Den här helgen är det A-pojkarnas tur att USM-kvala i Lindesberg Arena. Fyra lag gör upp i ett gruppspel och för LIF:s del började äventyret med seger på lördagen. Gruppspelet och samtliga resultat uppdateras här under helgens gång.
Kvalspelet till handbollens ungdoms-SM är i full gång och det är något som märks av i Lindesberg. Publiken i Lindesberg Arena kunde föregående helg se damjuniorerna kvala. När A-pojkarna den här helgen tar över showen är det precis som senast fyra lag som gör upp om fortsatt USM-spel.
Spånga, Skuru IK och Vassunda gör LIF sällskap i steg 1 av kvalspelet. Hemmalaget fick en flygande start när kvalspelet inleddes på lördagen, då man besegrade Skuru IK med 27-20.
– Det är en härlig start på det här SM-spelet. Vi drar ifrån dem i den andra halvleken och det är tack vare det starka försvarsspelet. Vi jobbar på korrekt enligt våran 3-2-1-modell, summerar Robin Doverhagen.
Två nya kvalmatcher på söndagen
För att ta sig vidare till steg 3 i januari krävs en topp två-placering, annars väntar en fortsättning i steg 2. Tränaren Robin Doverhagen berättar dock att LIF har målet högt ställt.
– Vi siktar helt klart på förstaplatsen. Jag tycker att så pass bra som vi spelade idag så ska vi absolut hamna där.
Efter segern över Skuru IK väntar nu middag och vila för grabbarna i LIF. Laget har en tuff söndag framför sig, med två nya kvalmatcher. Och med första matchstart 9.30 mot Spånga krävs det en tidig uppgång för spelarna.
Den inledande tvåpoängaren gör att LIF kan gå och lägga sig med en andraplats. Ytterligare annan fördel till morgondagen är lagets hemmastöd, något som verkligen gläder Robin.
– Ja det är jättekul! Det här är egentligen första matchen som vi gör med det här SM-laget dessutom. Det var riktigt kul att se så mycket publik, det var ett härligt tryck och riktigt roligt för grabbarna.
Resultat från steg 1 kvalspel till USM A-pojkar:
LIF Lindesberg-Skuru IK 27-20
Spånga-Vassunda 20-11
LIF Lindesberg-Spånga 25-17
Vassunda-Skuru IK 16-30
Skuru IK-Spånga 19-20
LIF Lindesberg-Vassunda 28-18
Tabellen:
1 LIF Lindesberg 3 80-55 +25 6
2 Spånga 3 57-55 +2 4
3 Skuru IK 3 69-63 +6 2
4 Vassunda
3 45-78 -33 0
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.