Man kan länge deppa över en missad chans på en svensk mäster-titel, men bara för att elitserien är färdigspelad så betyder inte det att säsongen är över för alla Lindes spelare. Lindesberg Volley är fyrfaldig representerat i truppen som förbundskapten Tina Celinder Nygren presenterat för det kommande EM-kvalet.
22 spelare har valts ut för att delta på träningslägret som startar den 25 april i Katrineholm. Träningslägret toppas sedan med landskamper mot Estland i Örebro den andra maj, allt för att hitta toppformen inför EM-kvalet 9-11 maj i Halmstad. Av de 22 spelarna är fem av dem utlandsproffs och 17 från svenska klubbar. Dessa 22 ska bli 12 spelare innan den 9 maj, då detta är maxantalet tillåtet i en internationelltrupp.
Från Lindes sida är det rutinerade Sara Malmlöv och Freja Morén, som åter blivit kallade, tillsammans med Evelina Frank och Rebecca Andersson, som även de får chansen att visa vad de går för. Sara och Freja har nio respektive åtta landskamper var i bagaget, vilket får ses som relativt mycket i en trupp där endast tre spelar har spelat fler än 15. De fem heltidsproffs som finns med måste ses som om de i princip redan nu har en garanterad plats i den slutliga kvaltruppen. De är riktigt starka spelare och kommer inte rubbas i första hand.
Med all trolighet kommer Sara och Freja ta varsin plats i kvaltruppen, men för Evelina och Rebecca så blir det betydligt svårare. Att Rebecca tar en plats skulle förvåna mig väldigt, då hon konkurrerar med flera passare som har internationell erfarenhet. Det kan tyckas underligt att man väljer att ta ut Rebecca och inte Emma Westerberg, Lindes förstapassare, men man får se det som att förbundskapten Celinder Nygren gör en investering i framtiden. Rebecca är fortfarande ung och lovande och har framförallt längden som krävs för att hålla internationellnivå, vilket är väldigt ovanligt bland svenska passare. Det är nog även på detta sätt som Rebecca bör se uttagningen, som en chans att lära sig och att utvecklas så mycket som möjligt för framtiden.
För Evelinas del är det öppnare. Celinder Nygren har tagit ut sju stycken centrar och endast två av dem har tidigare landskamper, Freja Morén är en av dem. Detta innebär att Celinder Nygren ser till nya generationens centrar för att hitta den sista av de tre hon kommer plocka ut till 12-mannatruppen. Alltså slåss Evelina mot fem andra centrar, en kamp som är långt ifrån avgjord. Det är framförallt tre tjejer som Evelina behöver visa sig starkare än. Anita Nolsjö från Sollentuna, som blev förra årets genombrott i elitserien samt vann blockligan, har redan varit på landslagsläger. Andra hotet för Evelina är Jonna Wasserfaller, Hylte/Halmstad-spelaren som blev årets genombrott i år och som även ser ut att bli svensk mästare ikväll. Sista motståndaren är Stina Rix som är några år yngre än de andra men som redan sitt första år på RIG blivit en av lagets bästa spelare. Tyvärr skulle jag tippa att alla dessa tre spelare för stunden är högre prioriterade än Evelina, men ett bra genomfört läger för hennes del kan snabbt förändra omständigheterna. Än så länge är det öppet.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett bra skick som gjorde att man kunde ta del av riktigt travgodis. Chamberi galopperade i starten men visade sig ändå bäst i gänget samtidigt som Åke Lindblom blev svaret i årets upplaga av Fornaboda Grand Prix.