Lindesberg Volley fick med sig en poäng från det tuffa hemmamötet med Engelholm. Men det hade mycket väl kunnat blivit mer, då laget kopplade greppet med 2-0 i set. Serieledaren vände slutligen till 2-3, men för Linde var resultatet ett nytt steg i rätt riktning.
– Det känns lite som två förlorade poäng. För i de två första seten spelar vi verkligen bra, suckar Martina Svensson efter det knappa nederlaget.
Trots besvikelsen över förlusten är spikern ändå nöjd med den prestation som hennes Lindesberg Volley stod för. Laget kom stärkta till spel, med onsdagens sköna derbyseger mot Örebro färskt i minnet. Nu väntade serieledande Engelholm hemma i Arenan, en match som Linde omedelbart satte sin prägel på.
Via siffrorna 25-17 tog laget hem det första setet och det följde man sedan upp med 25-14 i det nästkommande. Martina förklarar 2-0-ledningen med att Linde följde sin game plan till fullo, med en hög nivå på alla moment i spelet. Men i ett dramatiskt tredje set var det sedan Engelholm som vann med 22-25 och gästerna pressade därefter även fram ett femte set. Där stretade Linde länge emot, men slutligen föll laget med 11-15.
– Vi tappar i defensiven, vi tappar i vår egen serve och då vinner Engelholm en sådan match. De har Isabelle Haak och hon gör poäng om man inte stoppar henne, är Martinas förklaring till tappet från 2-0 till 2-3 i set.
– Men vi får fokusera på det som vi gjorde bra i den här matchen, vilket är de två första seten och att vi är på en så pass hög nivå just nu. Det ser bra ut inför slutspelet. Men det känns samtidigt förjävligt att vi inte tog tre poäng när vi hade chansen.
Chansen att passera Hylte i slutomgången
Förlusten till trots var prestationen mot Engelholm ytterligare ett tecken på att Linde hittar alltmer rätt i sitt spel. Laget lämnar nu dessutom en tuff spelvecka bakom sig, med tre matcher fördelat på åtta dagar. Där har det blivit vinster mot RIG Falköping och Örebro, samt en poäng mot serieledande Engelholm.
– Jag kan tycka att den här veckan har varit vår bästa vecka på säsongen. Det får vi använda oss av. Vi har kapaciteten och nu är det bara att ta det vidare till slutspelet, det är där vi ska vara som bäst, konstaterar Martina.
Den poäng som Linde hämtade hem på lördagen ger även fortsatt häng på fjärdeplatsen. Laget är nu endast en poäng bakom Örebro, som visserligen har en match mindre spelad. Men även ovanför Örebro återfinns trean Hylte/Halmstad inom räckhåll och i den avslutande omgången ställs Linde mot just Hylte.
Tre poäng där innebär att man tar klivet förbi, något som skulle ge hemmaplansfördel i kvartsfinalerna. Martina ser fram emot det viktiga mötet som spelas i Arenan nästa lördag. Dessutom är spikern medveten om vilken betydelse en extra hemmamatch skulle få i ett slutspel.
– Vi är starka hemma och vi har en väldigt bra publik, all eloge till dem. De hejar på och det är ett bra drag i Arenan. Så det vore superkul att kunna ge dem lite fler hemmamatcher. Det är vad vi vill göra, avslutar Martina.
Matchfakta Lindesberg Volley-Engelholm:
Resultat: 2-3 (25-17, 25-14, 22-25, 17-25, 11-15)
Publik: 256
Övriga resultat från Elitserien:
Svedala-Hylte/Halmstad 3-1
Sollentuna-RIG Falköping 3-2
Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:

Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.