Lördagens match i Gislaved slutade med förlust för Lindesberg Volley. Efter en flygande start tappade man därefter tre set på rad, vilket gav Gislaved segern via 3-1 i set. Johan Isacsson tycker att laget var värd poäng efter en bra genomförd match.
Gislaved vann lördagens möte med Lindesberg Volley via 3-1. Men matchen i Småland inleddes starkt av Linde, som via ett imponerande spel kunde vinna första set med 25-18. Trots en överlag fin lagprestation blev det förlust, vilket så klart var svårt att acceptera.
– Det känns surt att vi inte får någon poäng med oss. Vi spelar jäkligt bra i flera perioder och går ut och chockar dem i första. Vi spelar med en bra serve och bra defence, konstaterar Johan Isacsson efter förlusten.
Han förklarar att han är besviken på att gå poänglös, men samtidigt nöjd med det spel som laget visar upp. För efter det fina första setet följde laget upp med ett starkt andra set, där man hade chansen att säkra det flera gånger.
Men man tog aldrig de chanserna, utan Gislaved kunde efter ett dramatiskt set kvittera till 1-1. På sikt ledde det till att Linde blev allt tröttare och successivt tappade greppet om matchen. Att det i slutändan blev förlust har Johan därför flera förklaringar till.
– Andra set har vi men tappar det och vi hade behövt tagit hem det. När vi har serven har vi en massa bollar där vi inte orkar vinna kontraanfallet. Hade vi gjort det hade vi haft med oss någon poäng, kanske två.
Efter det långdragna andra setet, som Gislaved vann med 26-24, tappade Linde sen även de två efterföljande seten. Det innebar att matchen var över via 3-1 i set till Gislaved. Men trots förlusten finns det mycket att ta med sig.
– Jag tycker att vi gör den bästa matchen sen jag kom hit. Så det går åt rätt håll och det är vi så klart nöjda med, menar Johan.
Något mer som var upplyftande var nyförvärvet Klaudia Grelowskas insats. Så sent som igår eftermiddag skrev hon på för Lindesberg Volley, och med endast ett par träningspass i benen klev hon ut till match idag. Redan från start satte hon sin prägel på lagets spel.
– Klaudia står för fyra block idag, vilket är väldigt viktigt för vårat spel. Så hon blir en viktig förstärkning för framtiden, slår Johan Isacsson fast och tar nya tag för nästa omgång. Där väntar ett derby mot Örebro.
Matchfakta Gislaved-Lindesberg Volley:
Resultat: 3-1 (18-25, 26-24, 25-18, 25-20)
Publik: 250
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.