Fyra matcher fick räcka. På tisdagen slog Lindesberg Volley in avgörandet och skickade Sollentuna på semester. Med 3-0 i set spelade Linde hem sin tredje matchvinst, något som betyder avancemang till semifinalerna.
– Det är jätteskönt! Ett kvitto på att vi kan även utan proffsen, säger en mycket lättad Linnea Skogsberg.
Lindesberg Volley hade två raka vinster i bagaget när laget tog sig till huvudstaden för tisdagens fjärde kvartsfinalfight. Pressen vilade på Sollentuna, som var tvingat till seger för att hålla matchserien vid liv. Men det här var Lindes kväll och det visade Bergslagsgänget genom att sopa hem tre raka set.
Det satt dock hårt inne, inte minst i den första ronden. Sollentuna höll där jämna kliv med Linde ända fram till skiljebollar. 30-28 gav till sist Lindesberg vinsten och i det efterföljande andra setet körde man över motståndet totalt. När sedan Sara Malmlöv dunkade in 25-23 i ett tight tredje set stod Linde som vinnare, något som hade flera förklaringar.
– Vi hade väldigt bra mottagning och höll alla utvägar öppna. Vi använde centrarna hyfsat mycket, även om vi använt dem ännu mer tidigare. Sollentuna började läsa av att vi spelade mycket på centersidan, då fick vi hitta andra utvägar, kommenterar Linnea Skogsberg.
Viljan avgjorde: ”Vi har mer power i vårt spel”
Kvartsfinalserien stannade alltså vid fyra matcher, varav Lindesberg Volley gick vinnande ur tre. Den enda plumpen kom i rond ett, som Sollentuna tog hem knappa 2-3 i set. Sett över de fyra mötena tappade Linde endast fyra set till stockholmarna och avancemanget var odiskutabelt. Linnea Skogsberg berättar varför hon tycker att Bergslagsgänget vägde tyngst.
– Det är för att vi kämpar mer. Vi har mer power i vårt spel och dödar mer boll. Vi lärde oss en läxa efter den första matchen, vi kände att det liksom fick räcka med en förlust, menar passaren som erkänner att förlust i kvartsfinal ett blev något av ett wake-up call.
– Tråkigt att det behövdes, men Sollentuna gör också ett bra jobb i hela matchserien. De har spelat upp sig från serien och det är kul att se.
Nu väntar nya utmaningar för Lindesberg – tuffast tänkbara rentav. I semifinalen ställs laget mot Hylte/Halmstad, seriesegrare och den kanske främsta favoriten till SM-guldet. Matchserien öppnar med match i Halmstad på söndag och Linnea snackar upp duellen.
– Det ska bli jättekul, Hylte är ett bra lag. Kul med en motståndarna där vi har allt att ge och kan gå in som en underdog. Vi kan slå underifrån istället för att ha den där pressen på oss att vi måste vinna. Nu är det bara att gå in och ha kul och försöka vinna.
Matchfakta Sollentuna-Lindesberg Volley:
Resultat: 0-3 (28-30, 13-25, 23-25)
Publik: 178
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.