar Jesper på tillsammans med LIF, som dragit igång försäsongen under den nya tränaren Tobias Pettersson. Den 15:e juni reser han så till Bosön för att ansluta till U20-landslaget. Drömmen för Jesper är att det äventyret slutar med en plats i mästerskapstruppen till Danmark.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.