Lindesberg Volley är klart för final i Grand Prix! Det efter en härlig revansch mot Hylte/Halmstad, som man i semifinalen besegrade i tre raka set. Vinsten gör att Linde imorgon spelar GP-final mot Engelholm.
Drömmen om ett GP-guld lever vidare för Lindesberg Volley. I måndagens semifinal exploderade laget och stod för en fantastisk insats, där man körde över Hylte/Halmstad med 3-0 i set.
– Det var jätteviktigt! Det är stor prestige i de här matcherna, slår Johan Isacsson fast.
Tränaren kunde redan från start se sitt lag stå upp starkt emot de regerande SM-mästarna. Isacsson hade på förhand oroat sig för Hyltes servar, men det var något som Linde lyckades hantera. Med ett stabilt spel gick man ifrån till 10-16 och trots ett tapp mot slutet vann man setet med 21-25.
Även andra set artade sig på samma vis. Där kopplade Linde återigen en sexpoängsledning och höll sedan undan hela vägen ut. I tredje set sprang man direkt ifrån till en tidig 2-8-ledning, innan Hylte åt sig tillbaka och skapade nerv i matchen.
Men där och då spände Linde musklerna. Via en urstark avslutning kunde man dra ifrån, slå in matchbollen till 16-25 och säkra en plats i GP-finalen. Stoltheten är givetvis stor hos tränare Isacsson efter segern.
– Vi gjorde det över förväntan. Jag är så stolt över tjejerna, jag blir nästan gråtfärdig. Det här kommer av deras hårda träning, som man tränar spelar man.
Snabb omställning till finalen
Uppladdningen till just GP-semin hade dock störts. Isacsson berättar att lördagens inställda träningsmatch skapade frågetecken, men att laget visade sin kvalitet mot Hylte.
Segern var dessutom en skön revansch från seriemötet, där Hylte vann med just 3-0. Att rollerna denna gång var ombytta kan Linde delvis tacka Yslany Kelly för. ”Ice Man”, som hon kallas inom laget, stod för ännu en stormatch och låg bakom vinsten.
– Nu har vi flera som vi fördelar bollarna på. En passare är otroligt viktigt, det är som mittfältet i fotboll. ”Ice” är våran delivery guy, förklarar Isacsson som även lyfter fram Martina Svensson.
– Jag tycker att Martina gjorde en jävla match också. Det har varit mycket högerkant för oss tidigare, men nu fick vi med vänstern. Jag tror att de hade svårt att läsa vad vi skulle göra.
Glädjen över semifinalvinsten måste dock bli kortvarig för Linde. Redan 16.30 imorgon spelas GP-finalen, där man alltså ställs mot Engelholm. Med andra ord ytterligare ett lag som man har revanschläge mot sedan seriespelet.
Matchfakta Hylte/Halmstad-Lindesberg Volley:
Resultat: 0-3 (21-25, 22-25, 16-25)
Resultat från den andra GP-semifinalen:
Engelholm-Katrineholm 3-0