De fyra representanterna framför den nya skolan. Från vänster: Jonas Bernström från Falab, kommunstyrelsens ordförande Bengt Storbacka, tillväxtnämndens ordförande Magnus Storm och ordförande för barn- och utbildningsnämnden Linda Svahn. Foto: Timmy Lundegård.

Nya Lindbackaskolan öppnar för skolstart!

Det är skolstart på den nya och färdigställda Lindbackaskolan. I samband med att eleverna gör sina första skoldagar på den nya skolan, samlades tre talespersoner från Kommunhuset samt Jonas Bernström från Falab, för att ge sin syn på den nybyggda högstadieskolan.

Det är skolstart i Lindesberg och under veckan fick den nya Lindbackaskolan ta emot sina första elever.

2018 togs det första spadtaget för den ny uppbyggda Lindbackaskolan. Nära tre år senare står bygget färdigt, lagom för skolstart. Förutom nya och fräscha lokaler så omfattar själva skolbyggnaden en yta på stora 17 700 kvadratmeter.

– Den gamla skollokalen var helt enkelt för gammal och behövde rustas upp. Vi tog även tillfället i akt och rustade samtidigt upp på Brotorpsskolans byggnader, berättar Linda Svahn från barn- och utbildningsnämnden som är en av de fyra pressträffsrepresentanterna.

– Vi gör den här pressträffen för att vi är stolta över att få visa upp den nybyggda skolan. Fram mot november kommer vi att ha en helgdag för en mer offentlig invigning. Då med guidade turer runt skolan för dem som vill. Det kommer även att göras små filmer från alla inblandade där alla presenteras, dessa kommer senare att hittas på kommunens hemsida.

Foto: Timmy Lundegård

För sex år sedan gjordes ett beslut om att bygga upp den nya skolan som idag står klar. Enligt kommunstyrelsens ordförande Bengt Storbacka, så har det varit enade röster om att få göra detta projekt.

– Även om vi bara är några representanter från Kommunhuset, så har det varit en stor enighet att bygga upp den här skolan. Den enda som det har varit oliktänkande på har varit med placeringen. Det har funnits ett härligt driv om den här skolan.

Något som får stöd från Falab:

– Om vi ska växa så måste vi att våga bygga nytt, det är även alltid lättare att rekrytera nya människor om det är ett nyare projekt. Ska du rekrytera brandmän så är det lättare om brandstationen är ny, detsamma gäller med skolor. Samtidigt visar vi att det lokala näringslivet vågar bygga nytt, berättar Jonas Bernström från Falab.

– Skolan är en symbol för vår framtidstro, samtidigt som det är mer än bara en skola. Med ett stort kök som kan göra upp till 3000 portioner mat om dagen, så kan vi härifrån göra mat till andra avdelningar så som äldreomsorgen och andra skolor. Dessutom sätter det ringar på vattnet att vi i samband med detta, kan hjälpa till för att kunna rusta upp i ishallen samt en ny curlinghall. Det blir som en satsning på idrott och fritid, berättar tillväxtnämndens ordförande Magnus Storm (C).

Foto: Timmy Lundegård

Lokalen drivs miljövänligt av solceller och fjärrvärme från det lokala Linde Energi. Utformningen av skolan har även detta tänkts igenom där eleverna själva har varit med under resan.

– Vi har nya och drivna pedagoger som tillsammans med eleverna har fått tycka till om den nya skolan. Några elever tyckte exempelvis inte att Stadsskogsskolans skolgård lockade tillräckligt för att gå utomhus under rasterna. Eleverna har därför fått vara med om vad som lockar bättre under rasterna, vilket har gjort att vi har fått en bättre skolgård där vi exempelvis har ett parkour-område för att nämna något, berättar Linda Svahn.

– Vi har till och med haft en tävling om namnet på skolan, som en elev även vann. Det har varit ett stort engagemang från eleverna, vilket såklart är roligt.

– Lokalen är även uthyrningsbar, vilket gör det till mer än bara en skola. Delar av byggnaden kan exempelvis hyras av föreningar men även för kurser, möten eller konferenser. Vi har varit noga med att kolla på hur andra har gjort, vi har åkt på studiebesök hos andra för att få fram så bra lösningar som möjligt. Målet är att det hela tiden ska vara uthyrt och ständigt vara folk här, det ska helst inte stå tomt, säger Jonas.

Med skolstarten i Lindbackaskolan så innebär detta att Stadsskogsskolan står tom, vilket den även kommer att förbli även framåt. Vad som kommer att ske med den klassiska skolan är däremot inget självklart.

– Där är beslut ännu inte taget, det är en prioritet som vi ständigt jobbar på men något kommer att hända med den tidigare skolan. En del lokaler som aulan, köket och idrottshallen kommer att vara kvar, hur de kommer att driftas är däremot inte klart, berättar Bengt Storbacka.

Publicerad 18 augusti 2021 klockan 14:50

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Prisregn föll över företagare från Lindesberg. Foto: Simon Tullstedt, Lindesbergs kommun.

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.

14 maj 2026 klockan 13:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Christer från Hyrmaskiner visar hur en spik ska dras. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.

13 maj 2026 klockan 14:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband...

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och ...

Adam och Angelica. Foto: privat. Brunnstorps gård. Arkivbild, LindeNytt. Foto: Ida Lindkvist

De tar över bär- och grönsaksodlingen: ”Förälskade direkt”

I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.

23 april 2026 klockan 10:25 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Patrik Esenius och Daniel Forsman på Lindesbergs Bilskadecenter. Foto: Camilla Lagerman

Nytt avtal underlättar för kommuninvånare med skadade bilar

För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.

22 april 2026 klockan 14:59 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

VA-arbete på industrirakan – Stafettgatan stängs delvis av
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär ...
22 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av ...
10 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ...
10 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Årets pristagare och unga företagare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.

25 mars 2026 klockan 16:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vd Mikael Karlsson och Therese Larsson som ansvarar för livsmedelsavdelningen. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”

Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.

13 mars 2026 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen

Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens ...

Han tar över Frövi hotell: ”Ett fantastiskt vackert hus”

Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter ...

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan

En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba ...

Planeringen är i full gång inför den tionde upplagan av LindeDagen. Arkivfoto: Camilla Lagerman

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

2 mars 2026 klockan 14:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Nu öppnar Lindesbergs nya Solotek: ”En stunds vardagslyx”

På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men...

Öppet för ansökan till årets Drömjobb

Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan ...

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besö...

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer

För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de å...

Jessicas ”Mat på fat” startades i det egna köket

Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver ...

Hos Hanna går vovvarna på dagis medan husse och matte jobbar

I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i ...

Foto: Camilla Lagerman

Så mycket kostade Strålande Jul: ”Minus 800 000 kronor”

Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.

10 februari 2026 klockan 13:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Här överraskas personalen: ”Ni är bäst i landet”
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi. – Mina v...
10 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhä...
6 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till ...
3 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-03

2026-01-29

2026-01-27

2026-01-21

2026-01-21

2025-12-31

2025-12-30

2025-12-22

2025-12-19

2025-12-17

2025-12-17

2025-12-17

2025-12-15

2025-12-10

2026-05-15 13:47