Vinstsviten stannade vid tre matcher för Lindesberg Volley. I lördagens nyckelmatch borta mot Svedala föll laget med 1-3 i set, efter de dramatiska siffrorna 19-25, 30-32, 25-19, 23-25. Förlusten innebär att Lindes hopp om en fjärdeplats nu är långt borta.
Efter tre raka segrar tog det på lördagen stopp för Lindesberg Volley. Laget rullade då söderut, med sikte på att ta en mycket viktig vinst borta mot Svedala. Det tuffa bortamötet öppnade även bra för Linde och man låg länge jämsides i det första setet.
I slutskedet trampade dock Svedala ifrån, något som ledde fram till setvinst. Det andra setet blev sedan högdramatiskt, där Linde ryckte ifrån till en fempoängsledning som länge stod sig. Men återigen avslutade Svedala starkt och via en upphämtning pressade man fram skiljebollar, som slutade med vinst via 32-30 för hemmalaget.
Sex poäng efter fjärdeplatsen
I underläge med 0-2 reste sig sedan Linde i tredje. Laget såg där till att koppla ett knappt, men tillräckligt, övertag som man höll fast vid. Med siffrorna 25-19 tog Linde även hem vinsten och pressade fram ett fjärde set.
Där hamnade laget tidigt efter, ett underläge som man aldrig kunde repa sig ifrån. Trots ihärdiga försök att närma sig poängmässigt lyckades inte Linde nå ända fram och Svedala vann med 25-23. Därmed vann skåningarna även matchen med 3-1 i set.
Resultatet var en tuff smäll för Linde, som nu gick miste om chansen att knappa in i tabellen. I och med vinsten drygade istället Svedala ut avståndet till sju poäng. För Lindes del är fyran Hylte/Halmstad nu närmast, ett lag som placerar sig sex poäng bort med fyra omgångar kvar att spela.
Matchfakta Svedala-Lindesberg Volley:
Resultat: 3-1 (25-19, 32-30, 19-25, 25-23)
Publik: 115
Övriga resultat från Elitserien:
Gislaved-Engelholm 0-3
Örebro Volley-RIG Falköping 3-0
Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.