Linde Volley gjorde processen kort med serietvåan Svedala. I grundseriens sista hemmamatch körde man över gästerna i tre raka set, efter knappa segrar i samtliga set. Segern innebar tre viktiga poäng och ett härligt styrkebesked inför slutspelet.
– Jag mår riktigt bra. Det är skönt det här, för hela klubben. En riktigt härlig seger, slår Johan Isacsson glatt fast efter den imponerande överkörningen.
– Det största idag var att vi var riktigt aggressiva. Vi var riktigt bra i alla moment. Anfall, block, försvar, vi spelade bra rakt igenom. Sen har vi en bra serve idag också, endast sex servemissar på hela matchen.
För ett par veckor sedan pressade Linde seriedominanten Hylte/Halmstad i tät hemmamatch. Den gången förlorade man med 3-0 i set, men idag kom utdelningen dubbelt upp kan sägas. Segern var inte bara imponerande, den var även ett styrkebevis inför slutspelet.
– Spelet tycker jag har sett bra ut hela tiden. Men det gäller sen att vi sätter lägena och idag så scorerar vi bra. Det ser bra ut inför slutspelet, konstaterar Isacsson.
För nu är slutspelet alldeles bakom hörnet. Endast en omgång återstår av grundserien, där Lindesberg Volley ställs mot nästjumbon RIG Falköping. Vinst där och femteplatsen är säkrad.
Matchfakta Lindesberg Volley-Svedala:
Resultat: 3-0 (25-20, 25-22, 25-21)
Publik: 282
Övriga resultat från Elitserien:
Gislaved-Engelholm 2-3
Sollentuna-KFUM Göteborg 3-0
Tabellen:
1 Hylte/Halmstad 16 48-9 46
2 Svedala 17 47-14 44
3 Engelholm 17 38-22 33
4 Gislaved 17 37-27 31
5 Lindesberg Volley 17 35-30 27
6 Katrineholm 16 28-31 23
7 Sollentuna 17 27-40 18
8 Örebro Volley 16 21-39 15
9 RIG Falköping 16 14-45 7
10 KFUM Göteborg 17 10-48 5
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.