Ingen Graziele och ingen Sara Malmlöv, men Lindesberg Volley spelade enkelt hem tre poäng på lördagen. Tabelljumbon blev en munsbit för Linde som gick ifrån till vinst i tre raka set.
– Vi spelar bra rakt igenom. Vi spelar runt på alla spelare också, alla var verkligen på topp idag och gjorde ett jättebra jobb för alget. Det var inget snack om saken, summerar Emilia Johansson.
Förlustsviten fick ett stopp för Lindesberg Volley, som inte hade några som helst problem att vända Degerfors över ända på lördagen. Bortamötet och derbyfighten inleddes starkt av Linde. I ett dominant första set sprang gästerna upp i en klar ledning som växte till de klara siffrorna 25-13.
Ännu klarare blev vinstmarginalen i set två. Endast elva poäng bjöds bort till Degerfors, något som gav slagläge för Linde inför tredje set. Där fick gästerna slita något mer, men när det skulle avgöras vred Lindesberg åt greppet och punkterade matchen med 25-21. Att avverka tabelljumbon i tre raka set var något som Lindespelarna var nöjda över.
– Ja precis, för vi har haft några tunga matcher nu. Vi sa innan att det här var en självklart match som vi skulle vinna och som vi skulle vinna på bästa möjliga sätt, berättar Emilia.
”Förberett oss på att det blir Linköping i kvarten”
Till bortamötet hade Lindesberg Volley kommit med tre raka nederlag i bagaget. Säsongens längsta förlustsvit tillsammans med en lika tung period i december, men ändå inget som påverkat spelarna.
– Alltså, det är inte så mycket att göra åt. Det handlar mer om blicka framåt och få tillbaka alla skadade spelare inför slutspelet, förklarar Emilia och fortsätter;
– Eftersom att slutspelet är ganska nära nu kommer det förmodligen inte att ändra så mycket i tabellen. Därför fokuserar vi mer på att förbereda oss. Då menar jag inte att vi inte vill vinna matcherna som är kvar, men det blir ett plåster på såren för förlusterna som vi haft.
Tongivande i vinsten över Degerfors var poängstarka namn som Denise Belcher och Dalila-Lilly Topic. Vinsten tar upp Lindesberg Volley på 46 inspelade poäng och en fortsatt fjärdeplats, en placering som laget väntas hålla fram till slutspelet. Samtidigt håller sig Linköping som femma i tabellen och en kvartsfinal mellan duon framstår som sannolikt. Emilia Johansson ger sina tankar;
– Vi har förberett oss på att det blir Linköping i kvarten. Vi har vunnit tre av fyra matcher mot dem, i den fjärde hade vi Graziele borta. Förhoppningsvis är hon med i slutspelet och då ska det gå bra.
Matchfakta Degerfors-Lindesberg Volley:
Resultat: 0-3 (13-25, 11-25, 21-25)
Publik: 115
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.