Lindesberg Volley är fortsatta drottningar över Närke. I kvällens derby i Idrottshuset körde man över Örebro i tre raka set. Detta via setsiffrorna 25-11, 25-14 och 25-21. Segern var lagets allra första bortaseger under hela säsongen. Vinsten innebar dessutom att man nu endast är en poäng bakom Engelholm på fjärdeplatsen.
– Jag är så jävla glad över det här! Det är derby och det är 3-0 borta, strålade Johan Isacsson efter derbysegern.
Linde gjorde processen kort med Örebro i säsongens andra Närke-derby. Efter att vunnit de två första seten relativt komfortabelt hade man skaffat sig en 2-0-ledning i matchen. Isacsson menade att man hade lite för många servemissar. Men samtidigt fick man in väldigt mycket i servesspelet, något som tog Örebro bort från nätet.
Det tredje setet blev en mer hårdknackad historia. Slutligen kunde dock Linde slå in matchbollen till seger i tre raka set. Men Isacsson erkände att han var pressad i setet, som Linde vann med knappa 25-21.
– Jag är alltid orolig haha! Men det blir så när du leder med 2-0, sen börjar det bli jämnt och du byter poäng boll för boll. Vi har några lägen som vi slarvar med. Då får man jaga på tjejerna så att de jobbar ännu hårdare.
Segern var inte bara Lindes andra derbyskalp mot Örebro. Den innebar även att laget säkrade sin allra första bortavinst för säsongen.
Med tre raka fullpoängare och poäng i de fem senaste matcherna har Linde prickat formen. Isacsson har ständigt talat om att han vill se laget utvecklas för varje vecka. Den senaste tidens fina resultat är ett bevis på att det går i rätt riktning.
– Ja, vi har blivit bättre vecka för vecka. Det är olika spelare som stiger fram också. Mot Gislaved var det Klaudia som hade en miss på 35 bollar. Idag steg Marjorie fram och Sara Malmlöv var fantastisk i första setet, hyllade Isacsson och blickade fram mot veckans kommande utmaningar.
– Det känns jättebra nu. Vi har lugn träning imorgon, videogenomgång på fredag och sen är det Göteborg borta på lördag. Det är en jätteviktig match.
Matchfakta Örebro-Lindesberg Volley:
Resultat: 0-3 (14-25, 11-25, 21-25)
Publik: 260
Övriga resultat från Elitserien:
Gislaved-Hylte/Halmstad 1-3
Sollentuna-Katrineholm 3-1
RIG Falköping-KFUM Göteborg 3-1
Tabellen:
1 Hylte/Halmstad 13 39-9 37
2 Svedala 13 38-9 36
3 Gislaved 14 30-21 26
4 Engelholm 13 26-19 22
5 Lindesberg Volley 13 28-24 21
6 Katrineholm 14 22-29 17
7 Örebro 13 20-30 15
8 Sollentuna 13 20-32 13
9 RIG Falköping 13 12-36 6
10 KFUM Göteborg 13 10-36 5
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.