För första gången denna säsong har Lindesberg Volley vunnit två seriematcher i följd. Segertåget gick vidare på tisdagen, då laget besegrade ett svårspelat Sollentuna med 3-1 på bortaplan. Vinsten innebär att Linde nu skuggar Svedala i kampen om fjärdeplatsen.
Tisdagen bjöd på en ny seger för Lindesberg Volley, men laget fick slita hårt för poängen. Borta mot Sollentuna hamnade Linde direkt i brygga och laget var inte med från start. Efterhand lyckades man växa in i matchen alltmer och ställningen var jämn långt in i det första setet.
Mot slutet kopplade så Linde ett grepp och det räckte till setvinst, via knappa 25-23. I andra visade laget sedan en klart större beslutsamhet från start och man kunde ta hem setet med tio poängs marginal. I tredje återkom dock Lindes problem, något som Sollentuna tog tillvara på. Setet var dramatiskt in i det sista och hemmalaget vann slutligen med 29-27.
– Vi tar inte i block och följer inte taktiken. Då släpper vi in dem i matchen, analyserar Martina Svensson.
Även fjärde set började tungt för Linde. Sollentuna drog ifrån till en fempoängsledning, innan gästerna vaknade till liv. Via en stark upphämtning tog sig Linde tillbaka och med siffrorna 29-27 avgjorde man matchen.
”Är uppvärmda till på lördag”
– En seger som verkligen var skön här idag. Det är de tre poängen som vi får fokusera på, slår Martina fast efter vinsten.
Det var fjärde gången för säsongen som Linde plockade med sig samtliga tre poäng mot Sollentuna. Även om setsiffrorna 3-1 inte var fullt så övertygande kan Martina summera en klart godkänd insats.
– Sammanfattningsvis har vi en bra servemottagning genom hela matchen och det är viktigt. Men emellanåt är vi i både vår block och defence inte riktigt där på bollarna. Så vi måste se till att vara mer på tå.
Seriespelet går på lördag vidare med match borta mot Gislaved. Dit kliver Linde in som fortsatt tabellfemma, men nu bara en poäng bakom fyran Svedala. Dessutom innebär segern över Sollentuna att Linde för första gången på säsongen vunnit två raka matcher.
– Det känns skönt att ha tagit de här två matcherna. Även om det här inte var en av våra bättre matcher är vi uppvärmda nu till på lördag, säger Martina.
Matchfakta Sollentuna-Lindesberg Volley:
Resultat: 1-3 (23-25, 15-25, 29-27, 27-29)
Publik: 110
Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.