Linde sänkte mästarna i tre raka

Det är kvitterat i SM-semin. Hemma i en kokande Arena klev Lindesberg Volley ut och körde över de regerande svenska mästarna Hylte/Halmstad. Segern säkrades i tre raka set efter de identiska siffrorna 25-21, 25-21 och 25-21.

Inför den andra semifinalen hade Hylte/Halmstad skaffat sig ett visst övertag. Det var ett övertag som vid onsdagens slut skulle visa sig vara uppätet av Lindesberg Volley. Hemmalaget kunde dock inte få grepp om matchupptakten, som präglades av intensivt spel och korta bollar. Båda lagen stod för ett flertal misstag och ställningen var en bit in 5-5.

Hylte styrde och ställde runt nätet, samtidigt som Linde hittade fram på sina kanter. Det resulterade i att lagen fortsatte att dra jämnt fram till 12-12. Där lyckades Linde skaffa sig en knapp lucka, som sedan växte sig fyra poäng stor.

Två av skälen till det var Nette Peit och Evelina Frank, som båda bjöd på riktigt storspel. Ju längre setet led hittade även Marjorie Giordano rätt och spelet började alltmer väga över till Linde. Hylte närmade sig visserligen mot slutet, men hemmaledningen höll sig intakt.

– Jag tror att vi slappnar av mer för att det är hemmaplan. Alla vet vad de ska göra och idag känns det som att vi bidrar på alla positioner. Det är inte bara våra kanter som får dra det stora lasset, säger Evelina Frank som blockade in setvinnande 25-21.

Vann åtta raka bollar i andra

Precis som i första set bjöd inledningen på det andra på ett intensivt spel. Efter att Hylte tagit en tvåpoängsledning prickade Linde in fyra raka bollar och gick upp till 9-7. Gästerna tog sig snabbt ikapp, men då satte Linde in nästa växel. Via åtta raka bollvinster drog man ifrån till hela 17-9.

– Vi hade en bra serve där med Nette. Man får in ett annat självförtroende av varandra och laget lyfts så klart av det, berättar Freja Morén om rycket.

Rycket skulle även visa sig bli nödvändigt. För ett tidigare vilset Hylte hittade plötsligt rätt, började vinna bollar och närmade sig i en stadig takt. Som minst var Linde-ledningen nere i tre poäng. Men hemmalaget höll undan och tog via 25-21 ledningen med 2-0 i set.

Så långt hade matchen varit en tät historia och upptakten på det tredje setet blev inget undantag. Ställningen var länge jämn mellan de båda lagen. Efterhand kunde ett fortsatt blockstarkt Linde koppla ett grepp, då man gick upp till 11-7.

Ledningen drog sedan iväg med ytterligare poäng. Det ledde till ett alltmer pressat Hylte, som började att slänga bollar omkring sig. Gästerna hade inget riktigt motmedel mot Linde och kunde inte ta sig tillbaka från underläget. Det gjorde att Marjorie Giordano satte en slutpunkt för matchen med sin segerboll till 3-0 i set.

– Det var skönt att vinna med 3-0 med tanke på förlusten senast. Vi spelade dåligt förra matchen och föll ändå bara med 3-2. Så jag sa redan då att spelar vi bara bra så kommer vi att vinna ganska lätt, och det tycker jag att vi gjorde, summerar Freja Morén.

”Det sätter stor press på Hylte”

Linde-spikern menar att hennes lag lärde sig av de misstag man begick senast. Den här gången satt både anfalls- och försvarspelet på ett helt annat sätt. Dessutom var man stundtals dominanta i blocket, mycket tack vare Evelina Frank.

– Tajmingen kändes mycket bättre idag. Jag och ”Ice” (Yslany Kelly) har pratat om att vi ska jobba med lite andra utvägar mot hur vi gjort tidigare. Vi försöker lattja runt och hitta något som passar oss. Idag så kände jag mig bekväm, säger Evelina om sin egen insats.

Att segern skrevs till hela 3-0 är något hon tycker skickar helt rätt signaler till Hylte.

– Det känns alltid lika skönt. Att de ”vinner” med 3-2 på sin hemmaplan och vi, inte krossar, men i alla fall spelar 3-0. Självklart sätter det stor press på Hylte. Nu vet de vad vi kan.

I och med segern utjämnar Linde till 1-1 i semifinalserien. Det innebär att man är garanterade en hemmamatch till, något som spelas tisdag nästa vecka. Men innan dess har Evelina och Linde ett bortamöte på söndag att utkämpa.

– Vi borde inte känna någon press för söndagens match. Utan när vi går ut och bara lirar så är vi bra, det är när vi tänker och stressar upp oss som det går illa. Så fort vi vet vad vi ska göra så har vi 3-0.

Matchfakta Lindesberg Volley-Hylte/Halmstad:
Resultat: 3-0 (25-21, 25-21, 25-21)
Publik: 377

Övriga resultat från SM-slutspelet:
Katrineholm-Engelholm 0-3

Publicerad 8 april 2015 klockan 20:53

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Mikael Wedegård från Fellingsbro blev i helgen svensk mästare tillsammans med burkslaven Daniel Asplund. Foto: Patricia Wedegård

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.

3 mars 2026 klockan 14:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Sara Gunnarsson sätter in 4-1 och låser i princip måndagens kvalmatch till IFK Lindesbergs fördel. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.

2 mars 2026 klockan 22:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som ...

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar sä...

Arkivfoto: Timmy Lundegård

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan

Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.

28 februari 2026 klockan 19:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter

Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.

26 februari 2026 klockan 15:59 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin...
26 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande sä...
25 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella ...
23 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF

Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.

22 februari 2026 klockan 18:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Arvid Björkman, Ture Sander och Theo Lagerman hade en rolig dag på isen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung

Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.

22 februari 2026 klockan 14:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”

Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som ...

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besö...

Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen

Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. ...

IFK Lindesberg (blått) tog sig till semifinal av Klubbteamet Cup i arenan under januari månad. Då åkte man ur turneringen efter förlust mot RFL-laget Svärtinge. Arkivfoto: Timmy Lundegård

IFK Lindesbergs damer laddar för kval till högsta futsalligan

Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.

19 februari 2026 klockan 08:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra ...

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM

7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon

Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF ...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais

Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade infö...

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, fö...

Arkivfoto: Hasse Persson

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.

21 januari 2026 klockan 22:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under l...
17 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Linde Volley avstår sin elitserieplats kommande säsong: ”En samlad bedömning”
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys ...
16 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som g...
15 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-14

2026-01-13

2026-01-06

2026-01-04

2026-01-01

2025-12-31

2025-12-29

2025-12-17

2025-12-13

2025-12-10

2025-12-07

2025-12-06

2025-12-03

2025-12-02

2026-03-08 07:30