Linde sänkte mästarna i tre raka

Det är kvitterat i SM-semin. Hemma i en kokande Arena klev Lindesberg Volley ut och körde över de regerande svenska mästarna Hylte/Halmstad. Segern säkrades i tre raka set efter de identiska siffrorna 25-21, 25-21 och 25-21.

Inför den andra semifinalen hade Hylte/Halmstad skaffat sig ett visst övertag. Det var ett övertag som vid onsdagens slut skulle visa sig vara uppätet av Lindesberg Volley. Hemmalaget kunde dock inte få grepp om matchupptakten, som präglades av intensivt spel och korta bollar. Båda lagen stod för ett flertal misstag och ställningen var en bit in 5-5.

Hylte styrde och ställde runt nätet, samtidigt som Linde hittade fram på sina kanter. Det resulterade i att lagen fortsatte att dra jämnt fram till 12-12. Där lyckades Linde skaffa sig en knapp lucka, som sedan växte sig fyra poäng stor.

Två av skälen till det var Nette Peit och Evelina Frank, som båda bjöd på riktigt storspel. Ju längre setet led hittade även Marjorie Giordano rätt och spelet började alltmer väga över till Linde. Hylte närmade sig visserligen mot slutet, men hemmaledningen höll sig intakt.

– Jag tror att vi slappnar av mer för att det är hemmaplan. Alla vet vad de ska göra och idag känns det som att vi bidrar på alla positioner. Det är inte bara våra kanter som får dra det stora lasset, säger Evelina Frank som blockade in setvinnande 25-21.

Vann åtta raka bollar i andra

Precis som i första set bjöd inledningen på det andra på ett intensivt spel. Efter att Hylte tagit en tvåpoängsledning prickade Linde in fyra raka bollar och gick upp till 9-7. Gästerna tog sig snabbt ikapp, men då satte Linde in nästa växel. Via åtta raka bollvinster drog man ifrån till hela 17-9.

– Vi hade en bra serve där med Nette. Man får in ett annat självförtroende av varandra och laget lyfts så klart av det, berättar Freja Morén om rycket.

Rycket skulle även visa sig bli nödvändigt. För ett tidigare vilset Hylte hittade plötsligt rätt, började vinna bollar och närmade sig i en stadig takt. Som minst var Linde-ledningen nere i tre poäng. Men hemmalaget höll undan och tog via 25-21 ledningen med 2-0 i set.

Så långt hade matchen varit en tät historia och upptakten på det tredje setet blev inget undantag. Ställningen var länge jämn mellan de båda lagen. Efterhand kunde ett fortsatt blockstarkt Linde koppla ett grepp, då man gick upp till 11-7.

Ledningen drog sedan iväg med ytterligare poäng. Det ledde till ett alltmer pressat Hylte, som började att slänga bollar omkring sig. Gästerna hade inget riktigt motmedel mot Linde och kunde inte ta sig tillbaka från underläget. Det gjorde att Marjorie Giordano satte en slutpunkt för matchen med sin segerboll till 3-0 i set.

– Det var skönt att vinna med 3-0 med tanke på förlusten senast. Vi spelade dåligt förra matchen och föll ändå bara med 3-2. Så jag sa redan då att spelar vi bara bra så kommer vi att vinna ganska lätt, och det tycker jag att vi gjorde, summerar Freja Morén.

”Det sätter stor press på Hylte”

Linde-spikern menar att hennes lag lärde sig av de misstag man begick senast. Den här gången satt både anfalls- och försvarspelet på ett helt annat sätt. Dessutom var man stundtals dominanta i blocket, mycket tack vare Evelina Frank.

– Tajmingen kändes mycket bättre idag. Jag och ”Ice” (Yslany Kelly) har pratat om att vi ska jobba med lite andra utvägar mot hur vi gjort tidigare. Vi försöker lattja runt och hitta något som passar oss. Idag så kände jag mig bekväm, säger Evelina om sin egen insats.

Att segern skrevs till hela 3-0 är något hon tycker skickar helt rätt signaler till Hylte.

– Det känns alltid lika skönt. Att de ”vinner” med 3-2 på sin hemmaplan och vi, inte krossar, men i alla fall spelar 3-0. Självklart sätter det stor press på Hylte. Nu vet de vad vi kan.

I och med segern utjämnar Linde till 1-1 i semifinalserien. Det innebär att man är garanterade en hemmamatch till, något som spelas tisdag nästa vecka. Men innan dess har Evelina och Linde ett bortamöte på söndag att utkämpa.

– Vi borde inte känna någon press för söndagens match. Utan när vi går ut och bara lirar så är vi bra, det är när vi tänker och stressar upp oss som det går illa. Så fort vi vet vad vi ska göra så har vi 3-0.

Matchfakta Lindesberg Volley-Hylte/Halmstad:
Resultat: 3-0 (25-21, 25-21, 25-21)
Publik: 377

Övriga resultat från SM-slutspelet:
Katrineholm-Engelholm 0-3

Publicerad 8 april 2015 klockan 20:53

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Guldsmedshytte SK bjuder upp till sommarfest i Råsshallen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.

24 juni 2026 klockan 09:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.

23 juni 2026 klockan 15:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Björn Nyberg blev den sextonde personen nägonsin inom svensk judo att få den hedersamma graden. Foto: Privat

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.

25 maj 2026 klockan 15:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.

21 maj 2026 klockan 11:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal ...
18 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass ...
1 maj 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens stö...
27 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.

18 april 2026 klockan 18:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Ingrid Nilsson och Ida Eriksson tävlar på EM i helgen. Foto: Kostadin Andonov/EJU/Tamara Kulumbegashvili, IJF

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.

14 april 2026 klockan 14:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till...

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun ...

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg framför den stora hemmapubliken som stöttade laget till Division 1. Foto: Privat

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.

5 april 2026 klockan 19:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindl...

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för ...

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från ...

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till ...

Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.

28 mars 2026 klockan 20:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger...
25 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven är klara för semifinal!
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram ...
18 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg ...
16 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-11

2026-03-03

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-01

2026-02-28

2026-02-26

2026-02-26

2026-02-25

2026-02-23

2026-02-22

2026-02-22

2026-02-20

2026-06-26 14:59