Lindesberg Volley är fortsatta drottningar över Närke. I kvällens derby i Idrottshuset körde man över Örebro i tre raka set. Detta via setsiffrorna 25-11, 25-14 och 25-21. Segern var lagets allra första bortaseger under hela säsongen. Vinsten innebar dessutom att man nu endast är en poäng bakom Engelholm på fjärdeplatsen.
– Jag är så jävla glad över det här! Det är derby och det är 3-0 borta, strålade Johan Isacsson efter derbysegern.
Linde gjorde processen kort med Örebro i säsongens andra Närke-derby. Efter att vunnit de två första seten relativt komfortabelt hade man skaffat sig en 2-0-ledning i matchen. Isacsson menade att man hade lite för många servemissar. Men samtidigt fick man in väldigt mycket i servesspelet, något som tog Örebro bort från nätet.
Det tredje setet blev en mer hårdknackad historia. Slutligen kunde dock Linde slå in matchbollen till seger i tre raka set. Men Isacsson erkände att han var pressad i setet, som Linde vann med knappa 25-21.
– Jag är alltid orolig haha! Men det blir så när du leder med 2-0, sen börjar det bli jämnt och du byter poäng boll för boll. Vi har några lägen som vi slarvar med. Då får man jaga på tjejerna så att de jobbar ännu hårdare.
Segern var inte bara Lindes andra derbyskalp mot Örebro. Den innebar även att laget säkrade sin allra första bortavinst för säsongen.
Med tre raka fullpoängare och poäng i de fem senaste matcherna har Linde prickat formen. Isacsson har ständigt talat om att han vill se laget utvecklas för varje vecka. Den senaste tidens fina resultat är ett bevis på att det går i rätt riktning.
– Ja, vi har blivit bättre vecka för vecka. Det är olika spelare som stiger fram också. Mot Gislaved var det Klaudia som hade en miss på 35 bollar. Idag steg Marjorie fram och Sara Malmlöv var fantastisk i första setet, hyllade Isacsson och blickade fram mot veckans kommande utmaningar.
– Det känns jättebra nu. Vi har lugn träning imorgon, videogenomgång på fredag och sen är det Göteborg borta på lördag. Det är en jätteviktig match.
Matchfakta Örebro-Lindesberg Volley:
Resultat: 0-3 (14-25, 11-25, 21-25)
Publik: 260
Övriga resultat från Elitserien:
Gislaved-Hylte/Halmstad 1-3
Sollentuna-Katrineholm 3-1
RIG Falköping-KFUM Göteborg 3-1
Tabellen:
1 Hylte/Halmstad 13 39-9 37
2 Svedala 13 38-9 36
3 Gislaved 14 30-21 26
4 Engelholm 13 26-19 22
5 Lindesberg Volley 13 28-24 21
6 Katrineholm 14 22-29 17
7 Örebro 13 20-30 15
8 Sollentuna 13 20-32 13
9 RIG Falköping 13 12-36 6
10 KFUM Göteborg 13 10-36 5
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.