Det kommunala energibolaget, Linde Energi, har bytt profil och lanserar nu sin nya hemsida som deklarerar bolagets förändring. Det kommer att satsas mer offensivt nu än tidigare och det innebär bland annat en kamp mot de stora energijättarna på den svenska elmarknaden.
Förnyelsebar elkraft, fortsatt satsning på fjärrvärme och driftsäkerhet skall locka nya kunder att välja den lokala energileverantören. Enligt nye VD:n Jens Isemo, är det fullt möjligt att utmana de stora energibolagen även som en mycket liten aktör på marknaden.
-Som liten lokal aktör kan vi vara mer snabbfotade och flexibla än de stora bolagen. Det innebär att vi kan erbjuda konkurrenskraftiga el- och fjärrvärmeavtal också till mindre företag och verksamheter i vårt område, kommenterar Isemo.
En av styrkorna i småskaligheten, är att man lyckats renodla nätet från hotbilder som kan förorsaka avbrott för kunden. Ledningsgator kontrolleras med jämna mellanrum i skogarna för att eliminera eventuella hot, t ex snötyngda eller stormfällda träd. Stora insatser har gjorts för driftsäkerheten under många års tid, som nu resulterat i att mycket få störningar uppstår i nätet.
Energibolagets samarbete med Korsnäs har blivit en lyckad satsning. 90 % av fjärrvärmen kommer från spill som förr i tiden endast var till glädje för kråkorna. Tack vare denna satsning har Linde Energi minskat utsläppen av koldioxid i atmosfären med drygt 300 000 ton.
-Ambitionen är nu att ytterligare minska oljeanvändningen i systemet, poängterar Jens Isemo.
Linde Energi lanserade i dagarna sin nya hemsida. Klicka här för att komma till sajten.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas FotoFredag har jag samlat ihop några nytagna bilder där alla har en gemensam nämnare: Naturen.
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.