Det är kvitterat i Elitseriekvalet mellan LIF Lindesberg och IFK Skövde. Efter tidigt underläge och med ett rött kort på Fatlum Ahmeti fick LIF se motståndet springa ifrån ordentligt i andra halvlek. 31-19 skrevs slutsiffrorna till, något som innebär att vi får en fjärde match i Arenan nästa söndag.
I onsdags rivstartade LIF Lindesberg Elitseriekvalet genom att besegra IFK Skövde med 30-26 hemma i Arenan. På söndagseftermiddagen hoppades brandgult på att skruva åt greppet om matchserien, men så blev inte fallet. Skövde såg istället till att tidigt ta ledningen och sprang sedan ifrån till en komfortabel seger.
– Idag kommer vi in helt fel och får inte flytet med oss, någon djupare analys har vi inte hunnit göra. Men vi presterar inte alls på samma sätt som vi gjorde senast, summerar ”Jocke” Bååk det tunga nederlaget.
Mittnian och hans lag hamnade redan från start i underläge och tvingades jaga. I dryga 20 minuter höll dock LIF någorlunda jämna steg, men sedan började Skövde att dra ifrån. Slutskedet av halvleken blev även mycket tuff för LIF. Med klockan på 29.58 skickade Skövde in 16-8 och bara sekunder dessförinnan hade Fatlum Ahmeti fått syna det röda kortet efter sin tredje utvisning.
– Jag ser inte situationen fullt ut, men själva smällen som han får en tvåa för tycker jag är lite billig. Sen säger väl Fatlum något till någon. Domaren uppfattar det som att han tar åt sig och tar en tvåa till, berättar ”Jocke”.
”Ska försöka skaka om dem på onsdag”
Utan sin ordinarie mittsexa på planen hade LIF fortsatt svårt att producera mål även efter halvtid. När Skövde samtidigt skördade stora framgångar i sin offensiv rann siffrorna snabbt iväg. Som mest var avståndet uppe i 14 mål. Via en godkänd avslutning kunde LIF snygga till slutresultatet till 31-19, men skillnaderna från onsdagens segermatch var tydliga.
– Det är jättesvårt att jämföra. Men förra matchen vann vi väldigt många man-man-dueller. Idag tappar vi dem och det är vad jag ser som den stora skillnaden i första hand, förklarar ”Jocke” och ger sin syn på att spela inför bortafansen.
– Det är klart att det är en skillnad att spela inför 2000 fantastiska LIF-are hemma i Linde. Det smäller ju lite högre. Skövde gjorde det bra idag, men vi får sikta in oss på nästa match.
Med sig till Arena Skövde hade dock LIF en stor grupp supportar som färgade delar av läktaren orange. På onsdag hoppas laget på samma uppslutning, när det tredje kvalmötet vankas. Ställningen är nu 1-1 i matcher det garanterar att lagen även möts i Arenan söndag den 24:e april. Innan dess hoppas LIF ha återtagit ledningen i serien och ”Jocke” Bååk blickar framåt.
– Ju längre matchserien går desto jobbigare kommer Skövde att tycka det är. Vi får ta det vidare härifrån och försöka skaka om dem på onsdag. Skulle vi inte göra det så är det heller inte hela världen, utan då har vi en retur hemma i Lindesberg. Där vet vi att vi är starka.
Matchfakta IFK Skövde-LIF Lindesberg:
Resultat: 31-19 (16-8)
Publik: 1612
Mål LIF: Albin Järlstam 6, Jesper Nilsson 4, Gustaf Ekström 3, Bashkim Gashi 2, Jesper Jakobsson, Freddy Lindblad, Jacob Nelson, Joakim Bååk
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.