FOTO: Hannes Feldin

Linde avslutade med seger – Gislaved väntar i kvartsfinal

Lindesberg Volley avslutade under lördagen grundserien med en stabil seger. Borta mot RIG Falköping vann laget med 3-1 i set. Nu står det klart att Gislaved står för motståndet i kvartsfinalen, detta då inget lag ville välja Linde.

Det blev som planerat en säker seger för Linde Volley när Elitseriens idag spelade sin sista omgång. Borta mot nästjumbon RIG Falköping kopplade Linde ett tidigt grepp om matchen med två vunna set. Men motståndare bet tillbaka, vilket tvingade fram ett fjärde set. Där tog sig Linde samman och stängde matchen med setsiffrorna 21-25.

Segern innebar inga förändringar kring sluttabellen. Linde var sedan tidigare klar femma, något man slutade på med 30 inspelade poäng på 18 matcher. Lördagens insats var stabil av laget, framförallt var segern nyttig inför slutspelet.

– I första och andra setet tycker jag att vi spelar riktigt bra. Sen tappar vi lite känns det som. Men det var viktigt att få ett bra avslut på seriespelet och vinna den här matchen, summerar lagets assisterande tränare Oskar Jönsson Vikterlöf segern.

När matchen var avslutad bänkade sig Linde för att följa slutspelsvalet. De tre bäst placerade lagen skulle i tur och ordning välja mellan lag 5-8 vilka man skulle möta i kvartsfinalerna. Efter att ettan Hylte/Halmstad, tvåan Svedala och trean Engelholm gjort sina val stod Lindesberg Volley fortfarande utan motstånd.

Därmed föll lotten på tabellfyran Gislaved i kvartsfinalserien. Redan nästa lördag drar matchserien igång, då Linde spelar borta. Matchserien avgörs i bäst av fem matcher och det blir Gislaved som har fördel av en hemmamatch mer. Men enligt Jönsson Vikterlöf kan Linde gynnas av det.

– Om man tittar på slutspel så går de flesta matchserier till fyra matcher. Då kommer vi att spela alla våra bortamatcher på lördagar och alla hemmamatcher på vardagar. Det gör saker lättare för oss, tjejerna behöver inte ta ledigt från jobbet och vi kan planera resorna på ett bättre sätt. Den enda som är besviken är väl kassören, skrockar han.

Att inget utav topp tre-lagen valde Linde ser han som ett bevis på lagens respekt. Lindes vår har i stora stunder varit fenomenal. När nu allvaret ska till att börja gäller det att få allting att stämma, och Jönsson Vikterlöf menar att spelet ser bra ut.

– Laget är inte klart, det finns alltid saker man ändra. Men när vi får allting att stämma så ska vi kunna se ut som ett monster. Nu under våren har vi tagit ett par stora segrar och de har varit viktiga. Nu är det en vecka innan det drar igång och den ska vi ägna veckan åt att scouta Gislaved.

Matchfakta RIG Falköping-Lindesberg Volley:
Resultat: 1-3 (21-25, 19-25, 25-19, 21-25)
Publik: 25

Övriga resultat från Elitserien:
Engelholm-Örebro Volley 3-1
Svedala-Hylte/Halmstad 3-0
Sollentuna-Gislaved 1-3
KFUM Göteborg-Katrineholm 0-3

Elitseriens sluttabell:
1 Hylte/Halmstad            18     51-12     +39     49
2 Svedala                        18     50-14     +36     47
3 Engelholm                    18     41-23     +18     36
4 Gislaved                       18     40-28     +12     34
5 Lindesberg Volley        18     38-31     +7     30
6 Katrineholm                  18     31-34     -3     26
7 Sollentuna                    18     28-43     -15     18
8 Örebro Volley               18     25-42     -17     18
9 RIG Falköping              18     15-51     -36     7
10 KFUM Göteborg        18     10-51     -41     5

Så spelas kvartsfinalerna:
Gislaved-Lindesberg Volley lördag 15/3
Lindesberg Volley-Gislaved tisdag 18/3
Gislaved-Lindesberg Volley lördag 22/3
Lindesberg Volley-Gislaved tisdag 25/3 (EVENTUELLT)
Gislaved-Lindesberg Volley torsdag 27/3 (EVENTUELLT)

Publicerad 8 mars 2014 klockan 23:53

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Ida Eriksson och Ingrid Nilsson tävlar i VM på torsdag. Foto: Magnus Nilsson

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.

6 oktober 2026 klockan 15:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Efter två raka säsonger i Division 3 så tar IFK Lindesbergs damlag klivet upp till Division 2 till den kommande säsongen. Foto: IFK Lindesberg

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.

5 oktober 2026 klockan 08:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för s...

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. ...

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde ...

LIF Lindesberg rivstartar den nya säsongen i Division 1 och vinner direkt. Flera av LIF-lagets unga spelare visade vägen med hjälp av rutinerade Anton Floods sylvassa skottarm. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.

27 september 2026 klockan 20:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.

25 september 2026 klockan 13:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnö...
25 september 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg ...
7 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens...
24 juli 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg i augusti. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.

20 juli 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.

11 juli 2026 klockan 18:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturn...

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan ...

Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.

23 juni 2026 klockan 15:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. ...

Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.

1 maj 2026 klockan 18:19 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens stö...
27 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med ...
18 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska ...
14 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-09

2026-04-08

2026-04-06

2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-25

2026-03-18

2026-03-16

2026-10-08 22:45