Den här helgen är det A-pojkarnas tur att USM-kvala i Lindesberg Arena. Fyra lag gör upp i ett gruppspel och för LIF:s del började äventyret med seger på lördagen. Gruppspelet och samtliga resultat uppdateras här under helgens gång.
Kvalspelet till handbollens ungdoms-SM är i full gång och det är något som märks av i Lindesberg. Publiken i Lindesberg Arena kunde föregående helg se damjuniorerna kvala. När A-pojkarna den här helgen tar över showen är det precis som senast fyra lag som gör upp om fortsatt USM-spel.
Spånga, Skuru IK och Vassunda gör LIF sällskap i steg 1 av kvalspelet. Hemmalaget fick en flygande start när kvalspelet inleddes på lördagen, då man besegrade Skuru IK med 27-20.
– Det är en härlig start på det här SM-spelet. Vi drar ifrån dem i den andra halvleken och det är tack vare det starka försvarsspelet. Vi jobbar på korrekt enligt våran 3-2-1-modell, summerar Robin Doverhagen.
Två nya kvalmatcher på söndagen
För att ta sig vidare till steg 3 i januari krävs en topp två-placering, annars väntar en fortsättning i steg 2. Tränaren Robin Doverhagen berättar dock att LIF har målet högt ställt.
– Vi siktar helt klart på förstaplatsen. Jag tycker att så pass bra som vi spelade idag så ska vi absolut hamna där.
Efter segern över Skuru IK väntar nu middag och vila för grabbarna i LIF. Laget har en tuff söndag framför sig, med två nya kvalmatcher. Och med första matchstart 9.30 mot Spånga krävs det en tidig uppgång för spelarna.
Den inledande tvåpoängaren gör att LIF kan gå och lägga sig med en andraplats. Ytterligare annan fördel till morgondagen är lagets hemmastöd, något som verkligen gläder Robin.
– Ja det är jättekul! Det här är egentligen första matchen som vi gör med det här SM-laget dessutom. Det var riktigt kul att se så mycket publik, det var ett härligt tryck och riktigt roligt för grabbarna.
Resultat från steg 1 kvalspel till USM A-pojkar:
LIF Lindesberg-Skuru IK 27-20
Spånga-Vassunda 20-11
LIF Lindesberg-Spånga 25-17
Vassunda-Skuru IK 16-30
Skuru IK-Spånga 19-20
LIF Lindesberg-Vassunda 28-18
Tabellen:
1 LIF Lindesberg 3 80-55 +25 6
2 Spånga 3 57-55 +2 4
3 Skuru IK 3 69-63 +6 2
4 Vassunda
3 45-78 -33 0
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett bra skick som gjorde att man kunde ta del av riktigt travgodis. Chamberi galopperade i starten men visade sig ändå bäst i gänget samtidigt som Åke Lindblom blev svaret i årets upplaga av Fornaboda Grand Prix.