LIF:s sköna revansch – malde ner jumbon

LIF Lindesberg tog en härlig revansch från senast. I returmötet hemma mot jumbon Eskil svarade laget för en gedigen insats och vann med 29-22, efter att ha haft en tremålsledning i halvtid. Segern gör att laget går till julvila med ordentligt häng på topplagen.

Det var revansch som skulle jagas när LIF Lindesberg tog emot Eskil på onsdagskvällen. Förra veckans svaga insats och kryss skulle nu vändas till seger. Och LIF inledde väldigt beslutsamt. Ricky Nordahl öppnade målskyttet från sin kantposition och Jacob Nelson kontrade kort därefter in 2-0.

Hemmalaget gick upp i en 3-0-ledning, mycket tack vare ett rakt och effektivt anfallsspel. Samtidigt var man skickliga att plocka ner Eskils attacker. Gästerna smög dock med och tio minuter in var ställningen 8-4 till LIF.

– Vi snackade om att vi skulle hjälpa varandra och stå upp för varandra. Borta i Eskilstuna gjorde vi inte det. Här spelar vi mycket mer som ett lag än förra gången och alla sa inför att vi skulle ha kul ute på planen. Det gav verkligen resultat, berättar Karlo Seric om LIF:s fina start.

Därefter körde plötsligt båda lagen fast i offensiven. Bäst utdelning hade dock Eskil, som utnyttjade LIF:s måltorka till att minska gapet till endast två mål. Även om Sebastian Hammar till slut bröt måltorkan hade LIF fortsatta problem framåt och med 23 minuter på klockan kom kvitteringen.

– Vi gör ju mål hela tiden i början och då är det lätt hänt att man seglar iväg och tycker att ”det här är roligt”. Och det var ju roligt, men vi måste ju göra grundjobbet. Det är lätt att man tummar på grundjobbet när det rullar på så enkelt, förklarar Herman Arenvang lagets dipp.

Avgjorde i mitten av andra

Hemmalaget kopplade dock omgående en ny tvåmålsledning, via mål av Jesper Nilsson och Ricky Nordahl. Slutminuterna blev sedan aningen låsta och Eskil såg ut att få det sista ordet med en sen reducering. Men LIF tog time-out, satte upp ett vackert anfall och med 29.57 på klockan lyfte Oskar Erixon in 15-12. Det målet gjorde att laget kunde gå till vila med en skön tremålsledning.

Efter halvtid klev sedan Gustaf Ekström ut och kryddade den ledningen till fyra mål. Mycket mer fanns dock inte att hämta i målväg i upptakten av andra. Båda lagen bjöd på en hel del slarv i offensiven, samtidigt som målvakterna klev fram med fina parader.

Nio minuter in lyckades dock Nelson elegant rulla in 18-13, ett mål som var halvlekens blott fjärde. Men två snabba reduceringar från Eskil väckte nytt liv i matchen. När sedan Oskar Erixon missade en straff och gästerna kontrade in ännu ett mål, ja då var ledningen plötsligt nere i 18-16. Då spände LIF musklerna, fick med sig en utvisning och smällde in tre snabba mål.

– Det kommer av att vi börjar producera mål framåt. Vi håller hela tiden emot bakåt, men vi bränner egna lägen och är inte tillräckligt skarpa. Till slut så reder det ut sig och vi drar ifrån dem, förklarar Arenvang.

Den färska femmålsledningen satte LIF i en fin sits inför de avslutande tio minuterna. Med sina tre första mål för kvällen ökade Karlo Seric även på till 27-19. Segern kändes då säkrad, inte minst när Sébastien Ehnevid fortsatte att stänga igen bakåt. LIF spelade behärskat av matchen och Albin Järlstam kunde fastställa segersiffrorna till klara 29-22.

”Måste fortfarande tänka framåt”

Vinsten över Eskil gör att LIF tar sig över kvalstrecket. Laget har visserligen en match mer spelad, men kommer maximalt att vara två poäng bakom fjärdeplatsen lagom till jul.

– Ja det är riktigt bra. Vi ligger ju med där uppe nu, summerar Arenvang tabelläget.

Tränaren beskriver segern som resultatet av ett bra försvarsspel, i alla fall under 40 av matchens minuter. Vinsten säkrades helt då LIF gjorde sitt ryck i andra halvlek. En som bidrog starkt till det var Karlo Seric, som med tre mål avgjorde matchen.

– Ja det är riktigt skönt att visa vad man går för. Att kunna bevisa att man kan spela på en bra nivå, ler 18-åringen.

Att hans LIF Lindesberg nu kan fira jul med en seger i bagaget tycker Karlo är extra värdefullt. Men linjespelaren menar samtidigt att den stora uppgiften kvarstår till våren.

– Det var väldigt viktiga poäng kände vi. Riktigt skönt att få avsluta före julen med en vinst. Men vi måste fortfarande tänka framåt och tänka att vi har halva säsongen kvar.

Matchfakta LIF Lindesberg-Eskil:
Resultat: 29-22 (15-12)
Publik: 533
Mål: Jesper Nilsson 6, Jacob Nelson 6, Gustaf Ekström 4, Karlo Seric 3, Sebastian Hammar 3, Oskar Erixon 2, Ricky Nordahl 2, Bashkim Gashi, Jesper Jakobsson, Albin Järlstam

Tabellen från Svensk Handboll:

Publicerad 17 december 2014 klockan 20:25

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.

2 juli 2026 klockan 09:15 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.

1 juli 2026 klockan 15:50 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan ...

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

Lindenytt gästade Fritidsbyn under torsdagen när IFK Lindesbergs damer gjorde sitt första träningspass efter att laget har accepterat ett deltagande inom futsalens högsta liga till den kommande vintern. Foto: Timmy Lundegård

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.

5 juni 2026 klockan 20:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Joakim Bååk. Foto: Hasse Persson

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.

28 maj 2026 klockan 08:56 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick ...
25 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på ...
21 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal ...
18 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.

1 maj 2026 klockan 18:19 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.

27 april 2026 klockan 09:16 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under...

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare...

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till...

Roderick Bergkvist och Hannez Eriksson med sin medaljskörd. Saknas på bilden gör Amir Naoum. Foto: Camilla Lagerman

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.

8 april 2026 klockan 12:18 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det ...

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindl...

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för ...

Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.

30 mars 2026 klockan 22:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden ...
29 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större ...
28 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger...
25 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-18

2026-03-16

2026-03-11

2026-03-03

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-01

2026-02-28

2026-02-26

2026-02-26

2026-02-25

2026-02-23

2026-02-22

2026-07-02 12:35