LIFs andra seger i hemmacupen

Med fortsatt tålmodigt och lugnt spel vinner LIF Lindesberg relativt enkelt sin andra match i Bergslagens Sparbank Cup. Resultatet skrivs till slut till 34 – 29 efter 15 – 13 i halvlek. Motståndarna Dicken från Helsingfors spelade förra säsongen final i Finlands högsta serie. I morgon klockan 14 väntar nu final i hemmacupen för LIF. Där ställs man mot VästeråsIrsta som i en betydligt tuffare match till slut vann mot Önnered med 25 – 24, efter underläge i halvtid med 11 – 13.

LIF startar matchen mycket bra och gick snabbt till ledning med 6 – 1. Sedan bli man lite bekväma i både försvar och anfall och efter dryga halvleken har Dicken hämtat in hela försprånget till 10 – 10. Men istället för att bli stressade och förivra sig, så blir istället årets upplaga av LIF lugnare. Istället börjar man spela tålmodigt och försöker hitta rätt läge innan avslut. När halvleken är slut har man återtagit kommandot och på resultattavlan står det 15 – 13.

Andra halvlek började som den första och LIF drar hela tiden ifrån. Efter drygt sexton minuters spel leder LIF med hela 27 – 18. Även om man då började slappna av lite i försvaret så håller man enkelt motståndarna ifrån sig, och femmålsvinsten är till slut odiskutabel.

I dagens match fick också de yngre mer speltid än i går. Det avspeglade sig också i målprotokollet där Jesper Jakobsson med sina sex mål blev näst bästa målskytt efter Oskar Erixsons sju mål. Också Albin Järlstam noterade sig i matchprotokollet med tre mål och Valon Istrefi för ett.

Men tränare Herman Arenvang menar inte att det är en medveten coachning av laget idag, jämfört med igår.

– Vi vill använda alla spelare i alla matcher. Men ibland blir matchbilden inte som man tänkt sig. En utvisning eller en skada gör att en spelare på bänken inte kan komma in som planerat. Så blev det igår vid några tillfällen, säger Arenvang.

Återväxten i LIF känns betryggande. I alla fall talar dagens match för att det kan vara så. Jesper, Rickard och Valon är nämnda. Men de får ändå stå tillbaka för målvakten Niklas Jansson som kom in för spel i andra halvlek. Niklas är född 1996 och har tidigare bara gjort någon enstaka seniormatcher. Nu kom han in mellan stolparna och gjorde flera fantastiska ingripanden. Frilägen och straffar, inget var omöjligt.

– Det är alltid lite nervöst att komma in men Herman hade förberett mig lite för matchen. När jag sedan fick reda på i halvlek att jag skulle spela så gällde det att börja fokusera och lite grann gå in i sig själv, berättar han.

I Dicken var precis som i går LIF-fostrade Timmy Thor bäst. Han är den spelare i Dicken som både producerar mål på egen hand, likväl som han gång på gång sätter sina lagkamrater i läge. Idag fungerade också samarbetet med Dickens resliga mittsexa bättre. Speciellt i andra halvlek då Joona Hertola gjorde fem av sina totalt sju mål.

– Det var lite ovant att spela mot orangea tröjor, men det var jätteroligt att återigen få spela match i Lindesberg. Speciellt här i nya arenan, säger Timmy.

Timmy har lyckats bra i Finland och blev bland annat vald till årets nykomling säsongen 2010/2011. Han och Fatlum Ahmeti är båda födda 1990 och har spelat många matcher tillsammans. Vid ett av sina mål i första halvlek fintade han Fatlum enkelt. Efter målet, när de bägge sprang tillbaka mot mitten gav han Fatlum en kompisklapp i baken, ungefär som ”precis lika enkelt som förr”. Något som Fatlum kraftfullt förnekade efter matchen!

Kan du tänka dig komma tillbaka till Lindesberg för spel?
– Jag har ett halvår kvar på min ekonomiutbildning i Finland som jag först ska avsluta. Sen kan jag mycket väl tänka mig att komma tillbaka till Lindesberg och försöka ta en plats i A-laget. Men då måste jag nog börja träna mycket mer och mycket hårdare än vad jag gör nu, ler Timmy innan han sticker in till duschen.

Målgörare
LIF Lindesberg: Oskar Erixon 7, Jesper Jakobsson 6, Richard Eriksson 5, Sebastian Hamar 4, Fatlum Ahmeti 4, Albin Järstam 3, Baskim Gahsi 2, Ricky Nordahl2 och Valon Istrefi 1

Dicken: Joons Hertola 7, Timmy Thor 6, Philip Ahlgren 5, Casimir Stierncreutz 4, Valdar Noodla 4, Joacim Broman 2 och Mikael Usvalahti 1.

I dagens första match vann till slut VästeråsIrsta mot Önnered med 25 – 24 (11 – 13). Lagen följdes åt under hela matchen, men med Önnered någon mål före under större delen av matchen. Under de sista minuterna hittade VästeråsIrsta en extra växel och lyckades till slut vinna med ett mål.
Målgörare
VästeråsIrsta: Andreas Bamberg 9, Mikael Söndergaard 4, William Domås 4, Erik Lindau 3, Daniel Wolf 2, Jonas Daglund 2 och Daniel Cederroos 1.
Önnered: Andreas Arrman 9, Charlie Röxner 4, Gabriel DeSantis 4, Ola Pewik 3, Daniel Komayesh 2, Rasmus Nilsson 1 och Pontus Mellegård 1.

Publicerad 24 augusti 2013 klockan 20:09

Christer Karlsson , 070-598 80 08

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.

13 december 2025 klockan 18:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindlöven fortsätter att vinna. Under onsdagen utökade man sitt segertåg till sex raka vinster när man vann mot tabellåttan Surahammar. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka

Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.

10 december 2025 klockan 23:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch

LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har...

Artikel innehåller bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort

Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen ...

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen

För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. ...

Efter den tidigare hemmaförlusten mot Piteå så har Lindlöven repat sig och har byggt upp ett nytt segertåg. På onsdag jagar truppen sin femte raka seger när Strömsbro gästar Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”

Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.

2 december 2025 klockan 14:39 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Amanda Orrbo och Elin Kämpe blev svenska mästare. Foto: Privat

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.

1 december 2025 klockan 16:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet st...
24 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som ...
23 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart "Lelle" Hermansson inför nedsläppet...
22 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tillsammans med sin publik och sina samarbetspartners så är Lindlöven med och bidrar med 8 800 kronor till Prostatacancerförbundet. Arkivfoto: Hasse Persson.

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.

20 november 2025 klockan 11:38 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Till den förra säsongen var Boden ett slutspelsmotstånd. Till lördagen var de ett seriemotstånd där Lindlöven vann med 3-2. Värre blev det på söndagen mot powerplaystarka Piteå. Arkivfoto: Hasse Persson

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.

17 november 2025 klockan 10:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. ...

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte ...

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i ...

Mona Ek och Alexander Pettersson är två av initiativtagarna till Lindesbergs första discgolfbana vid Fritidsbyn. Man hoppas att kunna öppna upp banan till våren. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.

3 november 2025 klockan 09:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans ...

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlö...

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så ...

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning

Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas ...

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima

Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-å...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher

Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den ...

Lindlöven fick fira in fyra mål under lördagens match mot Kiruna. Imorgon gästas Lindehov av Kalix där Lindlöven hoppas på att vara fortsatt obesegrade när helgens matcher är förbi. Foto: Timmy Lundegård

Första helgmatchen slutar med solklar seger

Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.

11 oktober 2025 klockan 20:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde å...
6 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF ...
5 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Benjamins minne spelas för fjärde året
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att...
2 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-02

2025-10-01

2025-09-30

2025-09-30

2025-09-16

2025-09-12

2025-09-05

2025-08-26

2025-08-22

2025-07-29

2025-07-12

2025-07-09

2025-07-07

2025-07-02

2025-12-14 19:47