Linde Volley gjorde processen kort med serietvåan Svedala. I grundseriens sista hemmamatch körde man över gästerna i tre raka set, efter knappa segrar i samtliga set. Segern innebar tre viktiga poäng och ett härligt styrkebesked inför slutspelet.
– Jag mår riktigt bra. Det är skönt det här, för hela klubben. En riktigt härlig seger, slår Johan Isacsson glatt fast efter den imponerande överkörningen.
– Det största idag var att vi var riktigt aggressiva. Vi var riktigt bra i alla moment. Anfall, block, försvar, vi spelade bra rakt igenom. Sen har vi en bra serve idag också, endast sex servemissar på hela matchen.
För ett par veckor sedan pressade Linde seriedominanten Hylte/Halmstad i tät hemmamatch. Den gången förlorade man med 3-0 i set, men idag kom utdelningen dubbelt upp kan sägas. Segern var inte bara imponerande, den var även ett styrkebevis inför slutspelet.
– Spelet tycker jag har sett bra ut hela tiden. Men det gäller sen att vi sätter lägena och idag så scorerar vi bra. Det ser bra ut inför slutspelet, konstaterar Isacsson.
För nu är slutspelet alldeles bakom hörnet. Endast en omgång återstår av grundserien, där Lindesberg Volley ställs mot nästjumbon RIG Falköping. Vinst där och femteplatsen är säkrad.
Matchfakta Lindesberg Volley-Svedala:
Resultat: 3-0 (25-20, 25-22, 25-21)
Publik: 282
Övriga resultat från Elitserien:
Gislaved-Engelholm 2-3
Sollentuna-KFUM Göteborg 3-0
Tabellen:
1 Hylte/Halmstad 16 48-9 46
2 Svedala 17 47-14 44
3 Engelholm 17 38-22 33
4 Gislaved 17 37-27 31
5 Lindesberg Volley 17 35-30 27
6 Katrineholm 16 28-31 23
7 Sollentuna 17 27-40 18
8 Örebro Volley 16 21-39 15
9 RIG Falköping 16 14-45 7
10 KFUM Göteborg 17 10-48 5
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.