På en åker i Vässlingby, utanför Fellingsbro, planerar kommunägda Linde energi att bygga Sveriges första, och enligt företaget själva, troligen Nordens största solpark i sitt slag. Den nya anläggningen har fått namnet Solvallen, som för tankarna till den agrivoltaiska teknik man tänker använda där vertikala, dubbelsidiga solpaneler möjliggör fortsatt brukande av marken för odling av vall.
– En bonus i sammanhanget är att Solvallen inte bara blir länets största markförlagda solpark, utan även Nordens största solpark i sitt slag, säger Jens Isemo, vd på Linde energi i ett pressmeddelande.
Ett agrivoltaiskt system är kombinationen av jordbruksverksamhet och solparker. I den nya anläggningen Solvallen i Vässlingby innebär det att solelproduktion via vertikala, dubbelsidiga solpaneler kombineras med odling av vall.
– Det här projektet bidrar till att lösa en nationell målkonflikt, nämligen den mellan elproduktion och jordbruk. Här kombineras istället dessa intressen på ett effektivt sätt, säger Peter Ström, chef Elproduktion på Linde energi i ett pressmeddelande.
Forskningsresultat från agrivoltaiska solparker i USA visar på en ökad produktivitet hos grödorna, samtidigt som skuggan från solpanelerna bidrar till minskat behov av bevattning och därmed lägre vattenförbrukning.
– Vi kikar på möjligheterna att knyta ett forskningsprojekt till Solvallen i Vässlingby, då den blir den första storskaliga agrivoltaiska solparken i landet. Men det får vi eventuellt återkomma till framöver, fortsätter Peter Ström.
2020 invigde Linde energi sin första solpark, Solhagen i Torphyttan, där solenergi och djurhållning samsas i en befintlig fårhage. Solhagen är än så länge Örebro läns största markförlagda solpark, men i och med bygget av Solvallen i Vässlingby konkurrerar Linde energi ut sig själva som rekordhållare.
– Antalet solpaneler i Solvallen blir färre, men effekten hos de dubbelsidiga solpanelerna är högre, jämfört med den traditionellt byggda Solhagen i Torphyttan, påpekar Peter Ström.
– Rekord är till för att slås. Vi hade hoppats att någon annan skulle ta stafettpinnen och bygga en större solpark här i länet, men vi hoppas att Solvallen kan vara ytterligare en inspirationskälla och att vi snart blir omsprungna. Vi behöver öka andelen lokalproducerad och förnybar energi och här är solen en utmärkt, konkurrenskraftig energikälla, fyller Jens Isemo i avslutningsvis.
Bygget av Solvallen planeras att starta i början av sommaren.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glädjande rapporter om att lokalartistens populära rockballad ”Believing” har fått över en miljon lyssningar hos streamingjätten Spotify.
– Det har gått fort men jag är otroligt ödmjuk och tacksam, säger artisten.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. I år kunde man även presentera det helt nya Industritekniska programmet, som olika företagsrepresentanter stolt visade upp.
Örebro län har under hösten drabbats hårt av flera stora varsel, vilket nu hotar hundratals arbetstillfällen i länet. Situationen är särskilt oroande på mindre orter som exempelvis Guldsmedshyttan, där en nedläggning påverkar hela lokalsamhället. Tisdagen den 7 oktober besökte Ardalan Shekarabi, Socialdemokraternas arbetsmarknadspolitiska talesperson, företagsledningen på Baettr, för att lyssna till de lokala rösterna som nu står mitt i krisen.
– Det är människor med vanliga inkomster som får betala priset när regeringen saknar en plan för fler jobb och starkare tillväxt, säger han i ett pressmeddelande.