Lindesberg Volley har gjort klart med en ny passare till nästa säsong. Detta i form av den 26-åriga amerikanskan Ijeoma Moronu, som närmast kommer från spel i den danska ligan. Ijeoma har en bred meritlista och har vid sidan av sin aktiva karriär även agerat tränare.
Lindesberg Volleys lagbygge för nästkommande säsong börjar alltmer att ta form. Näst på tur att skriva på för spel i Bergslagen är Ijeoma Moronu. Den 26-åriga amerikanskan är värvad som passare, en roll som Linde hade vissa problem med under säsongen som gick.
– Ijeoma känns som en rätt stabil och rutinerad passare. Hon har varit med ett tag, kommenterar sportchefen Dan Walterson.
Värvningen har varit på gång en tid och Ijeoma deltog bland annat i det tryout-pass som Teemu Sarna höll i slutet av april. Amerikanskan gjorde där ett starkt avtryck, något som fick tränaren att vilja diskutera ett kontrakt.
Närmast kommer Ijeoma från spel i den danska ligan, där hon representerat Lyngby. Dessutom har passaren haft en sejour som assisterande tränare i samband med att hon spelade på college.
– Det är så klart bra att ha lite sådana erfarenheter med sig i bakhuvudet. Då kan man se allting på ett annat sätt och bidra med den biten. Som passare är man ändå coachens högra hand, menar Walterson.
”Kommer att lyfta oss som en playmaker”
Avtalet med amerikanskan är skrivet på en säsong och hon väntas ansluta till laget under sensommaren. Det innebär att Teemu Sarna får tid att spela in Ijeoma i laget, något som Dan Walterson tror kommer att falla väl ut.
– Hon är bra fysiskt byggd för att vara passare, både snabb och spänstig. Hon kommer nog att lyfta oss som en playmaker, kanske lite mer än vad Lydie och Gaelle gjorde förra året. Jag är väldigt positivt inställd. Sen får man så klart se om hon kan leverera när det verkligen gäller.
Signaturen av Ijeoma Moronu innebär att Lindesberg Volley säkrat upp sin andra utländska spelare för säsongen. Sedan tidigare står det klart att Nette Peit återvänder till Linde, som hon spelade för under säsongen 2014-15. Kvar i truppen finns dock flera platser att fylla och diskussioner förs på flera fronter.
– Vi vill ju visa upp för övriga Sverige att vi är engagerade och på hugget över att värva utländska spelare. Sen vill vi naturligtvis få hit svenska toppspelare också. Men Lindesberg är en liten stad och det gör det svårt att locka hit många av de svenska spelarna, förklarar Walterson.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.