Lindesberg Volley hade inga större problem med att spela hem tre poäng på lördagen. Hemmaderbyt mot Degerfors vanns med klara 3-0 i set – en seger som var ett skönt svar från Linde efter förlusten förra helgen.
Det blev tre planenliga poäng för Lindesberg Volley på lördagen. Laget, som öppnade upp hemmaborgen för match mot Degerfors, inledde med att gå upp till en 8-3-ledning och punkterade redan där det första setet. Siffrorna rann slutligen iväg till förkrossande 25-10 och Lindes dominans fortsatte i andra set.
Laget ryckte tidigt ifrån till en tio poäng stor ledning och var sedan aldrig nära att tappa försprånget. Men som så många gånger tidigare den här säsongen tappade Linde sedan till tredje set. Degerfors tog upp kampen där och pressade Lindesberg rejält, men när setet skulle avgöras var hemmalaget starkast. Graziele Ribeiro de Souza slog in matchbollen till 25-21 och 3-0 i set.
– Det var en stabilitet i vårt sätt att spela matchen. Vi var bra i block, serve och omställningen försvar till anfall. Många saker var solida, sen var motståndet inte så svårt. Men vi var ändå tvungna att göra sakerna rätt, summerar Lindetränaren Sebastian Bougeatre och fortsätter.
– Det tredje setet är dåligt. Vi måste verkligen lösa problemet vi har där, spelarna är inte vana vid breaket mellan andra och tredje set.
Starkt svar på förlusten: ”Vi har kommit över det”
Tränaren är ändå nöjd med vinsten, som håller Lindesberg Volley kvar i toppskiktet. Laget har vunnit sju av sina åtta inledande matcher. Segern över Degerfors var dessutom en skön revansch för föregående helg, då Linde åkte på säsongens första förlust via 0-3 hemma mot Engelholm.
– Ja, förra veckan var en liten besvikelse. Vi var förberedda för matchen, men precis innan skadade sig Denise och kunde inte spela. Vi fick ändra mycket och det var en besvikelse för hela laget att vi förlorade, resonerar Bougeatre.
– Men vi visar idag att vi har kommit över det. Jag är nöjd över resultatet här.
Redan på onsdag går seriespelet vidare för Lindesberg. Laget ställs då mot Sollentuna, en match som Sebastien Bougeatre har följande att säga om.
– Sollentuna är lite starkare än Degerfors, mer organiserade. Det blir tuffare att spela där. Men jag tycker att vi har mer vapen än dem för att vinna matchen.
Matchfakta Lindesberg Volley-Degerfors:
Resultat: 3-0 (25-10, 25-16, 25-21)
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.