FOTO: Hannes Feldin

Linde pressade serieledaren – föll ändå i tre raka

Lindesberg Volley pressade serieledande Hylte/Halmstad i tre raka set. Men trots formtopp, publikfest och ett i stora delar bra spel föll man i samtliga seten. Spelet var jämnt, temporikt och setsiffrorna skrevs till 23-25, 23-25 och 22-25. Därmed tog lagets fyra matcher långa vinstrad slut.

Efter sin fantastiska start på året var många spända på att se Lindesberg Volley mäta sina krafter med Hylte/Halmstad på lördagen. Även om matchen endast varade i tre set bjöd den på stor underhållning, där Linde utmanade serieledaren ordentligt.

Alla seten följde ett tydligt mönster. Linde rivstartade och gick upp i trepoängsledning, fick med sig energi och såg starka ut. Men sedan tog sig Hylte/Halmstad tillbaka och åt sig ikapp och förbi. Samtliga set var jämna rakt igenom och det var först mot slutskedet som Hylte kunde dra ifrån.

Linde ångade på med sitt fantastiska publikstöd och vek inte ned sig. Men laget orkade aldrig riktigt ikapp, utan föll med två-tre poängs marginal i alla tre seten. Förlusten var givetvis tung, i synnerhet då man på allvar utmanade Hylte matchen igenom.

– Vi har ju högre anfallsscore än dem. Sen ger vi bort den här för att vi servar som en påse nötter. Jag är nöjd med vissa delar av spelet, att vi matchar dem siffermässigt, summerar Johan Isacsson som tycker att laget uppträdde lite nervöst.

– Ja alltså när vi har bollen på våran sida, förutom när de servar. Det är det som det går ut på. Att vinna anfallsspelet när de servar och sen ta vara på lägena, men där darrar vi i momenten.

Tränaren får även medhåll från lagkaptenen Marjorie Giordano. Besvikelsen var stor hos amerikanskan efter nederlaget, framförallt över de upprepade misstag som i slutändan fällde avgörandet.

– Jag tycker att vi spelade bra, men det räckte inte. Vi gjorde för många små saker fel. I blocket var vi lite för tidiga eller lite för sena. När du möter ett så här bra lag så kostar det mycket. För att inte nämna alla de missade servarna, slår Marjorie fast.

Men även om det blev förlust i tre raka set och även om besvikelsen var stor kunde Linde ändå glädjas över utvecklingen. För mindre än tre månader sedan blev laget till stora delar utspelat av Hylte/Halmstad. Att man den här gången på allvar kunde utmana motståndet var ett styrkebesked. Men Marjorie är samtidigt noggrann med att det inte räcker med att utmana.

– Jag tycker att vi utmanar dem, men vi måste veta när vi ska sätta lägena. Hade vi gjort det ikväll hade vi vunnit. Men vi har blivit bättre och bättre hela säsongen och så länge som vi fortsätter utvecklas får vi ett bra utgångsläge till slutspelet.

För det är slutspelet som är det stora målet för laget. I och med dagens förlust är Linde kvar på sin femteplats i tabellen, tre poäng efter den tredjeplats man så gärna vill åt. Med tre omgångar kvar att spela tar man sikte på nio poäng.

– Vi måste vinna alla tre, tyvärr tog Gislaved poäng idag. Vi går för att vinna varje match. Men det är inga lätta matcher, avslutar Isacsson.

Matchfakta Lindesberg Volley-Hylte/Halmstad:
Resultat: 0-3 (23-25, 23-25, 22-25)
Publik: 422

Övriga resultat från Elitserien:
Gislaved-Svedala 2-3
Sollentuna-RIG Falköping 3-2

Tabellen:
1 Hylte/Halmstad         15     45-9     43
2 Svedala                    15     44-11     41
3 Gislaved                   15     32-24     27
4 Engelholm                14     29-19     25
5 Lindesberg Volley     15     31-27     24
6 Katrineholm              14     22-29     17
7 Sollentuna                15     23-37     15
8 Örebro Volley           14     20-33     15
9 RIG Falköping          15     14-42     7
10 KFUM Göteborg     14     10-39     5

Publicerad 15 februari 2014 klockan 18:03

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Tillsammans med sina samarbetspartners och åskådare så fick LIF Lindesberg ihop en fin summa som gick till Cancerfondens Rosa Bandet-kampanj. På handbollsplanen blev det även seger för damerna och LIF Blå som tog med sig två poäng vardera. Foto: Hasse Persson

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning

Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.

23 oktober 2025 klockan 11:25 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Tamara Kulumbegashvili, IJF

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima

Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.

13 oktober 2025 klockan 15:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher

Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den ...

Första helgmatchen slutar med solklar seger

Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat...

bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”

Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lö...

Karl Zetterlund är tillbaka i LIF Lindesberg med besked. Till söndagens hemmapremiär gjorde han ett tungt jobb och hjälpte sin moderklubb till två poäng. Foto: Hasse Persson

bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär

Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.

5 oktober 2025 klockan 20:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Benjamins minne är en hyllning till Benjamin Hejub, som gick bort i cancer 10 år gammal. Foto: Privat

Benjamins minne spelas för fjärde året

På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.

2 oktober 2025 klockan 16:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges ...
2 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom ...
1 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den...
30 september 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Linde Judo Open lockade hundratals tävlande: ”Fantastiskt roligt”

Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.

30 september 2025 klockan 14:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Jesper Johansson och Eddy Fransson står bakom nya Main Event som inom kort öppnar i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.

16 september 2025 klockan 15:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar ...

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM

Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i ...

Silver i Nordiska Mästerskapen för Amanda och Elin

I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från b...

Åke Lindblom var först med att segra i Fornaboda Grand Prix redan 2006 med Ryan Trot. Nästan 20 år senare så tar stallet sin tredje seger i tvååringsloppet. Foto: Fornaboda Travbana

Lindblom tar sin tredje seger i Fornaboda Grand Prix

Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett bra skick som gjorde att man kunde ta del av riktigt travgodis. Chamberi galopperade i starten men visade sig ändå bäst i gänget samtidigt som Åke Lindblom blev svaret i årets upplaga av Fornaboda Grand Prix.

22 augusti 2025 klockan 17:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

19-åriga Isabella är klar för Svenskt Kallblodsderby

Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell ...

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan

Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena ...

Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgörs i Lindesberg

För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare ...

Tvärnit för SHRA – Bergslagens Snabbaste ställs in

Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde ...

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken...

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens ...

Politiker och tjänsteman närvarade när kommunens nya vision presenterades. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.

20 maj 2025 klockan 16:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande...
19 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av...
19 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin ...
13 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-05-12

2025-05-07

2025-04-17

2025-04-11

2025-04-10

2025-04-09

2025-03-13

2025-03-12

2025-03-09

2025-03-08

2025-03-08

2025-03-07

2025-03-03

2025-03-03

2025-10-29 09:09