Hylte/Halmstad har vänt på kvartsfinalserien mot Lindesberg Volley. I tisdagens tredje möte vann hallänningarna med 3-1, efter att ha tagit hem sina set i säker stil. Linde ligger därmed under med 1-2 i kvartsfinalen och är nu pressade att vinna långfredagens hemmamatch.
Det är uppförsbacke för Lindesberg Volley i SM-slutspelet. Kvartsfinalserien mot Hylte/Halmstad står nu 1-2 till motståndet, detta sedan hallänningarna vunnit match tre. 3-1 skrevs slutsiffrorna till när Hylte på tisdagen besegrade Linde för andra matchen i rad.
– Det känns förjävligt. Vi hade våran chans att knipa övertaget här och kunna ta det i hemmamatchen, men så blev inte fallet. Det är slutspel och då måste vi kunna spela bättre, slår Freja Morén besviket fast efter matchen.
Tillsammans med sitt Linde reste centern till Halmstad arena för att ta revansch för förlusten senast, då Hylte vann med 3-1. Men återigen skulle Linde få en tuff start. Såväl det första som andra setet gick förlorat med siffrorna 18-25 och Hylte skaffade sig därmed greppet om matchen.
Linde skulle dock resa sig och i ett tätt tredje set gick laget vinnande, via 25-23. Närmare än så kom man tyvärr inte. Hylte klev därefter ifrån rejält i set fyra och säkrade vinsten med relativt klara siffror. Efter sin andra raka förlust var Freja Morén inte alls nöjd med prestationen från hennes Linde.
– Jag tycker inte att vi spelar enligt game plan. Vi såg inte riktigt ut att vara fokuserade, det är för dålig volleyboll helt enkelt.
”Vi får ändå chansen att kvittera hemma”
I och med resultatet kopplar Hylte greppet om kvartsfinalserien. Ställningen är nu 2-1 i matcher till hallänningarna, som därmed är endast en vinst från en plats i semifinalerna. Det gör att Linde är pressat att vinna fredagens drabbning hemma i Arenan.
– Det är bra för oss att vi ändå får chansen att kvittera på hemmaplan. Vi har spelat bra matcher där på slutet och spelade bra där sist, så det är positivt att ha med sig, menar Freja.
Hittills har kvartsfinalen bjudit på idel hemmasegrar, två för Hylte och en för Linde. Freja pekar ut vilka fördelar man får av att spela hemma istället för borta.
– Först och främst slipper man den här resan. Sen är det annorlunda att ha hemmapublik, det är många som man känner och det blir en annan spänning.
Matcherna i slutspelet duggar fortsatt tätt och på fredag väntar nästa kvartsfinal. Linde måste då ta hem segern, för att inte säsongen ska få ett tidigt slut. Freja berättar hur laget ska ladda om efter denna förlust.
– Det är nog mest att hålla igång kroppen. Vi kan inte ändra så mycket i spelet och vi kan inte förbättra så mycket heller. Det gäller bara att hålla igång och komma fräscha till spel.
Matchfakta Hylte/Halmstad-Lindesberg Volley:
Resultat: 3-1 (25-18, 25-18, 23-25, 25-15)
Publik: 55
Övriga resultat från SM-slutspelet:
Örebro Volley-Sollentuna 3-2
Engelholm-RIG Falköping 3-1
Svedala-Gislaved 3-0
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.