Fyra matcher fick räcka. På tisdagen slog Lindesberg Volley in avgörandet och skickade Sollentuna på semester. Med 3-0 i set spelade Linde hem sin tredje matchvinst, något som betyder avancemang till semifinalerna.
– Det är jätteskönt! Ett kvitto på att vi kan även utan proffsen, säger en mycket lättad Linnea Skogsberg.
Lindesberg Volley hade två raka vinster i bagaget när laget tog sig till huvudstaden för tisdagens fjärde kvartsfinalfight. Pressen vilade på Sollentuna, som var tvingat till seger för att hålla matchserien vid liv. Men det här var Lindes kväll och det visade Bergslagsgänget genom att sopa hem tre raka set.
Det satt dock hårt inne, inte minst i den första ronden. Sollentuna höll där jämna kliv med Linde ända fram till skiljebollar. 30-28 gav till sist Lindesberg vinsten och i det efterföljande andra setet körde man över motståndet totalt. När sedan Sara Malmlöv dunkade in 25-23 i ett tight tredje set stod Linde som vinnare, något som hade flera förklaringar.
– Vi hade väldigt bra mottagning och höll alla utvägar öppna. Vi använde centrarna hyfsat mycket, även om vi använt dem ännu mer tidigare. Sollentuna började läsa av att vi spelade mycket på centersidan, då fick vi hitta andra utvägar, kommenterar Linnea Skogsberg.
Viljan avgjorde: ”Vi har mer power i vårt spel”
Kvartsfinalserien stannade alltså vid fyra matcher, varav Lindesberg Volley gick vinnande ur tre. Den enda plumpen kom i rond ett, som Sollentuna tog hem knappa 2-3 i set. Sett över de fyra mötena tappade Linde endast fyra set till stockholmarna och avancemanget var odiskutabelt. Linnea Skogsberg berättar varför hon tycker att Bergslagsgänget vägde tyngst.
– Det är för att vi kämpar mer. Vi har mer power i vårt spel och dödar mer boll. Vi lärde oss en läxa efter den första matchen, vi kände att det liksom fick räcka med en förlust, menar passaren som erkänner att förlust i kvartsfinal ett blev något av ett wake-up call.
– Tråkigt att det behövdes, men Sollentuna gör också ett bra jobb i hela matchserien. De har spelat upp sig från serien och det är kul att se.
Nu väntar nya utmaningar för Lindesberg – tuffast tänkbara rentav. I semifinalen ställs laget mot Hylte/Halmstad, seriesegrare och den kanske främsta favoriten till SM-guldet. Matchserien öppnar med match i Halmstad på söndag och Linnea snackar upp duellen.
– Det ska bli jättekul, Hylte är ett bra lag. Kul med en motståndarna där vi har allt att ge och kan gå in som en underdog. Vi kan slå underifrån istället för att ha den där pressen på oss att vi måste vinna. Nu är det bara att gå in och ha kul och försöka vinna.
Matchfakta Sollentuna-Lindesberg Volley:
Resultat: 0-3 (28-30, 13-25, 23-25)
Publik: 178
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.