Det blev för ovanlighetens skull oavgjort när Lindesberg Volley på tisdagen inledde sin försäsong. Laget spelade då 2-2 hemma mot RIG Falköping, efter att ha vunnit det andra och tredje setet.
Med facit i hand blev det en fullt godkänt start på träningsspelandet.
– En bra start. Vi gör det klart godkänt för att vara den första matchen och sen märks det att de (RIG) har några matcher i benen. Vilket vi inte har och tjejerna är lite spralliga, sammanfattar Johan Isacsson den oavgjorda premiären.
Linde-tränaren kunde från bänken se sitt lag komma lite snett in i matchen. För det var RIG som inledde bäst och kunde koppla greppet i det inledande setet. Med siffrorna 25-16 tog gästerna ledningen, något som hade sina förklaringar.
– Det är lite rostigt och tamt i första. Vi kände efter för mycket med hur de spelade, vad de gjorde och lade fokus på annat än oss själva. Sen har vi ju tränat bra och alla vill ju visa folket på läktarna och det gör att det blir krampaktigt, förklarar Isacsson.
Valde att avsluta oavgjort
Men Linde kunde som väntat resa sig som ett lag. I det andra och tredje setet vände man sedan på matchen, via siffrorna 25-17 och 25-16. Dessutom visade tjejerna upp ett imponerande spel för tränare Isacsson.
– Vi vinner de två seten väldigt övertygande. Jag tycker att vi kontrollerar matchen väldigt bra där och vi gör det helt okej även i sista.
Det avslutande setet vanns dock av RIG, som därmed kvitterade Lindes ledning. Då lagen inte hade tid till att spela något ytterligare set valde man att avsluta matchen som oavgjort.
”I våra bästa stunder riktigt bra”
Resultatet 2-2 är något som Isacsson inte fäster något större fokus kring. Istället väljer han att peka på de positiva svar som matchen gav.
– I våra bästa stunder har vi riktigt bra servemottagning och bra anfall. Vi ska bara se till att få det tightare. Men det är något som vi kommer att bli för varje match som spelas, menar tränaren.
För Linde Volley väntar nu snabb återhämtning inför nya utmaningar. På fredag reser laget till Danmark, där man under helgen deltar i ett cupspel. Till dess hoppas Johan Isacsson att hans lag steppat upp ett par snäpp.
Matchfakta Linde Volley-RIG Falköping:
Resultat: 2-2 (19-25, 25-17, 25-16, 22-25)
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.