LIF Lindesberg står denna helg värd för damjuniorernas steg 1 i kvalet till USM. SM-kvalspelet inleddes på lördagen, då LIF:s egna damjuniorer premiärsegrade mot Årsta med klara 24-10. LindeNytt uppdaterar här i artikeln både resultat och tabell från hela kvalspelet.
Damjuniorernas första steg i kvalet till ungdoms-SM arrangeras denna helg i Lindesberg Arena. Med matchstart 16.00 kastades kvalspelet igång med LIF Lindesberg mot Årsta. Det slutade med en komfortabel seger för värdlaget, som gick ifrån till 24-10.
– Det var roligt och speciellt. Första matchen är alltid lite spännande, man är osäker på vad det är för slags motstånd. Det var viktigt att vinna direkt, sammanfattar den assisterande tränaren Gustaf Ekström.
Gustaf huserar till vardags som bekant i LIF:s a-lag, men hjälper även till i damjuniorernas ledarstab. Det gör att han nu får vara med och lotsa laget genom kvalspelet. En topp två-placering krävs för vidare äventyr i USM, och med en seger är man redan halvvägs dit.
Löpte sönder sitt motstånd
Segern mot Årsta var aldrig hotad, även om LIF inledde något trevande. Ledningen var dock klara 9-5 i halvtid och i den andra halvleken avgjorde man tidigt matchen.
– Första halvlek var lite spänd, det blev långa anfall och tjejerna tappade kanske koncentration. I andra halvlek lyckades vi jobba klart alla situationer hela vägen och fick med oss lite kontringar, förklarar Gustaf som tycker att LIF framförallt sprang sönder motståndet.
– Det var bra tempo och vi sprang mycket och ofta rätt. Hela den här föreningen är väldigt bra just på att springa. Det tror jag är lite unikt och vi vill ha det så uppifrån a-laget och ända ned till ungdomsnivån.
Avancemang i USM-kvalet skulle innebära spel i steg två om en månad, alternativt steg tre som är i slutet av november. Men först ska damjuniorerna ta sig igenom morgondagens två matcher. Där väntar morgonmöte med Önnered och sedan avslutning mot IFK Hammarö, något som Gustaf berättar hur man ska ladda om till.
– Vi ska äta mat tillsammans. Annars är det relativt fritt för tjejerna, så de får ladda om på egen hand.
Resultat från steg 1 kvalspel till USM damjuniorer:
LIF Lindesberg-Årsta 24-10
Önnered-IFK Hammarö 36-9
LIF Lindesberg-Önnered 11-30
IFK Hammarö-Årsta 29-11
Årsta-Önnered 9-43
LIF Lindesberg-IFK Hammarö 16-20
Tabellen:
1 Önnered 3 109-29 +80 6
2 IFK Hammarö 3 58-63 -5 4
3 LIF Lindesberg 3 51-60 -9 2
4 Årsta 3 30-96 -66 0
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder på en häftig stämning i arenan som håller genom hela tre-dagarsturneringen. Sex A-finaler spelades där det blev en rejäl dramatik med straffavgörande och förlängningsspel som fick publiken att lyfta arenataket.
– Helgen har varit hur rolig som helst, säger Mattias Wallin från Ludvika HF.
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.
7 guld, 8 silver och 6 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 63 medverkande föreningar.