Lindesberg Volley är fortsatta drottningar över Närke. I kvällens derby i Idrottshuset körde man över Örebro i tre raka set. Detta via setsiffrorna 25-11, 25-14 och 25-21. Segern var lagets allra första bortaseger under hela säsongen. Vinsten innebar dessutom att man nu endast är en poäng bakom Engelholm på fjärdeplatsen.
– Jag är så jävla glad över det här! Det är derby och det är 3-0 borta, strålade Johan Isacsson efter derbysegern.
Linde gjorde processen kort med Örebro i säsongens andra Närke-derby. Efter att vunnit de två första seten relativt komfortabelt hade man skaffat sig en 2-0-ledning i matchen. Isacsson menade att man hade lite för många servemissar. Men samtidigt fick man in väldigt mycket i servesspelet, något som tog Örebro bort från nätet.
Det tredje setet blev en mer hårdknackad historia. Slutligen kunde dock Linde slå in matchbollen till seger i tre raka set. Men Isacsson erkände att han var pressad i setet, som Linde vann med knappa 25-21.
– Jag är alltid orolig haha! Men det blir så när du leder med 2-0, sen börjar det bli jämnt och du byter poäng boll för boll. Vi har några lägen som vi slarvar med. Då får man jaga på tjejerna så att de jobbar ännu hårdare.
Segern var inte bara Lindes andra derbyskalp mot Örebro. Den innebar även att laget säkrade sin allra första bortavinst för säsongen.
Med tre raka fullpoängare och poäng i de fem senaste matcherna har Linde prickat formen. Isacsson har ständigt talat om att han vill se laget utvecklas för varje vecka. Den senaste tidens fina resultat är ett bevis på att det går i rätt riktning.
– Ja, vi har blivit bättre vecka för vecka. Det är olika spelare som stiger fram också. Mot Gislaved var det Klaudia som hade en miss på 35 bollar. Idag steg Marjorie fram och Sara Malmlöv var fantastisk i första setet, hyllade Isacsson och blickade fram mot veckans kommande utmaningar.
– Det känns jättebra nu. Vi har lugn träning imorgon, videogenomgång på fredag och sen är det Göteborg borta på lördag. Det är en jätteviktig match.
Matchfakta Örebro-Lindesberg Volley:
Resultat: 0-3 (14-25, 11-25, 21-25)
Publik: 260
Övriga resultat från Elitserien:
Gislaved-Hylte/Halmstad 1-3
Sollentuna-Katrineholm 3-1
RIG Falköping-KFUM Göteborg 3-1
Tabellen:
1 Hylte/Halmstad 13 39-9 37
2 Svedala 13 38-9 36
3 Gislaved 14 30-21 26
4 Engelholm 13 26-19 22
5 Lindesberg Volley 13 28-24 21
6 Katrineholm 14 22-29 17
7 Örebro 13 20-30 15
8 Sollentuna 13 20-32 13
9 RIG Falköping 13 12-36 6
10 KFUM Göteborg 13 10-36 5
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.