Tobias Petterssons dagar i LIF Lindesberg är räknade. Trots seger senast får tränaren nu lämna sitt uppdrag, det meddelade LIF sent på tisdagskvällen. Ersätter gör en av klubbens absolut största profiler från Elitserietiden.
Det har varit en tung höst för LIF Lindesberg. Laget inledde säsongen med att förlora mot både RP Linköping och nykomlingen Torslanda, innan ett trendbrott kom med några kryssmatcher. Förra onsdagen, i sin åttonde match, kom till sist den första segern när Rimbo besegrades på bortaplan.
Men den efterlängtade vinsten räddar inte Tobias Petterssons jobb. Strax före midnatt på tisdagskvällen meddelade LIF att tränaren inte fortsätter att leda laget, istället tar Erik Axelsson över ansvaret. Tränarskiftet sker några dagar innan LIF:s hemmamöte med Amo.
– Laget har kämpat i motvind en längre tid, även om det blev seger senast. Från föreningsledningens sida har vi känt att vi behöver få till en förändring för att öka motivation och spelglädje, kommenterar sportgruppens Ricky Nordahl för LIF:s hemsida och fortsätter.
– Tobias Pettersson har inte gjort något dåligt jobb. Förutsättningarna har så klart inte varit de bästa till exempel med tappet av Jacob Nelson i ett mycket sent skede. Vi tror dock att ett byte kan tillföra ny energi i truppen.
Assisteras av ”Solis” och Ekström
Erik Axelsson är ett mycket profilstarkt namn i LIF Lindesberg. Den forne mittsexan representerade brandgult över flera år och var en del av det lag som gjorde starka avtryck i Elitserien. Nu vänder han alltså tillbaka till Bergslagen, den här gången som tränare.
– Jag ser så klart fram emot att få leda det andra laget i mitt hjärta, på den näst högsta nivån i Sverige. Förvisso är jag oerfaren som ledare på denna nivå, men jag har en spelarkarriär som har varit på den högsta nivån. Sedan har jag ledarerfarenhet av att ha lett mitt Borlänge HK under de senaste sju åren, säger Axelsson i ett uttalande.
LIF Lindesberg bekräftar att den nya tränaren vid sin sida även fortsättningsvis kommer att ha Richard ”Solis” Eriksson och Gustaf Ekström. Trion går på söndag sin första match, då alltså Amo gästar Arenan. Där har LIF chansen att ta sin andra raka seger, något som då kommer att ske utan Tobias Pettersson på tränarbänken.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.