Det blev platt fall i det avslutande genrepet för LIF Lindesberg. Borta mot vårens kvalmotståndare IFK Skövde blev LIF överkörda med klara 25-37 (12-19). Från tränarhåll är domen hård efter förlusten, som satte punkt för LIF:s sju matcher långa försäsong.
På söndagseftermiddagen gick LIF Lindesberg sin sista träningsmatch innan seriestarten. Laget ställdes mot IFK Skövde, samma motstånd som brandgult föll mot med 1-3 i matcher i vårens Elitserie-kval. Denna gång skulle dock siffrorna inte vara fullt lika jämna.
Redan från start halkade nämligen LIF efter och Skövde tilläts gå ifrån till en klar ledning. I halvtid skiljde hela sju bollar, ett avstånd som sedan ökade än mera under andra halvlek. Ett blekt LIF, som de senaste veckorna dragits med stora skade- och sjukdomsbesvär, kunde inte mobilisera någon kraft.
Resultatet skrevs slutligen till förkrossande 37-25 för IFK Skövde. Förlusten blev därmed än mer smärtsam än när LIF för tre veckor sedan föll mot Guif, då med elva måls marginal. Från tränarhåll var domen efter nederlaget även stenhård över den håglösa insatsen.
– Allting är så klart dåligt när vi förlorar med tolv mål. Det var bedrövligt, framförallt avsaknaden av energi och attityd. Vi uppträdde som kusiner från landet och det känns inte okej, slår Tobias Pettersson fast.
”Får se till att lära oss något”
LIF Lindesberg-tränaren fick tyvärr se sitt lag avsluta försäsongen på värsta tänkbara vis. LIF hade inför söndagen vunnit fyra av sina sex träningsmatcher, men i det avslutande genrepet var laget alltså utan chans. Att repa sig från den stora förlusten blir nu viktigt och Pettersson ser möjligheter till att göra något gott av smällen.
– På ett sätt är det väl bra att det händer, då får vi se till att lära oss något av det. Jag har inte varit med om att det här laget gjort en så här bottenlös insats tidigare, förklarar tränaren och tillägger.
– Men kan vi bara lära oss av det är det ingen fara. Det var ändå bara en träningsmatch, det var inga poäng eller resultat som stod på spel.
Tolv spelare fanns med i den LIF-trupp som föll mot IFK Skövde. Saknades gjorde Fatlum Ahmeti, Jesper Nilsson och Sébastien Ehnevid som alla väntas vara tillbaka på planen inom kort. Den Allsvenska säsongen startar fredag den 23:e september med hemmapremiär mot Anderstorp och 50-årsjubileum. Under den avslutande perioden kommer Pettersson att genomföra de sista förberedelserna med sitt LIF.
– Vi kommer att träna på som vi gjort på slutet. Nu kommer vi att prata igenom den här insatsen och komma fram till hur vi ska undvika det. Annars så fortsätter vi med det som vi tränat på och finslipar våra detaljer.
Matchfakta IFK Skövde-LIF Lindesberg:
Resultat: 37-25 (19-12)
Mål LIF: Oskar Erixon 5, Linus Olausson 5, Jacob Nelson 3, Sebastian Hammar 3, Bashkim Gashi 3, Jesper Jakobsson 2, Albin Järlstam 2, Freddy Lindblad, Karlo Seric