Fyra matcher fick räcka. På tisdagen slog Lindesberg Volley in avgörandet och skickade Sollentuna på semester. Med 3-0 i set spelade Linde hem sin tredje matchvinst, något som betyder avancemang till semifinalerna.
– Det är jätteskönt! Ett kvitto på att vi kan även utan proffsen, säger en mycket lättad Linnea Skogsberg.
Lindesberg Volley hade två raka vinster i bagaget när laget tog sig till huvudstaden för tisdagens fjärde kvartsfinalfight. Pressen vilade på Sollentuna, som var tvingat till seger för att hålla matchserien vid liv. Men det här var Lindes kväll och det visade Bergslagsgänget genom att sopa hem tre raka set.
Det satt dock hårt inne, inte minst i den första ronden. Sollentuna höll där jämna kliv med Linde ända fram till skiljebollar. 30-28 gav till sist Lindesberg vinsten och i det efterföljande andra setet körde man över motståndet totalt. När sedan Sara Malmlöv dunkade in 25-23 i ett tight tredje set stod Linde som vinnare, något som hade flera förklaringar.
– Vi hade väldigt bra mottagning och höll alla utvägar öppna. Vi använde centrarna hyfsat mycket, även om vi använt dem ännu mer tidigare. Sollentuna började läsa av att vi spelade mycket på centersidan, då fick vi hitta andra utvägar, kommenterar Linnea Skogsberg.
Viljan avgjorde: ”Vi har mer power i vårt spel”
Kvartsfinalserien stannade alltså vid fyra matcher, varav Lindesberg Volley gick vinnande ur tre. Den enda plumpen kom i rond ett, som Sollentuna tog hem knappa 2-3 i set. Sett över de fyra mötena tappade Linde endast fyra set till stockholmarna och avancemanget var odiskutabelt. Linnea Skogsberg berättar varför hon tycker att Bergslagsgänget vägde tyngst.
– Det är för att vi kämpar mer. Vi har mer power i vårt spel och dödar mer boll. Vi lärde oss en läxa efter den första matchen, vi kände att det liksom fick räcka med en förlust, menar passaren som erkänner att förlust i kvartsfinal ett blev något av ett wake-up call.
– Tråkigt att det behövdes, men Sollentuna gör också ett bra jobb i hela matchserien. De har spelat upp sig från serien och det är kul att se.
Nu väntar nya utmaningar för Lindesberg – tuffast tänkbara rentav. I semifinalen ställs laget mot Hylte/Halmstad, seriesegrare och den kanske främsta favoriten till SM-guldet. Matchserien öppnar med match i Halmstad på söndag och Linnea snackar upp duellen.
– Det ska bli jättekul, Hylte är ett bra lag. Kul med en motståndarna där vi har allt att ge och kan gå in som en underdog. Vi kan slå underifrån istället för att ha den där pressen på oss att vi måste vinna. Nu är det bara att gå in och ha kul och försöka vinna.
Matchfakta Sollentuna-Lindesberg Volley:
Resultat: 0-3 (28-30, 13-25, 23-25)
Publik: 178
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.