Idag var Linde Maskiners VD Dan Johansson inbjuden att berätta om företaget vid Rotarylunchen.
Det är livet i fordonsindustrin som Dan Johansson, Linde Maskiners VD, ska prata om vid dagens Rotarymöte. Lunchen är uppäten och Dan klickar fram sitt bildspel på den stora skärmen. Dan börjar med att poängtera hur otroligt viktig fordonsindustrin är för Sverige, framförallt då Sverige är ett av de länder som är mest beroende av fordonsindustri. 12% av den svenska exporten kommer från just fordonsindustrin.
– I Lindesberg är relationen till fordonsindustrin mycket starkare än i till exempel Göteborg. Lindesberg är väldigt beroende av fordonsindustrin, säger Dan.
Dan är övertygad om att det är viktigt att prata väl om fordonsindustrin för att få ungdomar att så
småningom gå en passande utbildning.
– Vi kan inte tala nervärderande om fordonsindustrin inför våra fem- eller åttaåringar. Vi måste få in att teknik kan vara något roligt att jobba med. Vår egen syn på fordonsindustrin är jätteviktig, vi får inte prata nedlåtande om den. Det är få som väljer att gå verkstadsteknisk linje, det är inte lätt att attrahera dem, och om vi inte fixar det kommer det till slut att innebära att fordonsindustrin minskar, säger Dan.
På Linde Maskiner är man drygt 100 anställda, och har en produktionsyta på 8000 kvadratmeter.
– Vi har tung fordonsindustri som kunder. På de allra flesta lastbilar finns åtminstone någon plåtbit från Linde Maskiner. Ser man en stor lastbil i Europa så kan man nästa vara helt säker på att det finns någon del med där från Linde Maskiner. Volvo och Scania är Linde Maskiners största kunder, berättar Dan.
– Vi satsar på att bli näst bäst, för de som blir bäst går det ofta åt helvete för!
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.