Tobias Petterssons dagar i LIF Lindesberg är räknade. Trots seger senast får tränaren nu lämna sitt uppdrag, det meddelade LIF sent på tisdagskvällen. Ersätter gör en av klubbens absolut största profiler från Elitserietiden.
Det har varit en tung höst för LIF Lindesberg. Laget inledde säsongen med att förlora mot både RP Linköping och nykomlingen Torslanda, innan ett trendbrott kom med några kryssmatcher. Förra onsdagen, i sin åttonde match, kom till sist den första segern när Rimbo besegrades på bortaplan.
Men den efterlängtade vinsten räddar inte Tobias Petterssons jobb. Strax före midnatt på tisdagskvällen meddelade LIF att tränaren inte fortsätter att leda laget, istället tar Erik Axelsson över ansvaret. Tränarskiftet sker några dagar innan LIF:s hemmamöte med Amo.
– Laget har kämpat i motvind en längre tid, även om det blev seger senast. Från föreningsledningens sida har vi känt att vi behöver få till en förändring för att öka motivation och spelglädje, kommenterar sportgruppens Ricky Nordahl för LIF:s hemsida och fortsätter.
– Tobias Pettersson har inte gjort något dåligt jobb. Förutsättningarna har så klart inte varit de bästa till exempel med tappet av Jacob Nelson i ett mycket sent skede. Vi tror dock att ett byte kan tillföra ny energi i truppen.
Assisteras av ”Solis” och Ekström
Erik Axelsson är ett mycket profilstarkt namn i LIF Lindesberg. Den forne mittsexan representerade brandgult över flera år och var en del av det lag som gjorde starka avtryck i Elitserien. Nu vänder han alltså tillbaka till Bergslagen, den här gången som tränare.
– Jag ser så klart fram emot att få leda det andra laget i mitt hjärta, på den näst högsta nivån i Sverige. Förvisso är jag oerfaren som ledare på denna nivå, men jag har en spelarkarriär som har varit på den högsta nivån. Sedan har jag ledarerfarenhet av att ha lett mitt Borlänge HK under de senaste sju åren, säger Axelsson i ett uttalande.
LIF Lindesberg bekräftar att den nya tränaren vid sin sida även fortsättningsvis kommer att ha Richard ”Solis” Eriksson och Gustaf Ekström. Trion går på söndag sin första match, då alltså Amo gästar Arenan. Där har LIF chansen att ta sin andra raka seger, något som då kommer att ske utan Tobias Pettersson på tränarbänken.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk