Det blev platt fall i det avslutande genrepet för LIF Lindesberg. Borta mot vårens kvalmotståndare IFK Skövde blev LIF överkörda med klara 25-37 (12-19). Från tränarhåll är domen hård efter förlusten, som satte punkt för LIF:s sju matcher långa försäsong.
På söndagseftermiddagen gick LIF Lindesberg sin sista träningsmatch innan seriestarten. Laget ställdes mot IFK Skövde, samma motstånd som brandgult föll mot med 1-3 i matcher i vårens Elitserie-kval. Denna gång skulle dock siffrorna inte vara fullt lika jämna.
Redan från start halkade nämligen LIF efter och Skövde tilläts gå ifrån till en klar ledning. I halvtid skiljde hela sju bollar, ett avstånd som sedan ökade än mera under andra halvlek. Ett blekt LIF, som de senaste veckorna dragits med stora skade- och sjukdomsbesvär, kunde inte mobilisera någon kraft.
Resultatet skrevs slutligen till förkrossande 37-25 för IFK Skövde. Förlusten blev därmed än mer smärtsam än när LIF för tre veckor sedan föll mot Guif, då med elva måls marginal. Från tränarhåll var domen efter nederlaget även stenhård över den håglösa insatsen.
– Allting är så klart dåligt när vi förlorar med tolv mål. Det var bedrövligt, framförallt avsaknaden av energi och attityd. Vi uppträdde som kusiner från landet och det känns inte okej, slår Tobias Pettersson fast.
”Får se till att lära oss något”
LIF Lindesberg-tränaren fick tyvärr se sitt lag avsluta försäsongen på värsta tänkbara vis. LIF hade inför söndagen vunnit fyra av sina sex träningsmatcher, men i det avslutande genrepet var laget alltså utan chans. Att repa sig från den stora förlusten blir nu viktigt och Pettersson ser möjligheter till att göra något gott av smällen.
– På ett sätt är det väl bra att det händer, då får vi se till att lära oss något av det. Jag har inte varit med om att det här laget gjort en så här bottenlös insats tidigare, förklarar tränaren och tillägger.
– Men kan vi bara lära oss av det är det ingen fara. Det var ändå bara en träningsmatch, det var inga poäng eller resultat som stod på spel.
Tolv spelare fanns med i den LIF-trupp som föll mot IFK Skövde. Saknades gjorde Fatlum Ahmeti, Jesper Nilsson och Sébastien Ehnevid som alla väntas vara tillbaka på planen inom kort. Den Allsvenska säsongen startar fredag den 23:e september med hemmapremiär mot Anderstorp och 50-årsjubileum. Under den avslutande perioden kommer Pettersson att genomföra de sista förberedelserna med sitt LIF.
– Vi kommer att träna på som vi gjort på slutet. Nu kommer vi att prata igenom den här insatsen och komma fram till hur vi ska undvika det. Annars så fortsätter vi med det som vi tränat på och finslipar våra detaljer.
Matchfakta IFK Skövde-LIF Lindesberg:
Resultat: 37-25 (19-12)
Mål LIF: Oskar Erixon 5, Linus Olausson 5, Jacob Nelson 3, Sebastian Hammar 3, Bashkim Gashi 3, Jesper Jakobsson 2, Albin Järlstam 2, Freddy Lindblad, Karlo Seric
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.