Lindesberg Volley tog en riktig skalp på lördagen. Hemma i Lindesberg Arena gjorde man ner ligafyran Engelholm i tre raka set, via siffrorna 25-23, 25-20 och 25-18. Stora segerorganisatörer blev Sara Malmlöv och Marjorie Giordano. Som om inte segern vore nog debuterade dessutom nyförvärvet Leah Best.
Det bjöds på lite utav en skräll igår i Lindesberg Arena. I mötet med Engelholm klev Lindesberg Volley ut och svepte motståndarna i tre raka set. Det var efter segern tydligt vad det betydde för laget, där spelarna och ledarna gladdes enormt åt resultatet.
– Vi har lite mer energi, lite spirit, det är inte krystat. Vi spelar med lite mer glädje, summerade Johan Isacsson matchen.
Det började annars inget vidare. Engelholm gick direkt upp i 0-6-ledning, men Linde svarade snabbt och åt sig sakta men säkert in i matchen. Efter att kämpat i underläge lyckades man vända till 24-23, vilket var första gången laget var i ledning. Setet vanns sedan med 25-23 och gav laget energi inför fortsättningen.
Det andra setet inledde man starkt och gick tidigt upp i en stabil ledning. Som mest hade man 14-5, innan Engelholm började vakna till. Men Linde höll undan och tog hem setet via 25-20, efter att fenomenale Marjorie Giordano slagit in setbollen.
I det tredje setet fortsatte Marjorie att briljera och Linde att trumma på. Laget tog en fyrapoängsledning via starkt spel, men tappade sedan en aning. Laget orkade dock hålla ut hela vägen och slutligen kunde matchbollen slås in och glädjen bryta ut.
– Jag tycker att vi studsade bra riktigt bra från förra helgen. Vi spelade verkligen som ett lag och kämpade verkligen hårt. Även när det gick upp och ner tycker jag att vi klarade av att reda ut det, berömde Marjorie sitt lag.
I och med vinsten knappade man in på Engelholm. Avståndet upp till fjärdeplatsen är nu endast tre poäng, samtidigt som man även tog in på Katrineholm på platsen ovanför. Segern var Lindes första mot topplagen, men tränare Isacsson manade till lugn.
– Det här laget är inte klart än, det är mycket kvar att göra. Fötterna på jorden. Det låter jättetråkigt, men det är faktiskt en match i taget och för vissa tjejer en träning i taget. Vi får inte segla iväg.
Utöver den imponerande segern kunde man även ta revansch för höstens 0-3-förlust mot Engelholm. Enligt Marjorie Giordano har laget växt mycket sedan dess.
– Vi har haft tid att verkligen lära känna varandra. I början av säsongen tappade vi Nadja, hade några skador och det gjorde det svårt att kunna spela sig samman. Vi har spelat tillsammans ett tag nu och allting kommer, det blir lättare.
Hur tror du att laget ska fira segern?
– Med en dag ledigt imorgon haha!
Matchfakta Lindesberg Volley-Engelholm:
Resultat: 3-0 (25-23, 25-20, 25-18)
Publik: 225
Övriga resultat från Elitserien:
KFUM Göteborg-Gislaved 2-3
Katrineholm-Svedala 0-3
Tabellen:
1 Svedala 11 32-7 31
2 Hylte/Halmstad 10 30-6 28
3 Gislaved 12 28-15 26
4 Engelholm 11 21-16 18
5 Katrineholm 12 21-23 17
6 Lindesberg Volley 11 22-23 15
7 Örebro 10 15-22 12
8 Sollentuna 10 13-26 8
9 KFUM Göteborg 11 7-30 4
10
RIG Falköping
10 8-29 3
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.